Bigadiç'imizin Kurtuluşu

Bigadiç'imizin Kurtuluşu / Furkan Bozkurt / Bigadiç / Bilgi Peşinde / www.bilgipesinde.com /Takvim yaprakları 4 Eylül 1922 tarihini gösterdiğinde, cephede bozguna uğramış Yunan Orduları İzmir istikametine doğru darmadağın biçimde kaçıyordu. Yunan birlikleri düzensiz çekilme esnasında savaş hukukuna aykırı biçimde işgal altında tuttukları şehir ve kasabaları ateşe veriyordu.

Bigadiç'imizin Kurtuluşu

Takvim yaprakları 4 Eylül 1922 tarihini gösterdiğinde, cephede bozguna uğramış Yunan Orduları İzmir istikametine doğru darmadağın biçimde kaçıyordu. Yunan birlikleri düzensiz çekilme esnasında savaş hukukuna aykırı biçimde işgal altında tuttukları şehir ve kasabaları ateşe veriyordu.

Bigadiç İşgal Kumandanı verilen talimat gereği Bigadiç'i ateşe vermek üzere Emetli Hacı Hafız'ın dükkanındaki gazyağlarına el koydurmuş son hazırlıklarını yapmaktaydı. Hacı Hafız işgal süresince Yunan rütbelileriyle kurduğu yakın ilişkilerden güç alarak Bigadiç'in yakılmaması hususunda Yunan İşgal Kumandanıyla müzakere ediyordu. Bu görüşme esnasında İbrahim Ethem Bey ve Akıncılarının Sındırgı üzerinden dörtnala Bigadiç'e doğru harekete geçtiği haberi şayia şeklinde yayıldı. Tedirgin olan Yunan işgal birlikleri son yüklerini de alarak Karyağdı üzerinden Balıkesir istikametine çekilerek memleketi terk ettiler.

Kısa süre sonra İbrahim Ethem Bey ve Akıncıların nal sesleri duyuldu. Bigadiç'i teslim alan Akıncılar ahali tarafından coşkuyla karşılandı. Aziz Bigadiçliler kasabaya giren kuvvacıları gözyaşları ve sloganlar eşliğinde karşılıyordu. Akıncıların ilk işi Yunan Karargahına (Bugün Atatürk İlk/Orta Okulu olarak kullanılan muhit) ve Kaleye Türk Bayrağı çekmek oldu. Bu sırada işgal süresince Yunan askerlerine muhbirlik eden, halka zulmeden, işgalden pozitif fayda sağlayan siviller, akıncıların ve aziz Bigadiçlilerin kılıçlarının yüce adaletiyle baş başa bırakıldılar.

Bigadiç'in Kurtuluşunun 99. Yılı vesilesiyle başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; Demirci Akıncıları Kumandanı İbrahim Ethem Bey'i, Bigadiç Kuvvayi Milliye Reisi Mümtaz Bey'i, Saaatçi Tevfik Hocayı, Çete Besim'i, Dönmelerin Tahir'i, Hüseyin Çavuş'u, Deli Ayan'ı, Emirzade Ali Bey'i, Dudu Kadını ve adını zikredemediğim daha nice kahramanı saygı, minnet ve dua ile yad ediyorum.

Furkan Bozkurt

Görsel: Bigadiçli Kuvayi Milliyeciler ve Demirci Kaymakamı İbrahim Ethem ve arkadaşları

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz