Bilgenin Hediyesi Makara

Gönen Güzey, en az üç dört yıl görev yapacağı Nizip Ortaokulu'ndaki çalışmalarını ve Nizip'teki yaşamını yapabildiği kadar değerlendirmeye çalışıyor ve burada öğreneceklerinden gelecekteki yaşamında yararlanmayı hedefliyordu. Sevgiler Eyüp Rıza Güzey Bilgi Peşinde

Bilgenin Hediyesi: Makara        

         Yönetmeliğe göre,  bir öğretmenin;  ilk görev yerinden,  başka bir yere naklini isteyebilmesi   için,   en az  üç  takvim   yılı   çalışmış  olması  gerekiyordu.  Demek  ki,  üç – dört  sene  burada  kalacaktım.  Eh, ne yapalım, ben de bu süreyi, elimden geldiğince   iyi   yaşamaya   ve   bundan   yararlanmaya   bakacaktım.   
        On beş - on altı  yaşlarındayken, radyoda bir hikaye dinlemiştim, onu hiç unutamam. Vaktiyle Çin’de bir imparatorun oğlu olmuş. Ülkenin dört bir yanından saraya armağanlar getirmişler. 
        Bir bilgenin armağanı da, sihirli bir makaraymış. Bu makara, her gün, bir defa dönüyor; ve üzerindeki iplik sağılıyormuş. Sağılan ipliğin yeniden makaraya sarılması mümkün değilmiş. Çünkü iplik çocuğun ömrünü simgeliyormuş. Makarada iplik bittiği zaman, çocuğun ömrü de sona erecekmiş. İmparatorla  karısı,  makaranın  yavaş  yavaş  dönüşüne,  ipliğin  sağılışına hayretle tanık oluyorlarmış. 
        Oğulları büyüyüp, on sekiz yaşına gelince, makarayı ona teslim etmişler.  Delikanlı  önce, olanları şaşırarak, biraz da eğlenerek seyretmiş. Sonra, zaman zaman hile yapmaya da başlamış. Beklediği, özlemini çektiği günlere çabucak kavuşmak istedikçe  gidip,  kendisi  makaranın  ipliğini  çeki  çekiveriyormuş.  Şu okul bir  bitse,  şu  kızla  bir  evlensem,  taht’a  bir  çıksam,  şu  kaleyi  de  alsak,  şu  savaşı  da  kazansak...  diye   ipliği  çekmiş,  durmuş. 
        Bütün  bir  ömür  boyunca  yapması  gereken  her  şey  kısa  zamanda  gerçekleşmiş.  Çok  seviniyormuş.  “Oh !   Ne güzel,  her  istediğim  oldu.  Şimdi  sıra  yaşamaya   geldi”   demiş.   Ama   bir   de  bakmış   ki,  makarada   iplik   kalmamış.
        Hayatım   boyunca  bana  yön  vermiş  hikayelerden  biridir  bu.  Başkalarına  da anlattığım oldu  sırası geldikçe.  Ama  pek  yararlandıklarını  söyleyemem. Bir defasında,  Edirne Öğretmen Okulu’ndaki arkadaşlarıma da anlatmıştım.  Bir  an  için sevdiler hikayeyi.  Sonra   unuttular  gitti.
        Okulda  yatılıydık.  Gündüzleri ders,   geceleri  etüt  yaptığımız  bir  sınıfımız  vardı.  Her  zaman   tahtanın  sağ  köşesinde, günün tarihi,  sol köşesinde de  bir sayı olurdu.   Örneğin 117 .  Ertesi gün  sayının sonundaki 7 silinir  6  yazılırdı.  Daha sonra 6  silinir  5  yazılırdı.  Sınıf  nöbetçisi   her  sabah  tahtayı silip temizler,  sonra  bu  sayıyı eksiltirdi.  Bunun  ne  demek  olduğunu, nöbet sırası bana gelince  öğrendim.  Meğer   yarıyıl   tatiline  kaç  gün  kaldığını  gösteriyormuş.  Bu böyle,  sayı 2’ye, 1’e inene  kadar  devam ederdi.
        Yarıyıl tatili gelir, öğrenciler sevinçle bavullarını hazırlar,  evlerine  giderlerdi.  Tatil  bitince, isteksiz,  asık   yüzlerle  okula  döner,  daha ilk  günden   itibaren,  yıl  sonuna  kaç  gün  olduğunu  hesaplayıp,  tahtaya  yazarlardı. Yine bu  sayı  da  bir  bir  eksiltilirdi.  Onlara  bu  sihirli makara  hikayesini  anlattım. Ertesi gün baktım,  yine sayıyı silip  yenisini yazıyorlar. İçinde bulundukları  günü sevmiyor,  durmadan  geleceği  bekliyorlardı.  Aynı  arkadaşlarla, okul  bittikten  sonra  karşılaştığımda   öğrencilik   yıllarını   çok   aradıklarını  söylemezler  mi !..
        Tanıdığım  birçok kişide, ne yazık ki bu hataya rastladım.  Geleceği beklerken şimdiki  zamanı  harcıyor;  şimdiki  zaman  geçmiş  olunca,  bu  defa  da  onu özlüyorlardı.   Hayatları  hep,  bir  şeyleri  bekleyerek  ya  da  özleyerek  geçiyordu.  
        Ben böyle  yapmamaya  kararlıydım.  Sık  sık; “Gönen,  diyordum  kendi  kendime,  makara    dönedursun,  sen  her gününün  kıymetini  bil.  Kötü  günlerinin  bile.  Çünkü  onlar  sayesinde  hayatı  tanıyacak,  olgunlaşacaksın.  Şimdi  biraz  sıkıntı  da  çeksen,  zararı  yok.  Böylece,   ilerdeki  mutluluğunu  daha  çok  haketmiş  olursun”

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz