Dr Erdoğan ve

Evimizin karşısında Sıyyeci Sadettin abi (Sıtma Savaşçısı) otururdu. İğneciydi. Dr. Erdoğan iğne yazdıysa o yapardı. Eşi Kadriye ablaya da iğne yapmasını öğretmişti, kadınlara ve çocuklara da o yapardı iğneleri. İğnesi olan haber yollardı, o iğneler bitinceye kadar eve gelir yapardı.

Dr. Erdoğan ve Sıyyeci Sadettin

Evimizin karşısında Sıyyeci Sadettin abi (Sıtma Savaşçısı) otururdu. İğneciydi. Dr. Erdoğan iğne yazdıysa o yapardı. Eşi Kadriye ablaya da iğne yapmasını öğretmişti, kadınlara ve çocuklara da o yapardı iğneleri. İğnesi olan haber yollardı, o iğneler bitinceye kadar eve gelir yapardı. 

İğne dediysem şimdiki kullan-at enjektörler nerdeee... Cam enjektörler vardı, gittiği evde iğne uçlarını ve cam enjektörleri kendi dikdörtgen şeklindeki alüminyum kutusunda kaynatır, öyle yapardı iğneleri. İğneler çok kez kullanılmaktan körelmiş ve suda kaynatıldığı için de çoğu kez kireçlendiğinden, yapılırken öyle kolay girmezdi, çatır çatır iğnenin battığını hissederdiniz. Hele bir de penisilin ve novaljin gibi yakan bir ilaçsa iğne saati dehşetle beklenirdi. Başka yerleri bilmem ama Bigadiçlilerdeki birkaç kuşak iğne korkusu bu cam enjektörler yüzündendir. Yine de iğnemizi Kadriye abla yapsın isterdik, çok güler yüzlü iyi bir insandı. Herkes eli çok hafif derdi.

Yeri gelmişken ilçemizde tahminen kırk yıldan fazla hizmet veren Dr. Erdoğan abiyi de analım. Girip çıkmadığı ev yoktu. Evlerde tam bir özgürlüğü vardı, gelince güzel bir koku varsa mutfakları kolaçan eder, ağzına göre bir şey bulursa alır yerdi. Çarşıda ara sokaktaki muayenehane girişini gösteren oklu tabelası hala gözümün önünde: Dr. Erdoğan.

Zafer Çankırı

FACEBOOK YORUMLARI:

Ercüment Eren Evet aynen doğrudur. Zafer bey ben de bilirim anlattigin yillari. Neydi o gunler, geldi gecti zaman. Selâmlar dilerim.

Aşina Akgül Doktor Erdoğan Amca, bizim mahallede rahmetli Gümüş Dayı'nın büyük bahçeli ve iki katlı evinin üst katında otururdu. Has Alman kurdu bir köpeği vardı. Köpeğin ismi Bello idi. Almanca kelimeler öğretilerek eğitim almıştı. Erdoğan Amca, Bello'yu dışarıda gezdirirken, köpeğin ilgisini çekmek için ıslık öttürmüştûm de rahmetli bana: "Aşina, onu çağırırken 'come (kam) Bello' diyeceksin oğlum" demişti. O günden sonra oğlu Teoman Abi'den ne kadar almanca komut varsa onları öğrenmiş, ve Bello'yu ne zaman görsem o komutları söyler olmuştum. Sadettin Amca ile Kadriye Teyze hala sağ diye biliyorum. Ölenlere rahmet, kalanlara selamet diliyorum.

Hilmiye Yılmaz Çok şakacıydı takılmadan edemezdi. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Allah Kadriye teyzeye ve Saadettin amcaya sağlıklı uzun ömürler versin inşallah

Yılmaz Ergut  Erdogan beye, halk Erduvan derdi. Çok iyi adamdı. Birgün kendim tanık oldum. Altınlar köyünden birileri muayenehanesine gelmişti. Bende oradaydım. Kadın; "Erduvan, köyde iğneci bulamadım virdiğin iğneleri gırdım, içiverdim" dedi. O da; "Kızım, ben çatlağım ama, sen benden de çatlaksın, koyun gibi şişer zıbarır kalırsın" diye cevap verdi. Böyle diyaloglar yaşanıyordu.

Ismail Parti Allah rahmet eylesin. Bir gün artık askerden geldiğim zamanlar rahatsızlığım nedeniyle muayenehanesine gittim. Neyse iyice kontrol ettikten sonra ona "Borcum ne kadar?" diye sormak gafletinde bulundum ve yemin ediyorum zor kaçıp kurtuldum elinden. Bana demediği kalmadı. Ben kaçarken o hâlâ bağırıyordu ardımdan: "Ulannnnnn senin babanın, dedenin parasını bile almadım sen kim oluyorsun?" diye. Çok iyi adamdı nur içinde yatsın inşaallah. Aynı zamanda mugallit biriydi de pek gülerdik onun sözlerine.

Ferhan Yılmaz mekani cennet olsun

Reşide Gelmiş Ediz Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun

Cemile Baldemir Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun dünyaya gelmemi rahmetliye borçluyum annem beni istememiş 7. Çocuk olunca babamla önceden anlaşıp hamile değilsin deyip vitamin hapları vermiş anneme

Nurdan Madak Süren Mekanl cennet olsun

Lale Güney Bilal Allah rahmet eylesin ailemizin doktoru bobalarımızın dostu Kadriye teyze ona keza gani gani rahmet eylesin

Hamit Koç Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun

TC Ayşen Buğdaycı Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun inşallah Amin??

Hasan Hüseyin Ediz Kadriye ablanın iğnelerinin tadını bilmeyen yoktur herhalde. Doktor Erdoğan beye de Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah

Ali Silcan Ruhları şad mekânları cennet olsun inşallah.

Alpay Akay Allah rahmet eylesin..

TC Fatma Sevtap Girgin Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun nur içinde yatsın

Ayşen Çakır Kobak Allah rahmet eylesin mekani cennet olsun ailemizin doktoruydu..

Mehmet Yılmaz Rahmetlinin kızı Ayca ilkokul Arkadaşımızdı. Almanya'ya gittiğini duymuştum, nerede ve ne yaptığından haberi olan var mı?

Cemile Çantay Rahmetli babama 1967 yılında Balıkesir'in en ünlü doktorları "menenjit götürün evinde son nefesini versin" demişler, Erdoğan amca babamı görmeye geldiğinde hemen teşhisini koymuş, "Beyincikte ur var götürün Amerikan hast ameliyat olsun" demiş, 1980 yılına kadar yaşadı Erdoğan amcamın sayesinde... Harika bir doktordu çok güzel anılarım var... Mekanı cennet olsun...

Ibrahim Çerkezoğlu Zafer Sizin evin önündeki dut ağacı noldu
Zafer Çankiri  Dut da, çinar ağaçları da belediye tarafından kesildi. Çok güzel bir duttu, o kadar irisini bir daha görmedim. Tüm mahalleye yeterdi, çok meyva verirdi. Bir de o dutun bir dalı kırmızı kırmızı duttu.
Ibrahim Çerkezoğlu Dutun dibinde azalan eski kamyonu vardı hatırladın küçük üstü açık.
Zafer Çankiri Olgunlaşıp yere düşen dutları üfleyip yerdik, böylece temizlenmiş olurdu. Hele yağmurdan sonra sokaklar dut dolardı. Yıkandığından üflemeye de gerek yoktu.

Nefise Ulubak Allah rahmet eylesin mekani cennet olsun gece gunduz demeden kosar gelirdi. Çocuk buyuk herkesin doktoruydu. Nurlarda yatsin. Kadriye ablamiza esiyle birlikte uzun omurler versin Allahim

Ayse Fidan Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun

Fatma Cankiri Allah rahmet eylesin

Sema Eröz Turhan Rüya gibi geçti o günler Zafer abi biz de sizleri annemle hep hatırlayıp eski günleri konuşuyoruz.

Nigar Okay Hiç unutmam bir gün babannem çok hastalandı. Erdoğan doktoru getirdi babam eve. Ben de 5 yada 6 yaşındayım çok korkuyorum doktordan. Bana bakıp "Gel kız yanıma!" dedi. Korka korka gittim yanına. Benim elbisemin eteğine gözlüklerini silecekmiş, kış günü olduğundan buharlanmis...

Emine Zantur ALLAH rahmet eylesin mekânı cennet olsun amin

Tayip Çetin Allah rahmet eylesin

Ismail Neziha Ekim Amin inşallah uzun ömürler dilerim ikisine de

Emel Temiz Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun

Hatice Ahmet Aşkan Allah rahmet eylesin. Bizim aile doktumuz oldu. Aileden kim hastalansa hemen gelirdi. Çok da şakacıdı, bana cok takılırdı. Mekanı cennet olsun, nurlar içinde yatsın.

Şoför Ali Zafer abi biz de seninle gurur duyardık. Ortaokula giderken sen İstanbul Galatasaray lisesinde okuyordun. Derenin içinde top oynardık. Hey gidi günler.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz