Kamil dedem barışçıydı

Bigadiç'te iki dönem Belediye Başkanlığı yapmış olan sevgili Sedat Ulus, bu bölümde Kamil dedesini anlatıyor: "Dedem, 1308 doğumlu yani 1892, fırıncılık yapmış, kahvecilik yapmış, yunan işgalini görmüş, Çanakkale Savaşlarına katılmış. 1914 yılında 22 yaşındaymış. Yani tam Türkiye'nin çalkantılı dönemlerini yaşamış." Eyüp Rıza Güzey Bilgi Peşinde

Kamil dedem barışçıydı

Eyüp Güzey: - Şimdi karşımda Sedat Ulus kardeşim var. O nerdeyse bütün Bigadiçlilerin tanıdığı bir karakter. Onunla ailesinin Bigadiçliliği ile ilgili, sonra annesiyle ve babasıyla ilgili konuşacağız ve kendisine sorular yönelteceğim. Bu videonun Bilgi Peşinde web sitesinde bir referans olarak kalmasını arzu ediyorum.

Eyüp Güzey: - Evet Sedatcım, kimlerdensin, ailen Bigadiç'e nasıl yerleşti? Bunlarla ilgili kabaca bilgi verebilir misin lütfen?
Sedat Ulus: Tabi, ben de zaten merak edip soy ağacı çalışmasına başlamıştım. 1800'lü yıllara kadar indim. Annem ile babam Kars'ta tanışmışlar. Babam orada Yedek Subay olarak askerliğini yapıyordu. Dedem de orada Gümrük Müdürüymüş. Annem de Kars Lisesi'ne gidiyormuş. Orada tanışıyorlar. Sanıyorum 50li yıllar ve evleniyorlar.

Eyüp Güzey: - Evlenmek üzere Liseyi bırakmış annen o zaman.
Sedat Ulus: - Evet, annem üzülür hep eğitimine devam edemediği için. Ve evlenmeyi de pek istemiyormuş doğrusu. Fakat Kars'ta Ağır Ceza Reisinin kızını kaçırmışlar. Dedem biraz korkmuş. "Kızımızın da başına bir şey gelmesin, madem talibi var, verelim" diye düşünmüşler.

Eyüp Güzey: - Sonra, baban Bigadiç'e döndükten sonra mı evlenmişler?
Sedat Ulus: - Bigadiç'e birlikte dönmüşler. Orada zaten bir tören olmuş, burada da br tören olmuş. 

Eyüp Güzey: - Peki, Bigadiç'te yaşamakta olan babanın babası olan dedene gelirsek?
Sedat Ulus: - Evet, Kamil dedem, babaannem de Kamile. Ben bir ara bizim Makedonya'dan göçmüş olduğumuza dair bilgiler duymuştum ama abim tastik etmiyor. Ayrıca E-Devlet'teki köklere bakınca Makedonya çıkmadı. Yalnızca Bigadiç var. Belki burada yer almayacak kadar eski tarihlerde gelmiş olabilirler. Babaanemin annesi Dudu hanımın eşi vefat edince, Kamil dedem ile babaannem ve dedemin babası ile de Dudu hanım evlenmişler.

Eyüp Güzey: - Peki, dedenin mesleği neydi?
Sedat Ulus: - Dedem, 1308 doğumlu yani 1892, fırıncılık yapmış, kahvecilik yapmış, yunan işgalini görmüş, Çanakkale Savaşlarına katılmış. 1914 yılında 22 yaşındaymış. Yani tam Türkiye'nin çalkantılı dönemlerini yaşamış. Savaşı anlatırdı, parmağındaki ve ayağındaki kurşun izlerini gösterirdi. Ben de onun savaş anılarını anlatmasını ve onu dinlemeyi çok severdim. Ama savaşın iyi bir şey olmadığını söylerdi. Barışçıydı.

Eyüp Güzey: - Sonra, dedenin ölümünü hatırlıyor musun?
Sedat Ulus: - Evet, üniversite'de öğrenciydim. 1977 yılında, "Deden hastalanmış" dediler. Zaten ölmüş de bana söylememişler. Öyle bir adet vardır ya.Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz