Alacahöyük kazıları başlıyor

Tunç çağı ve Hitit döneminin önemli merkezlerinden biri olan Alacahöyük’te kazı çalışmaları üç yıllık bir aradan sonra yeniden başlıyor.

Alacahöyük kazıları başlıyor

Tunç çağı ve Hitit döneminin önemli merkezlerinden biri olan Alacahöyük’te kazı çalışmaları üç yıllık bir aradan sonra yeniden başlıyor.

Çorum kent merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta bulunan Alacahöyük’te 1935 yılında başlatılan arkeolojik kazılar, durdurulmuştu. Yaklaşık 3 yıllık aranın ardından kazı çalışmaları yeniden başlıyor. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Tayfun Yıldırım’ın başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında 15 kişilik ekip görev alacak. Tunç çağına ait 13 kral mezarının da bulunduğu Alacahöyük’e gelen ekip üyeleri, kazı yapılması planlanan bölgelerde temizlik, bakım ve planlama çalışması başlattı. Ekibin değerlendirmeleri sonucunda kazılara geçilecek. 

ESERLER MÜZEDE SERGİLENİYOR
Alacahöyük’te 1935 yılından bu yana gerçekleştirilen kazılarda bulunan tarihi eserler aynı yerdeki müzede sergileniyor. Alacahöyük Müzesi’nde Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit ve Frig dönemlerine ait eserler yer alıyor. Yapıdaki en önemli parçaların ise eski tunç çağına ait 13 kral mezarı buluntusu olduğu belirtildi. Ayrıca tunç çağı ve Hitit döneminin önemli bir dinsel tören ve sanat merkezi olan Alacahöyük’ün girişinde bulunan 10 metre genişliğindeki sfenksli kapı da ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Sosyal Medya Sayfalarımız

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Diğer Web Sitelerimiz