Aral, Koca Deniz Kurudu

Kazakistan ile Özbekistan arasında kalan Aral, bir zamanlar dünyanın en büyük içdenizlerinden biriydi. Türkiye’nin kapladığı alanın %9’u kadardı. Çevresinde 60 milyon insan yaşıyordu. Verimliydi; bol balığı vardı. Sayısız tekne cirit atardı sularında. Hepsi bitti, yok oldu. Geçirdiği değişim insanoğlunun doğayı nasıl canavarca tahrip ettiğine tanıklık ediyor. İşte bakın, “Neydi, ne oldu!” Son durumunu NASA fotoğrafladı.

Kazakistan ile Özbekistan arasında kalan Aral, bir zamanlar dünyanın en büyük içdenizlerinden biriydi. Türkiye’nin kapladığı alanın %9’u kadardı.  Çevresinde 60 milyon insan yaşıyordu.  Verimliydi;  bol balığı vardı.  Sayısız tekne cirit atardı sularında.  Hepsi bitti, yok oldu.  Geçirdiği değişim insanoğlunun doğayı nasıl canavarca tahrip ettiğine tanıklık ediyor.  İşte bakın, “Neydi, ne oldu!”  Son durumunu NASA fotoğrafladı.

ilk fotoğraf 1977’lerdeki hali. Sağdaki son fotoğraf ise ise 2013 tarihini taşıyor.  Eskiden burayı Amu Derya ile Siri Derya besliyordu.  Ama 50 yıl önce Sovyet Rusyalı uzmanlar buralardaki geniş bölgelerde pamuk yetiştirmeye karar verdiler ve sulamada bu iki ırmaktan yararlandılar.  Aral’ın su seviyesi 16 metre azaldı.  Son yıllarda yaşanan kuraklık ile dağ tepelerinde kar görülmez olması öldürücü darbeyi indirdi.  Bir zamanların bereketli denizi şimdi bir tekne mezarlığı.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Sosyal Medya Sayfalarımız

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Diğer Web Sitelerimiz