Bugün 19 Mayıs

Bugün 19 Mayıs / Deniz Emin Tüfekçi / Deniz Mahsülleri / Bilgi Peşinde / Bildiğiniz gibi, 19 Mayıs, 1919 tarihinde bayram olarak ilan edilip kutlanmaya başlanmadı. Birçok milli bayramımız gibi 19 Mayıs da Cumhuriyetin ilanından sonra, ilk defa 24 Mayıs 1935 tarihinde BEŞİKTAŞ'ın girişimleriyle ATATÜRK SPOR GÜNÜ adı altında Fenerbahçe ve Galatasaray sporcularının da katılımıyla kutlandı.

Bugün 19 Mayıs

Bugün 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Bildiğiniz gibi, 19 Mayıs, 1919 tarihinde bayram olarak ilan edilip kutlanmaya başlanmadı. 

Birçok milli bayramımız gibi 19 Mayıs da Cumhuriyetin ilanından sonra, ilk defa 24 Mayıs 1935 tarihinde BEŞİKTAŞ'ın girişimleriyle ATATÜRK SPOR GÜNÜ adı altında Fenerbahçe ve Galatasaray sporcularının da katılımıyla kutlandı.

Bu etkinliğin amacı, Türk gençliğinin Atatürk'e olan minnet ve sevgisini gösterebilmesiydi.

 Konu ile ilgili olarak BEŞİKTAŞ'ın kurucularından Ahmet Fetgeri Bey, ilk gün kürsüye çıkmış ve şu öneriyi getirmişti kongreye:
 “Muhterem Kongre üyeleri, Beşiktaş Jimnastik Kulübü, uzun zamandan beri tasarlanmakta olduğu bir spor projesini, 
kardeş kulüpler olan Fenerbahçe ve Galatasaray ile nihayet tatbik mevkiine koymuş ve 24 Mayıs 1935 günü Kadıköy sahasında bir “ATATÜRK SPOR GÜNÜ” düzenlemiştir.

Türk spor basını ve spor kamuoyunda çok geniş yankılar uyandıran bu gençlik hareketi, gerçekte Türk Gençliği’nin Ulu Önder Atatürk’e olan sevgi ve saygısını gösterebilmesi için bir vesile olmuştur. Öz Amacımız şudur; İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz bu “Atatürk Günü”nün tüm Türk Gençliği’ne mal edilebilmesi için 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı adı altında ve her yıl yapılmasını teklif ediyorum. Kabul edilmesi halinde bu karar, Beşiktaş Kulübü’nden çok, kongrenin onuru olacaktır. Saygılarımla.”

İşte 1935 yılının Mayıs ayı içinde Beşiktaş Jimnastik Kulübü tarafından ortaya atılıp, gerçekleştirilen bu gençlik hareketi kanunlaştıktan sonra, “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” olarak büyük bir coşkuyla, büyük bir onurla nesillerden nesillere kutlanmaya devam ediyor. 

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ü, saygıyla, sevgiyle ve minnetle ANIYOR,  BAYRAMIMIZI KUTLUYOR, MUTLU ve UMUTLU GÜZELLİKLERLE DOLU GÜNLER DİLİYORUM. 

SEVGİYLE, SAĞLIKLA...

Deniz Emin Tüfekçi

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Sosyal Medya Sayfalarımız

Diğer Web Sitelerimiz