DİNÇER SEZGİN

İlk ve ortaöğrenimini Ege’nin köy ve kasabalarında yaptı. Çanakkale Öğretmen Okulu, Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü mezunu. Dokuz yıl lise ve ortaokullarda yönetici ve öğretmen olarak, 1966’dan itibaren TRT’de programcı, sunucu, yönetmen ve yapımcı olarak çalıştı. TRT’de görev yaptığı dönemde bin beş yüz televizyon ve radyo programı hazırlayıp sundu. 1996’da emekliye ayrıldı ve çalışmalarını İzmir’de sürdürdü. 19 Ocak 2010 günü İzmir’de vefat etti.

Dinçer Sezgin'in yaşam öyküsü:

Doğum: 16 Haziran 1939, Tepeköy İzmir
Ölüm: 19 Ocak 2010 İzmir

İlk ve ortaöğrenimini Ege’nin köy ve kasabalarında yaptı. Çanakkale Öğretmen Okulu, Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü mezunu. Dokuz yıl lise ve ortaokullarda yönetici ve öğretmen olarak, 1966’dan itibaren TRT’de programcı, sunucu, yönetmen ve yapımcı olarak çalıştı. TRT’de görev yaptığı dönemde bin beş yüz televizyon ve radyo programı hazırlayıp sundu. 1996’da emekliye ayrıldı ve çalışmalarını İzmir’de sürdürdü. 19 Ocak 2010 günü İzmir’de vefat etti. 

İlk yazısı “Tekerlemeler”, Türk Dili dergisinde (1959) yayımlandı. Varlık, Gösteri, Oluşum gibi çeşitli sanat edebiyat dergilerinde ve Cumhuriyet, Milliyet, Yeni Yüzyıl, Radikal (1997-99) gazetelerinde yazıları, şiirleri, eleştirileri, röportajları, denemeleri yayımlandı. Şair Hüseyin Atabaş tarafından, “Hayatın şiirini arayan bir öykücü” olarak nitelendirildi. Son yıllarda Radikal gazetesinde haftalık “İzmir Esintileri” köşesini yazdı. 1971 Türk Dil Kurumu Dil Ödülünü, 1984 İzmir Kültür Sanat Vakfı Öykü Ödü-lünü, Berlin Film Festivalinde Çocuk Filmleri dalında en iyi yapım ödülünü, 1991 Yunus Nadi Röportaj Ödülünü, 1992 Damar Dergisi - Çankaya Belediyesi Öykü Ödülünü, 2002 Hasan Tahsin Gazetecilik Ödülünü aldı. Son Yazı adlı oyunuyla da Tiyatro ve TV Yazarları Derneğinin Oyun Yarışması Birincilik Ödülünü ve 2003’te İzmir’i Sevenler Platformu yarışmasında şiir birinciliğini kazandı.

“Geçmişin, insanın bugününü biçimlendirdiğini bilen ve bunu kullanan bir yazar var karşımızda. Sezgin öykülerini zamanın geniş açısında anlatıyor. Onda zaman, eskiden günümüze akan bir ırmaktır. Kendisine kalan şeyleri sürgit taşır durur. Geri dönüşler, eski acılar, kırgınlıklar, sevinçler ve coşkular zaman ırmağından çekilip, insanın iç dünyasını sarkıt ve dikitlerle büyülü bir havaya çeviriyor.” (Ayla Kutlu)
 
“Dinçer’in şiirinde, tema her zaman bir durumu içeriyor. Babasının ölümünden sonra yazdığı şiirinde, öznel duyarlığı aşmıştır. Ölümü değil, ölümden sonraki gerçek durumu yansıtıyor: ‘o sessiz bir ipekböceği sanılırdı / öldüğü gün / bir şey bırakmayınca ardında / ipekböceği olmadığı anlaşıldı / usta öldü / insanların sağlam basması için yere / inanırdı kunduralar üreten ellerine / çıplak ayaklar dolaşıyorsa şimdi yeryüzünde / herkes inanmalıdır bir emekçinin öldüğüne.’” (Vecihi Timuroğlu)

“‘Gözlerinde Mavi Kuşlar’, Dinçer Sezgin’in yayımlanan son öyküler kitabı. ‘‘Sokağa Çıkma Yasağı’’nda başlayan konu çeşitlemesi, daha bir toplumsallık kazanarak, ülke sorunları durağına ulaşıyor. İlk kitaptaki ‘‘kapalı devre’ ilişkiler, ayrıntılar- nasıl söylemeli- sokaktaki insanın günlük yaşamını, yönetim erkiyle ilişkilerini içine alarak varsıllaşıyor. Bu öykülerle, ilk iki kitaptaki pürüzsüz dilin, sağlam ve rahat anlatımın, başarılı kurgunun ustası Dinçer Sezgin’i yeniden bulu-yoruz. Bu öykülerde de onun ipek gibi söylemi, hüznün izleğinde yine sürüp gidiyor. Kimi öykülerinde fantastik söyleme aralanan kapı kapanıyor, yaşamın gerçekliğine açılan bir başka kapı çıkıyor önümüze. Bu kapıdan çıkıp yürüdüğümüz yol boyunca bir insan sıcaklığı kucaklıyor bizi.” (Hüseyin Atabaş)

1971’de TDK Radyo Televizyon Dili Ödülü’nü alan Dinçer Sezgin, 1984’de İzmir Kültür Sanat Vakfı Öykü Ödülünün; 1993’de Yunus Nadi Röportaj Ödülünün sahibi oldu. Yazar, ayrıca 1994’de Çankaya Belediyesi Öykü Ödülünü ve 1998’de Televizyon ve Radyo Yazarları Derneği ödülünü aldı. Sezgin, Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği, İzmir Kültür Sanat Derneği ile Ankara Sanat Kurumu üyesiydi.

ESERLERİ

ÖYKÜ:
İnsanların Ayak Sesleri (1959)
Geçmişe Bakan Kadın (1991)
Sokağa Çıkma Yasağı (1994)
İzmir Esintileri (1994)
Gözlerinde Mavi Kuşlar (1999)
Kaveko (2005)
Düş Kıyısında Beklemek (2005)

ÇOCUK ÖYKÜSÜ:
Çılgın Geliyor (1996)
Bir Şişe Gözyaşı (2002)
Düş Sokağı Çocukları (2004)

ŞİİR:
Kanıma Güller Seren (1993)
Bir Düştür Uyanışın (1999)
Nardem (2002)

DENEME:
Kemanıma Güvercin Konsa (2002)
İmam Bayıldı Nasıl Yapılır? (2004)
Deneyememeler (2004)

OYUN:
Geçen Yıl (1998).

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Sosyal Medya Sayfalarımız

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Diğer Web Sitelerimiz