EKREM BORA

Gerçek adıyla Ekrem Şerif Uçak, 7 Mart 1934'te Ankara'da doğdu. Ortaokuldan mezun olduktan sonra Sultanahmet Devlet Basımevi Kursu'nu bitirerek, mürettip ve mücellit diploması aldı. Bir süre bu meslekte çalıştı. 1953'te Sezai Solelli'nin aracılığı ile 1953 yılında Yıldız Dergisi tarafından düzenlenen sinema ve artislik yarışmasına katılarak birinci oldu. Fakat film çevirmeden vatani görevini yapmaya gitti.

Ekrem Bora'nın yaşam öyküsü:

Doğum tarihi: 7 Mart 1932, Ankara
Ölüm tarihi ve yeri: 1 Nisan 2012, İstanbul

Gerçek adıyla Ekrem Şerif Uçak, 7 Mart 1934'te Ankara'da doğdu. Ortaokuldan mezun olduktan sonra Sultanahmet Devlet Basımevi Kursu'nu bitirerek, mürettip ve mücellit diploması aldı. Bir süre bu meslekte çalıştı.

1953'te Sezai Solelli'nin aracılığı ile 1953 yılında Yıldız Dergisi tarafından düzenlenen sinema ve artislik yarışmasına katılarak birinci oldu. Fakat film çevirmeden vatani görevini yapmaya gitti.

Askerliğini yaptıktan sonra 1955'te ilk filmi olan Alın Yazısı'nda oynadı. Bu filmde büyük bir başarı yakaladı. Ardından gelen teklifler üzerine birçok dizi ve filmde yer aldı.

Önemli filmleri: Acı Hayat (1962) (Metin Erksan), Suçlular Aramızda (1964) (Metin Erksan), Bozuk Düzen (1965) (Haldun Dormen), Dikkat Kan Aranıyor (1970) (Temel Gürsu).

Bora, 1966'da Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "Sürtük" filmi ile "en başarılı erkek oyuncu" ödülünü kazandı. Ayrıca çeşitli basın organlarınca yılın sanatçısı seçildi. Ekrem Bora, ilerleyen yaşına rağmen dizi filmlerde oynamayı sürdürdü. 1991 yılında 28. Antalya Film Şenliğinde, "Soğuktu Ve Yağmur Çiseliyordu" filmi ile En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

Ekrem Bora 7 mayıs 1968 de Gül hanım ile evlendi. Birinin adı Yasemin, diğeri Lale olmak üzere 3 kızı var.

Ekrem Bora, tedavi gördüğü Kadıköy Kızıltoprak'taki Florance Nightangale Hastanesi'nde 1 Nisan 2012 tarihinde kalp yetmezliği sebebiyle hayatını kaybetti.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Sosyal Medya Sayfalarımız

Diğer Web Sitelerimiz