El bileği ağrıları

El bileği ön kol ile el arasında çok sayıda küçük kemiğin ve bu kemikler arasındaki bağların oluşturduğu büyük bir eklemdir. Günlük kullanımdaki zorlamalarla, zorlama olmasa bile tekrarlayan mikrohareketler sonrasında çeşitli kemik, tendon, sinir problemleri gelişebilmektedir.

EL BİLEĞİ AĞRILARI

El bileği ön kol ile el arasında çok sayıda küçük kemiğin ve bu kemikler arasındaki bağların oluşturduğu büyük bir eklemdir. Günlük kullanımdaki zorlamalarla, zorlama olmasa bile tekrarlayan mikrohareketler sonrasında çeşitli kemik, tendon, sinir problemleri gelişebilmektedir. 

El bileği ağrısına yol açan sebepler arasında en yaygın olanları; travmatik durumlar (kırık, bağ yaralanmaları), tendonların ve/veya tendon kılıflarının yangısal yada enfeksiyöz problemleri (tendinit, tenosinovit), sinir sıkışmaları (karpal tünel sendromu),  romatoid artrit, psöriatik artrit, ankilozan spondilit gibi romatizmal hastalıklar ve ganglion kistleri sayılabilir. 

El bileği kırıkları trafik kazaları ve yüksekten düşme gibi yüksek enerjili travmalar sonucu yada daha yaşlı hastalarda osteoporozun yol açtığı kırılganlığa bağlı olarak  daha basit travmalar sonrasında olur. Kırık oluştuğu zaman el bileğinde ağrı, şişlik ve şekil bozukluğu oluşur. El bileği kırıkları ayrılmamış, tamamen ayrılmış, çok parçalı şekillerde olabilir. Tedavi kırık tipine göre değişmekle birlikte hastanın yaşı, aktivite derecesi, işi, hastanın asıl kullandığı eli olup olmadığı, başka tıbbi sorunları olup olmadığı tedavi seçiminde mutlaka değerlendirilmelidir.

El bileği bağ yaralanmaları genelde el bileği üzerine düşme veya çeşitli zorlayıcı aktiviteler sonrasında oluşur. Travma sonrasında ağrı ile birlikte genelde şişlik ve morarma da oluşabilir. Ağrı; hareketle artar. Bağ yaralanmalarına eşlik edebilecek kırık ve çıkık da olabilir.

El bileği ağrısının sık nedenlerinden biri de De Quervain tendiniti adı verilen el başparmağını kaldıran ve başparmağı elden uzaklaştıran tendonların el bileğinin yan tarafında içinden geçtikleri tünelde sıkışmasıdır. De Quervain tendiniti; örgü örme, bilgisayar kullanımı gibi tekrarlayan işlerin yapılması sonrasında tendonlarda ve kılıflarında gelişen ödem sonrasında olur. Ödeme bağlı olarak tendonlar tünel içinde sıkışır. Hastalar; başparmak kökünde ve el bileği yan tarafında ağrı tariflerler. Hastalığın tedavisinde ilk olarak ilaç kullanımı ve başparmak destekli el bileği splinti kullanılır. Bu tedaviye rağmen şikayetin devamı halinde lokal enjeksiyon uygulaması denenebilir, rahatlama olmaması durumunda ise tendonların sıkıştığı tünelin cerrahi olarak gevşetilmesi ile tedavi sağlanır.

Karpal tünel sendromu median sinirin el bileğinden geçerken karpal tünel adı verilen kanal içinde sıkışması sonucu olur. Örgü örme, sekreterlik, bilgisayar kullanımı gibi el bileğini zorlayıcı işler sonrasında el bileği seviyesinde sinir üzerindeki bağın kalınlaşıp siniri sıkıştırır. Karpal tünel sendromu bayanlarda ve şeker hastalığı, romatizmal hastalığı olanlarda daha sık görülür. Ellerde özellikle geceleri görülen şiddetli uyuşma ve ağrılar en önemli yakınmadır. Ağrı; kola hatta omuza yayılabilir. Hastalarda kuvvet kaybı gelişebilir ve hastalar elleriyle birşey taşımada zorlanırlar ve ellerinden tuttukları cisimleri düşürebilirler. Hastalığın tanısında fizik muayene önemli olmakla birlikte kesin tanı için ENMG tetkiki yapılır. Hafif derecedeki erken evre karpal tünel sendromu tedavisinde el bileği splinti ve ilaç tedavisi uygulanabilir. Orta ve ileri evrelerdeki karpal tünel sendromunun tedavisi cerrahidir. Ameliyatla karpal tünel üzerinden yapılan kesi ile bası oluşturan bağ kesilerek sinir gevşetilir. 

Ganglion kisti el bileği eklem kapsülünden veya tendon kılıfından kaynaklanan içi yoğun kıvamlı sıvı dolu kesedir. El bileğindeki ganglionları vücudun diğer yerlerine yayılmazlar. El bileği ganglionlarının neden geliştiği kesin olarak bilinmemekle beraber; el bileklerine aşırı yüklenen kişilerde sıktır. Bazı durumlarda ultrasonografi yada MRG ile şişliğin olası diğer kitlelerden ayrımı gerekebilir. El bileği ganglionları ağrıya yol açıyorsa ilaç ve el bilek splintleri kullanılabilir. Ganglion kendiliğinden de gerileyebilir.  yapıyorsa, ağrılı devrelerde antiemflamatuvar ilaçlar ve el bileği splintleri kullanılır. El bileği splinti yada ilaç tedavisine rağmen ağrının devam etmesi yada şişliğin büyümesi durumunda ganglionun içindeki sıvı enjektörle boşaltılabilir. Tüm bu tedavilere rağmen iyileşmeyen, tekrarlayan ganglionlar cerrahi tedavi ile çıkarılabilir.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Sosyal Medya Sayfalarımız

Diğer Web Sitelerimiz