Kadir Savun

Meşin yeleği, boynundan eksik etmediği havlusu, iri cüssesi ve gururlu bakışlarıyla Yeşilçam’ın en bilindik simalarından birisi. Hasbelkader adım attığı Yeşilçam’da yaklaşık 400 filmde yer alarak en verimli aktörlerimizden birisi oldu.

Kadir Savun'un yaşam öyküsü:

Doğum tarihi: 15 Ağustos 1926, Erzincan
Ölüm tarihi ve yeri: 10 Ekim 1995, İstanbul

Yeşilçam’ın Haksızlığa İsyan Eden Gururlu ve Merhametli Babası

Meşin yeleği, boynundan eksik etmediği havlusu, iri cüssesi ve gururlu bakışlarıyla Yeşilçam’ın en bilindik simalarından birisi. Hasbelkader adım attığı Yeşilçam’da yaklaşık 400 filmde yer alarak en verimli aktörlerimizden birisi oldu. Oynadığı karakterler genellikle sert mizaçlı olsa da merhametli, dürüst ve mağrur kişilerdi. Genç yaşında başladığı sinema yolculuğunda yaş aldıkça Yeşilçam’ın babaları kategorisinde Hulusi Kentmen ve Münir Özkul gibi isimlerle birlikte adı ilk akla gelen birkaç oyuncudan birisi oldu. 

1926’da Erzincan’da dünyaya gelen Kadir Savun, emniyet mensubu olan babasının tayini ile 5 yaşında İstanbul’a taşınmıştır. Annesi aslen Trabzonlu olan oyuncunun kendisinden başka 5 erkek kardeşi daha vardır. Kabataş Lisesi’ni 2. sınıfta bırakmak zorunda kalan Kadir Savun, amelelikten fabrika işçiliğine kadar pek çok çeşitli işte görev alır ta ki evlerine yakın olan “And Film”de set işçisi olana kadar.

Sinemadaki çevreden başta çok hazzetmeyen Kadir Savun, set işçiliğini bırakıp şoförlük yapmaya başlar ama içine sinema aşkı düşmüştür bir kere. Faruk Kenç’in yanında bir süre yapım amirliği ve kast direktörlüğü yaptıktan sonra 1949 yılında “Üvey Baba” filmiyle kamera önüne geçer ve ilk oyunculuk deneyimini yaşar. 50’li yıllarda “Dokuz Dağın Efesi”, “Meyhanecinin Kızı”, “Düşman Yolları Kesti” ve “Hicran Yarası” gibi bir çok önemli filmde rol alır.

1960’larda ise Suphi Kaner ile birlikte Azim Film’i kurdular, kısa bir süre yapımcılık yaptı ama yapımcılığa çok ısındığı söylenemez. Daha sonra Şoför Nebahat filminde “Deve Salim”i, Yılanların Öcü filminde “Ak Ali Dayı”yı, Şaka ile Karışık filminde “Hüsrev Ağa”yı canlandırarak herkesin tanıdığı bir sinema yüzü haline geldi. Bu süre içerisinde “Gecelerin Ötesi”, “Kızılırmak Karakoyun” gibi daha pek çok önemli filmde rol almıştır.

Yılanların Öcü filminde canlandırdığı karakter, Muhtarı ve kardeşlerini arkasına almış ve kendilerinden başka kimsesi olmayan bir ailenin hakkını gasp etmek isteyen Deli Haceli’ye karşı durmuştur. İşte bu filmdeki Ak Ali Dayı, Kadir Savun’un canlandırdığı karakterleri en iyi anlatabilecek rollerinden birisidir. Haceli’nin kardeşleri, ağabeylerine “İstersen emret şimdi gidip evlerini ateşe verelim” dediklerinde karşılarında Ak Ali Dayı’yı bulurlar. “Eğer böyle birey yapacak olursanız, en önce beni bulursunuz karşınızda. Ben düpedüz Bayram’dan yanayım. Bunu her zaman böyle bilin.”

İlerleyen yıllarda daha babacan rollerde oynayan Kadir Savun’u, kabadayıların tek sözünü dinledikleri abileri, yoksul ailelerin sert, gururlu ama merhametli babaları gibi rollerde izledik. Birçok önemli filmde sayılamayacak kadar çok karakteri canlandıran Kadir Savun; yobaz olmayan imam, sözü geçer koğuş ağası, güvenilir kahya, inzivaya çekilmiş balıkçı ve mahalle kültürünün temel direği olan esnaf gibi çokça karakteri müthiş bir ustalıkla canlandırmıştır.

Bazı TV dizileriyle oyunculuk çalışmalarını 90’lı yıllara kadar sürdüren Kadir Savun, 10 Ekim 1995 tarihinde akciğer kanseri nedeniyle aramızdan ayrıldı...

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Sosyal Medya Sayfalarımız

Diğer Web Sitelerimiz