MACİDE TANIR

Macide Tanır, 1922 yılında doğmuştur. Erenköy Kız Lisesi’ni birincilikle bitirdi. Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro ve Opera Bölümünü’nden sınıf atlayarak 3 yılda mezun oldu.1943 yılında Yüksek lisansını bitirdi ve Devlet Tiyatroları’nda göreve başladı. Emekli olduğu 1985 yılına kadar, sanat yaşamı boyunca sayısı 50’yi aşan dünya tiyatro edebiyatının seçkin eserlerinde başrollerini oynadı.

Macide Tanır'ın yaşam öyküsü:

Doğum tarihi: 1 Ocak 1922
Ölüm tarihi ve yeri: 6 Şubat 2013, İstanbul

Macide Tanır, 1922 yılında doğmuştur. Erenköy Kız Lisesi’ni birincilikle bitirdi. Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro ve Opera Bölümünü’nden sınıf atlayarak 3 yılda mezun oldu.1943 yılında Yüksek lisansını bitirdi ve Devlet Tiyatroları’nda göreve başladı. Emekli olduğu 1985 yılına kadar, sanat yaşamı boyunca sayısı 50’yi aşan dünya tiyatro edebiyatının seçkin eserlerinde başrollerini oynadı. Radyoda sergilenen arkası yarın, mikrofonda tiyatro gibi bir çok oyunda seslendirme yaptı.

Oyunlarıyla Anadolu’yu dolaşıp seyirciyle buluşurken gidemediği, göremediği seyirciye de radyo sayesinde ulaşmıştır. Radyo tiyatrosu, arkası yarınlar, seslendirmeler sayesinde sesi de ismi kadar bilinir olmuştur.

Tiyatrodan sonra Yer Demir Gök Bakır, Yengeç Sepeti, Cumhuriyet gibi sinema filmleri ve Baharın Bittiği Yer, Şehnaz Tango gibi televizyon çalışmalarıyla devam etti hayatına.

“Şehnaz Tango” Tv. dizisinde Şehnaz’ın annesi rolünde oynayarak daha çok tanındı. Aldığı pek çok ödülün yanı sıra 1991 yılında Devlet Sanatçısı unvanı almıştır. Macide Tanır’ın 2000 yılında yayınlanan “Tiyatronun Cadısı” isimli bir anı kitabı vardır.
 
Macide Tanır, 6 Şubat 2013 tarihinde 1.5 aydır tedavi gördüğü Ankara Başkent Hastanesi’nde akciğer enfeksiyonu sebebiyle 91 yaşında yaşama veda etti.

MİRASI:

Macide Tanır'ın hayatını kaybetmesinin ardından Türk Eğitim Vakfı, İstanbul Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak 'vasiyetnamenin açılması' ile 'tereke tespiti' (ölenden kalan mallar) davalarını açtı. Vakıf, vasiyetname doğrultusunda kendilerine 'mirasçı belgesi' verilmesini talep ederek, Tanır'ın 14 yıl önce kaleme aldığı vasiyetnameyi mahkemeye sundu.

'MACİDE TANIR BURSU'
Vakfın mahkemeye sunduğu vasiyetnamede, ünlü oyuncunun menkul, gayrimenkul, nakit mal varlığının tamamını Türk Eğitim Vakfı'na bıraktığı ortaya çıktı. Vasiyetnamede Türk Eğitim Vakfı'na intikal edecek mal varlığından elde edilecek gelirin en fazla yüzde 20'lik kısmının vakıf idaresi için ayrılmasını isteyen Tanır, geriye kalandan tereke masraflarının düşülmesini, kalan net gelir ile vakfın amaçları doğrultusunda Türk milli eğitimine katkıda bulunulması ve ihtiyacı olan öğrenciler için 'Macide Tanır Bursu' verilmesini istedi. Macide Tanır, vasiyetnamesinde yakın dostlarını da unutmadı. Ünlü sanatçının, kız kardeşleri Sacide Mandalinci, Nurten Avni, yeğenleri, ev işlerindeki yardımcısı Hayriye Hanım, oturduğu apartmandaki komşuları, şair Murathan Mungan, oyuncular Kenan Işık, Nedim Saban, Ayten Uncuoğlu, Uğur Yücel, Ayşenil Şamlıoğlu, Aysan Sümercan, Işık Yenersu, Tülay Bursa, Can Yücel'in ikiz kardeşi Canan Eronat'ın geride kalan ev eşyalarından kendisinden anı olarak istediklerini alabileceklerini ifade etti. Kendisinden önce hayatlarını kaybeden yönetmen Atıf Yılmaz ve Nezihe Araz'ı da listeye dahil eden Tanır'ın geriye kalan ev eşyaları ile kıyafetlerinin ise TEV aracılığıyla hayır kurumlarına verilmesini istediği öğrenildi.

HATİM OKUTULMASINI İSTEDİ
Cenazesinin Türk Eğitim Vakfı'nca kaldırılmasını isteyen Macide Tanır, dini vecibelerin yerine getirilerek, Emirgan'daki aile mezarlığına gömülmeyi, ramazan aylarında hem kendisi hem de aile üyeleri için hatim okutulmasını vasiyet etti. Usta tiyatrocunun vasiyetnamesi önümüzdeki günlerde mahkeme huzurunda okunacak.

Ödülleri :
1961-62 – Basının tiyatro sanatçıları arasında yaptığı anket – Yılın Sanatçısı (Ağaçlar Ayakta Ölür)
1964-65 – Basın-İş Sendikası – Yılın Sanatçısı (Dünyanın Düzeni)
1968-69 – Sanatsevenler Kurumu En İyi Oyuncu (Kıl Payı)
1973-74 – Sanatsevenler Kurumu – En İyi Oyuncu (Yanlışlık)
1988 – Kültür Bakanlığı – Jüri Özel Ödülü
1988 – Şehir Tiyatroları – Yılın Sanatçısı
1988 – Hürriyet Gazetesi – Yılın Sanatçısı
1989 – Kadınlar Birliği -En Başarılı Sanatçı
1990 – Mersin Kültür ve Sanat Şenliği Onur Ödülü
1990 – Sanat Kurumu – Yılın Sanatçısı
1991 – Devlet Sanatçısı
1992-93 Avni Dilligil Onur Ödülü – Müziksiz Evin Konukları
1992-93 – İtalyan Kültür Bakanlığı – Adelaide Ristari Ödülü
1993 – Ses-Der Ödülü
1993-94 – İstanbul Milletlerarası Lions Kulübü Ödülü
1996 – Yarım Asır Sahnede – Altın İğne
1996 – Lions Yönetim Çevresi Ödülü
1996-97 – ÇASOD Ödülü
1997 – Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Ödülü
1998 – Kadınlar Birliği Şişli Şubesi Cumhuriyetin 75. Yılı Ödülü
1998 – Mimoza Dergisi – 75 Yılda 75 Kadına Ödül

Tiyatro Oyunları :
Dünyanın Düzeni
Öteye Doğru
Keçiler Adası
Nora
Hortlaklar
Kılpayı
Kanlı Düğün
Ağaçlar Ayakta Ölür
Altın Göl
Gölge Ustası
Günden Geceye
Ecinniler
Faust
Kibarlık Budalası
1974 – Dirlik Düzenlik : Oktay Rifat – Ankara Devlet Tiyatrosu
1973 – Yanlışlık : Albert Camus – Ankara Devlet Tiyatrosu
1971 – Becket Yahut Tanrılarının Şerefi : Jean Anouilh – Ankara Devlet Tiyatrosu

Filmleri :
1987 – Yer Demir Gök Bakır
1989 – Baharın Bittiği Yer
1994 – Cadı Ağacı
1994 – Yengeç Sepeti
1996 – Şehnaz Tango (TV Dizisi)
1996 – Kurtuluş
1998 – Cumhuriyet 

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Sosyal Medya Sayfalarımız

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Diğer Web Sitelerimiz