Mücevher Kutusu

Kemal Şimşek / Mücevher Kutusu Tasarımı / Bilgi Peşinde

Kemal Şimşek / Mücevher Kutusu Tasarımı / Bilgi Peşinde 

Kemal Şimşek'in özgeçmişi

Kemal Şimşek, 1955 yılında doğdu. 1979 da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi U.E.S.Y.O. Grafik Sanatları bölümünü bitirdi.

Bir süre reklam grafiği ve illüstrasyon çalıştı. Bir rastlantı sonucu, kuyumculukla tanıştı. Kuyumculukta üç boyutluya ulaşmanın çabukluğuna ve tekniklerine olan hayranlığı onu mücevher tasarımcılığına itti.

Mücevherin sadece basit bir aksesuar değil biçiminde simgesellik taşıyan eserler olmasına dikkat etti. Amacı bu simgesellikle alıcıyı düşünmeye itmek ve maddi değer dışında sanatsal değerle buluşturmaktı.

Eserleri taşıyıcısız ele alındığında da içinde kişilik banndıran ve inceleyenle iletişim kuran üç boyutlu bir sanat eseridir. Çıraklık geçmişinin olmayışı, geleneksel üretim yöntemlerine sorgulayıcı açılardan yaklaşmasını ve takı 
ürünlerinin ötesinde, alternatif üretim yöntemleri de tasarlamasını ve uygulamasını beraberinde getirdi.

1996 yılında üretim, tasarım, değerli maden ve değerli taşlarla ilgili bilgi ve deneyimini, yaratıcı özgürlüğünden en az ölçüde ödün vereceği yegane ortamda, yani kendi atölyesinde kullanmaya karar vererek ACACIA firmasını kurdu.

Kariyeri boyunca katılmış olduğu tek tasarım yanşmasında, 1993 Dünya Altın Konseyi jürisi tarafından birincilik ödülüne layık görülmüştür.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Sosyal Medya Sayfalarımız

Diğer Web Sitelerimiz