Neden Rica Ederiz?

Teşekkür edene neden rica ederim deriz ? Rica kelimesi bugün iki farklı kelime için aynı şekilde telaffuz edilir. Osmanlıca yazılışları ve okunuşları farklı olan bu kelimeler "reca" ve "rec'a" dır. Ve anlamları tamamen farklıdır. Dilin sadeleştirilmesi adı altında yapılan bir takım hatalardan dolayı dilimiz fakirleşmiş maalesef bu nedenle bir çok konuda kafa karışıklığı oluşmuştur.

Teşekkür edene neden rica ederim deriz ?

Rica kelimesi bugün iki farklı kelime için aynı şekilde telaffuz edilir. Osmanlıca yazılışları ve okunuşları farklı olan bu kelimeler "reca" ve "rec'a" dır. Ve anlamları tamamen farklıdır. Dilin sadeleştirilmesi adı altında yapılan bir takım hatalardan dolayı dilimiz fakirleşmiş maalesef bu nedenle bir çok konuda kafa karışıklığı oluşmuştur.

1-Reca etmek:
Aslı Arapça olup Osmanlıca'da da geçen bu kelimeyi zıddıyla birlikte açıklamak konunun daha iyi anlaşılmasını sağlar.
Osmanlıca lügatta insanın kalbinde meydana gelen bir şeyi isteme veya istememe hali zamana göre değişik isimlerle ifade edilmiştir. Gelecekle ilgili kalpte oluşan istenmeyen bir şeyin meydana gelme ihtimaline karşı gelişen duyguya "havf" (korku), kalbe lezzet ve istirahat verecek olan şeyin meydana gelme ihtimalinin oluşturduğu duyguya ise "reca" (ümit) denilmiştir.

Yani hoşlanılan şeyi beklemekten duyulan ferahlıktır reca. O yüzden birinden gerçekleşmesi halinde memnun olacağımız bir şey isterken rica (reca) ederiz.
Dini kullanımda da Allah'tan dilenen şeylerin olumlu yönde karşılık bulacağına inanılmasına reca olumsuz karşılık görme ihtimaline yönelik duyguya havf denilmiş, doğru motivasyon için havf ve reca arasında denge sağlanması tavsiye edilmiştir.

2-Rec'a etmek:
Rec'a ise Osmanlıca lügatta geri gelme, dönüş manasındadır.
Birisi bize teşekkür ettiği zaman Bu nedenle geri bildirim anlamında Rec'a( rica) ederek karşılık veririz.
Gelelim bu konuda asıl kafa karışıklığı yaratan konuya. Konuyu daha iyi anlayabilmek için önce yönetmeliği okuyalım.
Resmi yazışmalarda uygulanacak esas ve usuller hakkında yönetmelik (2014/7074)

Madde 15 — Metin, "ilgi"den sonra başlayıp "imza"ya kadar süren kısımdır.
...
alt makama yazılan yazılar "rica ederim.", üst ve aynı düzey makamlara yazılan yazılar "arz ederim.", üst ve alt makamlara dağıtımlı olarak yazılan yazılar "arz ve rica ederim." biçiminde bitirilir.

Köklü ve askeri bir devlet geleneğinden gelmemiz nedeniyle ülkemizde resmî yazışmalarda kullanılan hitap şekilleri de dikkat çekicidir. Dilekçeyi üst makama yazıyorsak konuyla ilgili bilgiyi arz ederiz, ancak alt makama yazıyor ve konuyla ilgili "geri dönüş" bekliyorsak rica (rec'a) ederiz.
Hatta kanuna göre üst makama yazılan dilekçede rica ederim demek suçtur.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Sosyal Medya Sayfalarımız

Diğer Web Sitelerimiz