Şükran Güngör

21 Kasım 1926 tarihinde Aydın’ın Çine İlçesi’nde doğdu. 15 Eylül 2002'de öldü. Oyunculuğa ortaokul yıllarında Halkevi’nde başladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde gördüğü eğitimi yarıda bıraktı. 1951 yılında Muhsin Ertuğrul’a başvurarak profesyonel tiyatro yaşamına başladı.

Şükran Güngör'ün yaşam öyküsü:

Doğum tarihi: 21 Kasım 1926, Çine
Ölüm tarihi ve yeri: 15 Eylül 2002, İstanbul

21 Kasım 1926 tarihinde Aydın’ın Çine İlçesi’nde doğdu. 15 Eylül 2002'de öldü. Oyunculuğa ortaokul yıllarında Halkevi’nde başladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde gördüğü eğitimi yarıda bıraktı. 1951 yılında Muhsin Ertuğrul’a başvurarak profesyonel tiyatro yaşamına başladı. 

İlk olarak Küçük Sahne’de ‘Fareler ve İnsanlar’ oyununda rol aldı. Daha sonra Karakolda, Onikinci Gece, Babayiğit, Hamlet, Örümcek, Her Yerde Bulut, Bir Ümit İçin ve Godot’yu Beklerken oyunlarında önemli roller üstlendi. 

1956 yılı başlarında Küçük Sahne’den ayrılarak Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı. Karaca ve Site tiyatrolarında çalıştı. 1962 yılında Yıldız Kenter ve Müşfik Kenter’le birlikte Kent Oyuncuları’nı kurdu. Burada, Raşamon, Aptal Kız, Aşk Efsanesi, Nalınlar, Derya Gülü, Miras, Mary Mary, Üç Kuruşluk Opera, Pembe Kadın, Vanya Dayı, Çöl Faresi, Bedel, Kim Kimi Kiminle, Ver Elini Broadway, Batak Göl, Buzlar Çözülmeden, Arzu Tramvayı, Harold ve Maude, Lütfen Kızımla Evlenir misin, Küçük Mutluluklar, Umut Şarkıları, Maria Callas, Martı, Nükte ve Çözüm adlı oyunlarda önemli rollerde sahneye çıktı.

Kim Korkar Hain Kurttan ve Küçük Devlet oyunlarında yönetmenlik yaptı. 

Tiyatro dışında sinema ve televizyon oyunculuğu da yaptı. “Fatma Bacı” (1972), “Kızım Ayşe” (1974), “Dul Bir Kadın” (1985), “Nihavend Mucize” (1997), “Güle Güle” (2000), “Herkes kendi evinde” (2000), “Büyük Adam Küçük Aşk” (2001) sinema filmleri ile “Aşk-ı Memnu” (1975), “Yarın Artık Bugündür” (1987), “Uğurlugil Ailesi” televizyon filmlerinde rol aldı. 

2000 yılında 37. Antalya Film Şenliği’nde ‘Güle Güle’ filmindeki rolüyle “En iyi Yardımcı Erkek oyuncu” ödülünü aldı. 

Ankara Film Festivali’nde “Büyük Adam Küçük Aşk” filmindeki emekli yargıç rolüyle de “En İyi Erkek Oyuncu ödülü”ne layık görüldü. 

13. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü aldı.

Yıldız Kenter ikinci ve son eşi Şükran Güngör’le 46 yıl birlikte yaşadı. Ta ki 15 Eylül 2002’de onu pankreas kanserinden kaybedinceye kadar. Tanıştıklarında Şükran Güngör 30, Yıldız Kenter 28 yaşındaydı. İkisi de zorlu hayatlardan gelmişti. 

Yıldız Kenter, Şükran Güngör ile olan birlikteliğini şöyle anlatıyor: “Düzensiz, kaypak bir yaşamdan sonra güveni, huzuru, hoşgörüyü, anlayışı, saygıyı arayan iki insandık. Bizi bunlar yakınlaştırdı. Aşk, sonradan geldi” 

Yıldız Kenter ve Şükran Güngör 1964’te birlikte oynadıkları Pembe Kadın oyunundan çıktıktan sonra çevreden ve aileden habersiz Teşvikiye’de bir dost evinde evlendiler. Çünkü Yıldız Kenter’in annesi evlenmelerine karşıydı. Nikah çıkışı ikisi de ailelerinin evine gidip yattı. Ertesi gün Pembe Kadın’ın sahnesinde tekrar buluştular. Yıldız Kenter bir röportajında şöyle anlatıyor: “Şükran’ın ailesi beni bağırlarına bastı. ’Aman, oğlumuz çocuklu bir kadınla evlendi’ demediler. 

İyi ki de demediler, çünkü Şükran’ın çocuğu olmadı. Ben çok istedim ondan bir çocuğum olmasını ama olmadı. Çocuğunun olmaması onun için asla sorun teşkil etmedi. Evlendiğimizde küçüktü daha Leyla. İlk başlarda ’Şükran Bey’ diye seslendi. Sonradan ’Şükran Amca, Şükran Ağabey ve Şükran Baba’ demeye başladı... 

Evde hala Şükran’la yaşıyorum. Tek zorluk var, ona sarılamıyorum...”

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Sosyal Medya Sayfalarımız

Diğer Web Sitelerimiz