B. MUTFAK

Bıçak kullanacağımız zaman dikkat etmemiz gereken en önemli şeylerden birisi de bıçağın keskin olmasıdır. Bıçağın keskin olması bilinenin aksine tehlikeyi artırmaz. Kolay kesebildiği için fazla kuvvet uygulamamanızı sağlar ve bıçağa hükmetmenizi kolaylaştırır. Keskin olmayan bıçak daha fazla kuvvet uygulamamızı gerektirir ve bıçağın istenilen yönden başka yönlere kaymasına neden olur. Bu kayma sonucunda kesmeye çalıştığımız nesneden daha yumuşak olan derimiz bıçağa maruz kalır.

B. MUTFAK

Bıçak Kullanımı: 

Bıçak kullanacağımız zaman dikkat etmemiz gereken en önemli şeylerden birisi de bıçağın keskin olmasıdır. Bıçağın keskin olması bilinenin aksine tehlikeyi artırmaz.  Kolay kesebildiği için fazla kuvvet uygulamamanızı sağlar ve bıçağa hükmetmenizi kolaylaştırır.

Keskin olmayan bıçak daha fazla kuvvet uygulamamızı gerektirir ve bıçağın istenilen yönden başka yönlere kaymasına neden olur. Bu kayma sonucunda kesmeye çalıştığımız nesneden daha yumuşak olan derimiz bıçağa maruz kalır. Demek ki öncelikle evdeki tüm bıçakların keskin olmasına özen göstermeliyiz. Bıçaklarımız keskin, çok az kuvvet uygulayarak elimizdeki nesneyi kesmeye çalışıyoruz. 

Bıçak kullanımında unutmamamız gereken altın kural nedir?  

Bıçağın keskin kenarı vücudumuzun en ileri noktasından ilerde olmalıdır.  Şimdi lütfen elinize bir kahvaltı bıçağı alarak keskin kenarını vücudunuzdan dışa bakacak şekilde tutunuz. Bıçağın kör kenarını karnınıza dayayınız ve sanki bir şey yontarmış gibi bıçağı ileri doğru hareket ettiriniz. 

Şimdi elinize bir sebze,  mesela bir salatalık alınız. Artık,  vücudunuzun en ileri noktası karnınız değil eliniz olacaktır. Elinizin salatalıkla temas ettiği noktaya bıçağın kör kenarını dayayınız ve bıçağı ileri doğru hareket ettiriniz. İşte vücudun herhangi bir yerine zarar verme riskiniz en aza inmiş oldu.  Her konuda olduğu gibi bol pratik gereklidir. Bıçaklarınızı elde yıkarken aynı yöntemi uygulamalısınız.  Yani bıçağın sırtı avuç içinize bakmalıdır.  Bıçakları bulaşık makinasına yerleştirirken mutlaka ayrı bölüme ve palasının aşağı gelmesine dikkat ediniz.

El rendesi:  

Evden uzaklaştırın ve bir daha da almayın.  Hiç gerek yok böyle bir alete.
 

Deprem önlemi: 
Mutfak raflarının kapak kulpları bir lastikle birbirine bağlanmalı.  Dolap kapakları sürgülü veya kulpsuz ise, bunlar kancalı bir düzenek ile sabitleştirilmeli. Temiz su rezervi mutlaka 20 litre ve üzeri olmalı. Dolap üzeri,  buna buzdolabı da dahil,  eşya bırakılmamalı.

Yiyecek saklama:
Yiyeceklerinizi orijinal ambalajlarından çıkartmayın ki son kullanma tarihlerini kontrol edebilesiniz. Eğer derin dondurucunuz yoksa,  buzluktaki malzemeler bir haftadan daha çok beklemez,  haberiniz olsun. 
Buzluk poşetleri bir seferlik kullanım içindir.  Israr etmeyiniz.
Sebze ve meyvelerinizi yıkanmamış alıp,  yıkanmamış saklayınız.  Ömürleri uzar.
Derin dondurucuda saklayacağınız balıkların içini temizlemeden saklayınız,  daha taze kalırlar.

Yemek pişirme:

Bu bölümde yemek tarifi yapmayı çok isterdim.  Ancak,  bu işi başka bir kitapçıkta paylaşırız düşüncesi ile gelelim yemek yaparken maruz kaldığımız tehlikelere.  Hoş, bu yazdıklarımdan sonra yemek pişirecek cesareti kendinizde nasıl bulursunuz bilemem.

Yangın:

Doğalgazlı ocak kullanılan evlerde tesisat kurulurken gerekli önlemler alınmıştır.  Bu önlemler belli kurallar içerdiğinden yapılmış olan tesisat standartlara uygun ve fennidir.  Siz yine de bir gaz dedektörü satın alıp kullansanız iyi olur.  Bu gaz dedektörleri doğalgaz ve tüp gazını algılayabilir.  Zaten kimyacılar bilir; doğalgaz ile bütan veya propan gazı aşağı yukarı aynı formüle sahiptirler.  Burada esas dikkat edilmesi gereken konu gaz dedektörünün monte edileceği yerdir.  Eğer evinizde doğalgaz kullanıyorsanız dedektörü tavan hizasından 30-40 santim aşağıya ve duvara monte ediniz.  Eğer  evde LPG gazı kullanılıyorsa LPG havadan daha ağır olduğu için,  bu sefer gaz dedektörünü yerden 20 santim yukarıya ve duvara monte ediniz. 

Büyük yangınlar kızartma yaparken çıkar.  Hem zaten kızartma sağlığa da zararlıdır.  Demek ki kızartma yapmaz isek mutfakta yangın riskini azaltmış oluruz.
Tabi ki bu bir çözüm değildir.  Ben size elektrikli fritöz makinasını öneriyorum.  Kızartmanın tadını da değiştirse,  daha sonra yağlarını temizlemesi çok zahmetli de olsa,  kızartmalarınızı elektrikli fritöz makinalarında yapmanız olası kazaları azaltabilir. 

Evinizde mutlaka bir yangın söndürme tüpü bulundurun ve periyodik kontrolünü yapın.  Tüpün üzerinde mutlaka basınç göstergesi bulunmalıdır.  Alacağınız tüp 2 kg’dan fazla olmasın. Siz aldırmayın 6 kg’lık tüp alın diyenlere, taşıyamazsınız 6 kg’lık gaz dolu tüpü.

Özellikle yemeklerin yanması ile sonuçlanan,  bıraktığı pis kokunun yanı sıra boşa giden emeklerin anılara kazındığı durumlar vardır.  Çözümü çok basittir: çalar saat.  Şu bildiğimiz mutfak saatlerinden yani.  Tabi bir de akıllı fırınlar vardır ki sözümüz onlara değildir.  Ama ben bugüne kadar akıllı fırının saatini kurabilen birine rastlamadım.  Siz yine bizim sözümüze kulak verin ve elle kurulan bir çalar saat alın.
Sıklıkla kulağımıza gelen bir uygulama da oda deodorantı kullanımı.  Mutfakta kullanıldığında büyük risk taşımaktalar.  Zira deodorantlar özellikleri gereği,  parfümü pulvarize ederek ve alkolün uçuculuğunu da kullanarak,  parçacıkların havada asılı kalmasını sağlarlar.  Bu parçacıklar deodorantın kullanımından 5-6 dakika sonra bile havada kalabilirler.  Eğer uygun konsantrasyona ulaşıp alevle karşılaşırlarsa patlama şeklinde bir reaksiyon oluşur. Şimdilerde su bazlı parfümler üretilmektedir..

 

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Bilgi ve Kültür Sitelerimiz