Balon Faciası

Cleveland Balon Faciası, 27 Eylül 1986 yılında 1.5 milyon balonun serbest bırakılması sonucunda yaşanmış aksaklıklar bütünüdür.

1986 Cleveland Balon Faciası

Cleveland Balon Faciası, 27 Eylül 1986 yılında 1.5 milyon balonun serbest bırakılması sonucunda yaşanmış aksaklıklar bütünüdür. 

Facia neticesinde 2 kişi yaşamını yitirmiş sosyal hayat neredeyse durmuştur.

1970'lerde Cleveland, Ohio gibi bir yerdi. Fakat 1986'ya kadar şehirde bir gelişim sağlandı ve Cleveland'lılar bunu tarihin en büyük eş zamanlı balon salınımıyla kutlamak istediler. Bu bir rekor olacaktı. 

2500 gönüllü 1.5 milyon balonu şişirdi. Tasarımcılar tüm bu balonları bir arada tutmak için dev bir yapı inşa ettiler, yapının tepesine de balonların uçmasını engellemesi için dev bir file geçirdiler. Biyolojik olarak parçalanabilen latexlerden yapılan bu balonlar şehrin en uzun yapısı Terminal kulesini geçip Erie gölüne doğru yol alması gerekiyordu. Orada patlayıp yok olacaklardı. 

Fakat hava şartları bu oyunu bozdu. Bir önceki gece rüzgar saatte 100 km hıza erişmişti. Kutlamanın yapılacağı günün öğleninde de hava pek iyi değildi. Balonların havaya salınmasının hemen ardından balonları bir yağmur fırtınası vurdu. Fırtına balonların yönünü de değiştirdi. Göle gidecek olan balonlar bir anda şehrin içerisine doğru yol almaya başladılar. Cleveland havalimanı bile piste düşen balonları temizlemek için 30 dakikalığına uçuşları durdurdu. 

Balonlar Ohio'nun en kuzeyine kadar gitti hatta Erie gölünün Kanada sınırına bile erişti. Balonlar bir çiftçinin Arap atlarını ürküttü atlara hatta kalıcı olarak hasarlar verdi. Çiftçi dava açtı ve davayı da kazandı.

2 kişi de balon skandalından dolayı hayatını kaybetti. 27 Eylül'de iki balıkçı hakkında kayıp bildirimi yapıldı fakat sahil güvenlik balıkçıları arayamadı. Çünkü gölün üstü komple balondu. 

Cleveland bir yerde amacına ulaştı. Rekoru gerçekten kırdı. Guinness bu faciayı Dünya'nın en büyük eş zamanlı balon salınım rekoru olarak kayda aldı. Bu rekor bir daha da kırılamadı çünkü bu olaydan sonra çevresel önlemlerden dolayı büyük balon salınımları yasaklandı.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Bilgi ve Kültür Sitelerimiz