Herbert von Karajan

Herbert von Karajan / Güzel İnsanlar / Bilgi Peşinde / www.bilgipesinde.com / Herbert von Karajan 20. yüzyılın müzik dünyasının önde gelen kişiliklerinden, Avusturya doğumlu orkestra şefi. Kesin tavrı ve titiz yorumuyla orkestra yönetiminde mutlak bir otorite olarak belirmiş, 34 yıl süreyle Berlin Filarmoni Orkestrası'nın tarihinde yeni bir dönemi başlatmıştır.

Herbert von Karajan'ın yaşam öyküsü:

Doğum tarihi: 5 Nisan 1908, Salzburg, Avusturya
Ölüm tarihi ve yeri: 16 Temmuz 1989, Anif, Avusturya

Herbert von Karajan 20. yüzyılın müzik dünyasının önde gelen kişiliklerinden, Avusturya doğumlu orkestra şefi. Kesin tavrı ve titiz yorumuyla orkestra yönetiminde mutlak bir otorite olarak belirmiş, 34 yıl süreyle Berlin Filarmoni Orkestrası'nın tarihinde yeni bir dönemi başlatmıştır.

Yaşamı
Doğduğu kentteki Mozarteum"da öğrenim gördü; Viyana'da Schalk ile çalıştı. 1917′de Ulm'da bir Figaro temsili sırasındaki ilk orkestra yönetme deneyinin başarıyla sonuçlanması yazgısını değiştirdi. Ulm ve Aachen üzerinden 1938′de Berlin'e geldi. Burada Devlet Operası'nda ve Devlet Orkestrası'nda çalıştı. 1945-1954 arasında Viyana Senfoni Orkestrası'nı yönetti. Furtwöngler'in 1954′te ölmesi üzerine Berlin Filarmoni Orkestrası'nın (Berliner Philharmoniker) yöneticiliğine getirildi. Bu görevinin yanı sıra Böhm'ün ardılı olarak Viyana Devlet Operası'nın (1956-1964) ve Salzburg Festivali'nin sanat yönetmenliğini (1956-1960) üstlendi. 

1967′den başlayarak kendi kurduğu Salzburger Osterfestspiele'de (Salzburg Paskalya Festivali) rejisörlük ve orkestra yöneticiliği yaptı. Özellikle Wagner operalarını sahneye koyduğu ve yönettiği bu festivallerde bestecinin eserlerine yeni bir yorum getirdi.

Nazi Partisi üyesi (1933-1945) olan Karajan, II. Dünya Savaşı'ndan sonra bir Müttefik mahkemesince aklandı, ama 1955'te ABD'de dinleyici karşısına ilk çıkışı halkın tepkisine yol açtı. 1950'lerin sonlarından başlayarak birkaç görevi bir arada yürüttü. 1956-1964 ve 1976-1989'a kadar Viyana Devlet Operası'nın yöneticiliğini ve 1956-1960 arasında Salzburg Festivali'nin sanat yönetmenliğini yaptı. Londra'daki Philarmonia ile çalıştı. Ayrıca Milano'da La Scala'nın başyönetmenlerinden biri ve New York Filarmoni Orkestrası'nın konuk orkestra şefiydi. 1967'de Salzburg Paskalya Festivali'ni düzenledi. 1969-1970'te Paris Orkestrası'nı yönetti ve 1977'de Viyana Devlet Operası'na döndü. 

Berlin Filarmoni Orkestrasının yaşam boyu yöneticisi oldu. Milano Scala ve New York Metropolitan operalarında konuk orkestra yöneticisi ve rejisör olarak çalıştı. Yorumculuk yeteneğiyle kendi kuşağının tartışmasız en önemli orkestra yöneticisi sayıldı, aynı zamanda büyük bir sanat örgütleyicisi ve eğitici olarak da öne çıktı.  

1983'ten sonra bir dizi sürtüşme orkestra üyeleriyle arasının bozulmasına yol açtı. Nisan 1989'da sağlık nedenleriyle Berlin Filarmoni Orkestrası'ndan istifa etti.

Meslek yaşamı boyunca pek çok fırsatı değerlendirme olanağı bulan Karajan, sanatsal özgürlüğe düşkün bir müzikçidir. Serinkanlı bilinçlilik ve coşkulu duygusallık arasında mantıksal bir bağ kurmayı başarmış, yorumlarında yalnız müzik yeteneğini değil, inanılmaz içgüdüsüyle bestenin özünü kavrama gücünü de ortaya koymuştur. Wagner operalarının yanı sıra tümünü plağa doldurttuğu Beethoven ve Brahms senfonilerindeki yorumu da kusursuz kabul edilir. Berlin Filarmoni Orkestrası ile gerçekleştirdiği plakların başında Beethoven senfonileri gelir. Ayrıca Mozart'ın ve Verdi'nin Requiem'i, Strauss, Mozart, Wagner ve Verdi operalarını da plağa aldı, müzik yaşamı boyunca 800′ü aşkın plak doldurdu.

1989 Salzburg Müzik Festivali"nin provalarını sürdürürken, geçirdiği bir kalp krizi sonucu öldü.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


E-Ticaret Sitemiz

Diğer Web Sitelerimiz

Sosyal Medya Sayfalarımız