JOAQUIN RODRIGO

Joaquin Rodrigo Virde 1901 yılında İspanya'da, Valencia - Segunto'da doğar. Henüz üç yaşındayken difteriye yakalanır ve görme yetisini kaybeder. Sekiz yaşında solfej, piyano ve keman eğitimine başlar. Sonunda piyano virtüözü olur, birçok da klasik müzik eseri yazar ve uluslararası ün kazanır. Ancak tüm dünya Rodrigo'yu, Concierto de Aranjuez (Rodrigo'nun Gitar Konçertosu) adlı eseriyle tanır.

Joaquín Rodrigo'nun yaşam öyküsü:

Doğum tarihi: 22 Kasım 1901, Saguntum, İspanya
Ölüm tarihi ve yeri: 6 Temmuz 1999, Madrid, İspanya

Joaquin Rodrigo Virde 1901 yılında İspanya'da, Valencia - Segunto'da doğar. Henüz üç yaşındayken difteriye yakalanır ve görme yetisini kaybeder. Sekiz yaşında solfej, piyano ve keman eğitimine başlar.  Sonunda piyano virtüözü olur, birçok da klasik müzik eseri yazar ve  uluslararası ün kazanır. Ancak tüm dünya Rodrigo'yu, Concierto de Aranjuez (Rodrigo'nun Gitar Konçertosu) adlı eseriyle tanır.

Rodrigo, 1933’te, üç yıldan beri birlikte olduğu, Kamhi ailesinin kızı  Türk piyanist Victoria Kamhi ile Valencia'da evlenir.  Sonrasında Kamhi piyano kariyerine son verip, gözleri görmeyen kocasının asistanlığını yapar ve onun birçok dile çevrilmiş “De la mano de Joaquín Rodrigo: Historia  de nuestra vida (Joaquin Rodrigo'yla el ele: Maestro'nun yanında hayatım) adlı biyografisini yazar.

1936 yılında İspanya'da Hitler ve Mussolini destekli, General Franco  komutasındaki askeri faşist güçler, seçimle işbaşına gelen  sosyalistlerin "Halk Cephesi" koalisyonuna karşı ayaklanır. Ve İspanya, tüm dünyanın gözü önünde korkunç bir iç savaşa sürüklenir.  Avrupa ülkeleri Hitlerden çekindikleri için, halka karşı yapılan bu kalkışmaya “İspanya'nın iç meselesi” diyerek sessiz kalırlar. Ancak birçok ülkenin devrimcileri, sosyalistleri ve antifaşistleri “Enternasyonal Tugaylar” oluşturarak İspanya halkının yanında saf tutarlar. 

Üç yıl süren İç Savaş, maalesef Halk Cephesi’nin yenilgisiyle sonuçlanır ve İspanya'da Franco'nun -1975 yılında ölümüne kadar kırk yıl sürecek olan- diktatörlük dönemi başlar.

Rodrigo'nun 1939 yılında, gözleri görmediğinden eşine bölümler halinde yazdırdığı “Concierto de Aranjuez”, işte bu iç savaş ortamının  eseridir. Konçerto altı yüz bin kişinin öldüğü bu iç savaşı, cephelerde faşizme karşı direnen devrimcilerin umutlu coşkusunu ve sonrasında yönetimi ele geçiren diktatör Franco'nun kendi halkına yaşattığı acıları ve yaptığı zulümleri anlatır.

27 Ocak 1941'de kızları Cecile doğdu. Rodrigo 1999'da karısı Kamhi'den iki yıl sonra, 98 yaşında, Madrid'de öldü. Kendisinin ve eşinin mezarları Aranjuez mezarlığındadır.


Deniz Gezmiş'in son arzusu
İşte 68 kuşağının lideri Deniz Gezmiş, kırk beş yıl önce 6 Mayıs 1972'de gece yarısı idam sehpasına götürülmeden önce, son arzusu olarak demli bir çay ve sigara eşliğinde Rodrigo'nun Gitar  Konçertosu'nu, bu nedenlerle dinlemek istemiştir. 

Konçerto bitip o  idam sehpasına doğru yürürken, Ulucanlar Cezaevi'ndeki tüm tutuklular da ıslık ile konçertoyu yeniden çalar. O günden beri de gençliğin  dilinden hiç düşmez.
 

Bize bu konçertoyu ezberlettin ya Deniz, Can Yücel üstadımızın  deyişiyle “Acıyorsam sana anam avradım olsun, ama aşk olsun sana be çocuk, aşk olsun!”
 

Haydi, rastgele tüm Rodrigo severlere!
 

Çalınması çok zor olan bu muhteşem gitar konçertosunu, dünyada tam anlamıyla yorumlayabilen tek üstat olan Paco de Lucia’dan dinlemenizi diliyorum...

https://www.youtube.com/watch?v=RhO5OSLZjl8 

Ethem Gönenç (AYDINLIK)

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


E-Ticaret Sitemiz

Diğer Web Sitelerimiz

Sosyal Medya Sayfalarımız