MALİK AKSEL

Malik Aksel Selanik Yakınlarında Katerin'de doğdu. İlkokula Serez’de başladı ve Beyazıt Nümune Mektebi'nde tamamladı. Dârülmuallimîn'e (Erkek Öğretmen Okulu) 1918 yılında kaydoldu. Malik Aksel, bu okulda ressam Şevket Dağ'ın (1876-1944) öğrencisi oldu.

Ressam ve Yazar Malik Aksel'in Yaşam öyküsü

d. 1901, Selanik - ö. 15 Şubat 1987, İstanbul)

Malik Aksel Selanik Yakınlarında Katerin'de doğdu. İlkokula Serez’de  başladı ve  Beyazıt Nümune Mektebi'nde tamamladı. Dârülmuallimîn'e (Erkek Öğretmen Okulu) 1918 yılında kaydoldu.  Malik Aksel, bu okulda ressam Şevket Dağ'ın (1876-1944) öğrencisi oldu. Çalışmalarını,  hocası Şevket Dağ yönlendirmeye başladı. 1918-1921 yılları arasında hocası Şevket Dağ'ın üyesi olduğu Türk Ressamlar Cemiyeti ve  Güzel Sanatlar Birliği'nin düzenlediği Galatasaray Sergileri’ne resimleri ile katılmaya başladı. 1921 yılında  Bu okuldan mezun oldu. Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte sanat etkinliklerinin içinde görüldü.

Öğretmen Okulu mezuniyetinden sonra Şile'nin Kayagöz Köyü'nde bir süre öğretmenlik yaptı. Bu arada, 1923-1928 yılları arasında Hocası Şevket Dağ'ın  kurduğu Türk Ressamlar Cemiyati’nin  Galatasaray Sergileri'ne katılmaya devam etti.

Atatürk'ün isteği üzerine Türkiye'de bulunan  Amerikalı eğitim bilimci John Dewey'in hazırladığı rapor üzerine Resim ve İş Eğitimi alanında "Öğretmen Okulu" mezunları arasında yapılan sınavı kazanarak Avrupa'ya gidecek olan ilk beş kişinin arasında yer aldı.  Malik Aksel, 1928 yılında Almanya'ya gitti. Berlin'de Yüksek Öğretmen Okulu'nda "Sanat Pedagojisi" ve "İş Eğitimi" konusunda eğitim gördü. Profesör Grossmann'ın atölyesinde yağlıboya ve gravür çalışmaları yaptı.

1932 yılında yurda döndü. Ankara'da yeni açılan  "Resim Öğretmen Okulu"nda Resim ve Sanat Tarihi öğretmeni olarak göreve başladı. Bu okul daha sonra Gazi Eğitim Enstitüsü'ne dönüşürken Gazi Eğitim Enstitüsü’nün kuruluşuna katkıları oldu.

 Müstakil Ressamlar  ve Heykeltraşlar Birliği, D GRUBU VE RESSAMLARI gibi sanat birliklerinde yer almadı. Halkevlerinin ressamlar arasında düzenlediği "Yurt Gezileri"nin ikincisinde Sivas'a, beşincisinde ise, Denizli'ye gitti. Buralarda yaptığı çalışmalarıyla Devlet Resim ve Heykel Sergileri'ne katıldı. Sivas'taki çalışmaları, Cevat Dereli'nin birincilik, Refik Epikman'ın ikincilik aldığı jüri değerlendirmesinde üçüncülük ödülünü kazandı.

"Yurt Gezileri'” de yaptığı  “ Kale Mahallesi" adlı eseri ile çok dikkati çekti.  "Malik Aksel'in "marazi" bulunan resimlerinden "Kale Mahallesi", Yurt Gezileri'nde yapılmış ve bilinen resimler arasında toplumsal gerçekçi denebilecek hemen tek resimdir. Gezilerde yapılan öteki resimlerde güzellik arayışı ve iyimser bir bakış varken, Aksel’in Kale Mahallesi’nde toplumda yaşanan yoksulluğun izleri görülüyor.”

1943 yılında kurulan ve başkanlığını İbrahim Çallı'nın yaptığı Türk Ressamlar ve Heykeltraşlar Birliği'ne üye oldu. Malik Aksel, 1940'ların ikinci yarısından itibaren Galatasaray Sergilerine yeniden dönüş yaptı. 1932 den 1968 yılına kadar Gazi Eğitim Enstitüsünde ve Çapa  Eğitim Enstitülerinde Resim iş Ce Sanat Tarihi öğretmenliği yapmaya devam etti. 1951 yılında daha sonraları Atatürk Eğitim Enstitüsü'ne dönüşecek olan İstanbul Çapa Eğitim Enstitüsü'ne atandı. 1968 Çapa Eğitim Enstitüsünde  görevli iken  emekli oldu.

Ahmet Muhip Dranas "Tablolarına en fazla insan figürü koyanlardan biri" olarak bahsettiği Malik Aksel, pek çok resmin yanında resim kitapları da yazdı ve yayımladı.

Yurtiçi ve yurtdışı pek çok sergiye katkıda bulundu. Suluboya ressamı olarak ünlendi. 1969’da ilk büyük sergisini açtı. Suluboya Ressamlar Grubu sanatçılarındandır. 1973’te Devlet Sergisi Ödülü kazandı. Yanı sıra Eski Türk El Sanatları sergisinde, kendi eserlerine de katarak, seçkin bir örnek verdi (1959). Suluboyaları, yöresel renk ve motiflendirmeyle, belgecilik yanı da bulunan, güçlü güzel eserlerdir. Eserleri çeşitli müze ve koleksiyonlarda yer almaktadır.

Araştırmacı ve yazar olarak yayımlandığı eserler: 30 Gün (1943); İstanbul Mimarisinde Kuş Evleri (1959); Anadolu Halk Resimler (1960); Türklerde Dini Resimler (1967); Sanat ve Folklar (1961) ve İstanbul’un Ortası (1977). Ahmet Koksal sanatçının çeşitli yönlerini inceleyen bir kitap yayımladı: Ressam, Eğitimci ve Yazar Malik Aksel (1988).

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Sosyal Medya Sayfalarımız