Metin Oktay

Metin Oktay / Erhan Oktay / Bigadiç / Bilgi Peşinde / www.bilgi Peşinde / Her ne kadar, farklı kuşakların bireyleri olmamız sebebiyle, böyle çok değerli bir futbol abidesini izlemekten mahrum kalsam da, Metin OKTAY ile 1987 yılında İstanbul’da Üniversite Öğrenimimi Askeri Fakülte Öğrencisi olarak okuduğum yıllarda, kendisi Milliyet Gazetesi Spor yazarı iken tanışarak sohbetlerimiz oldu. İzmir Alsancak’ta kendisine ait olan Kral İsimli Birahanesinde de çok sohbetlerimiz olmuştur.

Kral Metin OKTAY

Doğum tarihi: 2 Şubat 1936, Karşıyaka, Türkiye
Ölüm tarihi ve yeri: 13 Eylül 1991, İstanbul, Türkiye

Metin OKTAY, 2 Şubat 1936 tarihinde İzmir' in Karşıyaka ilçesinde doğdu. Babası demir işçisiydi ve 9 çocuklu bir ailenin 9. Çocuğuydu, 5 kız kardeşinin ölümünden sonra OKTAY ailesinin çocuğu olarak dünyaya gözlerini açmıştı. 

Taçsız kral Metin OKTAY, benim de İzmir’de çocukluk ve gençlik dönemimi geçirdiğim ve orta öğrenimimi gördüğüm İzmir İnönü Lisesine kaydını yaptırarak okumaya karar verir. Ancak İzmir İnönü Lisesindeyken babasının isteği üzerine babasını kırmayarak, kaydını İzmir Mithat Paşa Meslek Lisesine aldırır. Futbol kariyerine 1951 yılında adımını atar. İzmir Futbol Amatör Küme takımlarından olan Damlacık Spor' da forvet (santrafor) olarak oynamaya başlar, 1 yıl sonra ardından yine İzmir’in başka bir Amatör Futbol Ligi Takımlarından Yün Mensucat Spora transfer olur. Her iki takımda da, gol kralı olur ve çok kısa sürede tüm kulüplerin ve futbol severlerin dikkatlerini üzerine çeker. İleriki süreçlerde takvim yaprakları 1954 yılını gösterdiğinde, İzmir Profesyonel Liginde yer alan İzmir Spor' a transfer olur ve böylece profesyonel futbol kariyerine başlar. Sadece 1 sezon oynadığı İzmir Spor'u, İzmir Profesyonel Ligi şampiyonluğuna taşır ve gol kralı olur.

Metin OKTAY, artık büyük takımlarında dikkatini çekmeye başlamıştır, 1955 yılında futbolun duayenlerinden ve Galatasaray camiasının sembol isimlerinden olmuş, Gündüz KILIÇ ve Coşkun ÖZARI’nın girişimleriyle Galatasaray'a transfer olur. Zaten Galatasaraylı olan efsane isim, Galatasaray’a transfer olduğunda İstanbul Profesyonel Liglerinde 3 kez üst üste gol kralı olur ve 1956-57, 1957-58 sezonlarında şampiyon olan Galatasaray'a büyük katkılar sağlar. Günümüzde halen oynanmakta ve devam etmekte olan Türkiye Süper Ligi'nin başlangıcı olarak sayılan ve 1959 yılında kurulan Milli Lig'e de damga  vurur. Milli Liglerde de, toplam 6 kez gol kralı olur. 

Henüz televizyon kanallarının ve teknolojinin olmadığı o yıllarda, futboldaki başarılarıyla bu sefer uluslararası futbol kamuoyunun dikkatlerini çeker. Ardı ardına Almanya, Fransa, Yunanistan ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinin futbol otoritelerinin dikkatlerini çeker. 1961 yılında İtalya'nın köklü kulüplerinden Palermo'ya transfer olan Metin Oktay, yeni kulübüyle 6 yıllık sözleşmeye imza atmasına rağmen vatan hasretine dayanamayıp, ertesi sezon tekrar Galatasaray'ın yolunu tutar. Böylelikle İtalya futbol macerası çok kısa sürmüş ve burada 12 maçta 4 gol atmış olmasına rağmen İtalyan futbolseverlerinin, basınının ve otoritelerinin dikkatlerini ve sevgilerini kazanır.  

Ana vatan Türkiye’ye dönmesiyle birlikte böylece 1969 yılına kadar sürecek olan ikinci dönem Galatasaray dönemi başlamış olur. Sarı-kırmızılı takımdaki ikinci döneminde, 3 kez Lig, 4 kez Türkiye Kupası ve 2 kez Cumhurbaşkanlığı  (Şimdiki adı ile Türkiye Süper Kupası) Kupası şampiyonluğu yaşar. Kariyeri boyunca 2 kez Amatör Lig, 10 kez de profesyonel liglerde olmak üzere toplam 12 kez gol kralı olur ve toplamda 608 gol atar. Derbi maçlarda Fenerbahçe'ye 18, Beşiktaş'a 13 gol atar. 36 defa Milli formayı giyer ve Ay-Yıldızlı Türk Milli Takım forması altında da 19 gol atmayı başarır. Galatasaray’ın Avrupa kupalarındaki ilk gölünü de Metin OKTAY atmıştır.

Metin OKTAY, Galatasaraylı olmasına rağmen efendi kişiliği, ağır başlılığı ve centilmenliği gibi vasıflarından dolayı tüm futbol takımlarının taraftar kitlesi tarafından çok sevilen ve “Taçsız Kral” unvanı verilen çok değerli ve ölümsüz bir futbol efsanesidir. 

Her ne kadar, farklı kuşakların bireyleri olmamız sebebiyle, böyle çok değerli bir futbol abidesini izlemekten mahrum kalsam da, Metin OKTAY ile 1987 yılında İstanbul’da Üniversite Öğrenimimi Askeri Fakülte Öğrencisi olarak okuduğum yıllarda, kendisi Milliyet Gazetesi Spor yazarı iken tanışarak sohbetlerimiz oldu.  İzmir Alsancak’ta kendisine ait olan Kral İsimli Birahanesinde de çok sohbetlerimiz olmuştur.  

Türkiye’de kendisine duyulan tarifsiz sempati ve sevgi sebebiyle pek çok kişiye isim babalığı yapmıştır. Bu sebeple benim ikinci adımda babam tarafından Metin olarak konmuştur. Ben de futbolcu olan oğluma Metin adını verdim ve Soyadımızın OKTAY olması sebebiyle METİN OKTAY ismini ve efsanesini yaşatmak istedim. Metin OKTAY’ın sağlam karakteri ve kişilik yapısı kendisinin başrolünü oynadığı ve Ajda PEKKAN, Gönül YAZAR, Ayten GÖKÇER, Erol TAŞ gibi pek çok ünlü isimlerin bir araya geldiği "Taçsız Kral" isimli filme de konu edilmiştir. Film tamamen gerçek hayatın kesitlerini yansıtmaktadır. Filmde, ilk evliliğini yaptığı Oya SARI rolündeki eşinin sorduğu soruya YA GALATASARAY, YA BEN sorusuna Metin OKTAY, hiç tereddütsüz "Tabii ki GALATASARAY hiç olmazsa o daha vefalı" diyordu. Galatasaray’ı tercih ediyor ve nişanlısından ayrılıyordu. 

Kral Metin OKTAY’ ın mükemmel kişilik ve karakter yapısına dair onunla ilgili çok önemli bir anekdotu da burada anlatmadan geçemeyeceğim, her maç başında kale ve top için yapılan kura atışında hakem tarafından yapılan yazı tura atışında, hakem tarafından krala sorulduğunda hep tura der ve bu bir gün bu hakemlerin dikkatini çeker, hakem tarafından merakla krala niçin sürekli tura dediği sorulduğunda "PARANIN TURA KISMINDA ATATÜRK VAR, ATATÜRK'ÜN YÜZÜ YERE GELMESİN DİYE" tura dediğini söyler. Üstün futbol ve sporcu kişiliğinin yanında, insani yönlerinin mükemmelliği ülkesini ve milletini çok seven ve değer veren üstün meziyetlere ve maneviyata sahipti.

Metin OKTAY, aktif futbol kariyerini kalp büyümesinin getirdiği sağlık sorunları sebebiyle 1969 yılında 33 yaşındayken noktalamıştır. Kendisi için Fenerbahçe ile yapılan Jübile maçı öncesinde, Fenerbahçe Kulübü Başkanınca jübile maçında 10 dakikalığına Fenerbahçe forması giyermisin diye sorulduğunda, hiç tereddüt etmeden “ Büyük şeref duyarım ” cevabını verir ve jübile maçında ezeli rakip Fenerbahçe’nin formasını giymesiyle de, daha büyük bir futbol simgesi ve efsanesi olur. Efendi kişiliği, centilmenliği ve spor ahlakıyla Fenerbahçe taraftarlarının ve hatta diğer futbol takımlarının da büyük sevgi ve sempatisini toplamıştır. 

1970 Futbol Sezonunda Galatasaray’ ı Antrenör olarak çalıştırmış, 1972-1973 sezonunda da Bursaspor Futbol Takımını çalıştırmıştır. Daha sonraki süreçlerde Galatasaray yönetiminde de, çeşitli görevler almıştır. 
Metin OKTAY 13 Eylül 1991 yılında 55 yaşında hayata veda etmiştir. Vefatını çok enteresan bir şekilde maalesef hissetmiştim, o yıllarda tek televizyon kanalının olduğu internet gibi teknolojinin olmadığı bir dönemde yaşıyorduk. Sabah saatlerinde Boğaz Köprüsünde meydana gelen kazada vefat etmişti ve artık Kral METİN OKTAY yoktu, aramızdan çok erken yaşta ve zamansız ayrılmıştı, şu anda KRAL yaşıyor olsaydı 85 yaşında olacaktı. 

Kralı kaybettiğimiz günü, daha dün gibi hatırlıyorum o an 13 aylık olan birinci çocuğum ve biricik kızım kucağımda televizyonda haberleri izlerken o an aklımdan süratle spikerin söylediği sözcükler, henüz spiker söylemeden tamamen aynıları beynimden geçti ve spiker söylediğinde büyük bir şok yaşamıştım, sanki o anı daha evvel yaşamım süresince defalarca kez yaşamıştım. Tabii ki, onun ölüm haberine ben de bir insan ve sporsever olarak tüm Türkiye gibi çok üzülmüştüm, hatırladıkça hala da çok üzülürüm, her aklıma geldiğinde krala dua ederim. Kimi simalar hayata veda ettiğinde, yaptıklarıyla ve başarılarıyla daha da ölümsüzleşiyor. Milyonlarca seveninin hayranlarının yüreğine gömülüyor. İşte Kral Metin OKTAY’ da böylesine değerli ve unutulmazlar arasında, o sadece Galatasaray taraftarlarında değil, tüm spor camiasında böyle bir eşsiz sevgi ve saygı yaratmıştır. 

Ölüm yıl dönümünde kralı büyük bir özlem, rahmet ve minnet duygularıyla anıyorum. Ruhun Şad Olsun Kral.

Erhan Oktay

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


E-Ticaret Sitemiz

Diğer Web Sitelerimiz

Sosyal Medya Sayfalarımız