Muhsin Ertuğrul

Muhsin Ertuğrul / Güzel İnsanlar / Bilgi Peşinde / 28 Şubat 1892 İstanbul doğumlu tiyatro, sinema yönetmeni ve oyuncusu olan Muhsin Ertuğrul uzun sanat yaşamı boyunca Türk tiyatrosundaki bir çok atılıma öncülük etmiş, gerek tiyatro, gerek sinema sanatına neredeyse tek başına damgasını vurmuştur. Sanatçı, tiyatroya ilk olarak Soğukçeşme Askeri Rüştiyesi'nde öğrenciyken ilgi duydu.

Muhsin Ertuğrul'un yaşam öyküsü:

28 Şubat 1892 İstanbul doğumlu tiyatro, sinema yönetmeni ve oyuncusu olan Muhsin Ertuğrul uzun sanat yaşamı boyunca Türk tiyatrosundaki bir çok atılıma öncülük etmiş, gerek tiyatro, gerek sinema sanatına neredeyse tek başına damgasını vurmuştur. Sanatçı, tiyatroya ilk olarak Soğukçeşme Askeri Rüştiyesi'nde öğrenciyken ilgi duydu. Sahneye ilk kez Burhanettin Tiyatrosu'nda 2 Ağustos 1909'da Canan Doyle'den Decaurcelle'nin uyarladığı Şerlok Holmes oyunundaki Bob rolüyle çıktı. Bir süre oynadıktan sonra ilgi çekti ve oyuncu arkadaşlarından Vahram Popozyum'ın önerisi üzerine 1911'de Paris'e gitti. İstanbul'a döndükten sonra 1913'te arkadaşlarıyla birlikte yeni bir topluluk kurarak Bursa ve İstanbul'da oyunlar sergiledi. Kısa bir süre sinema işlettikten sonra tekrar Paris'e gitti. 1. Dünya savaşı yüzünden geri döndü ve Ertuğrul tiyatrosunu kurdu.

1927'de Darülbedayi'nin başına getirilen Muhsin Ertuğrul 1949'a değin süren bu görevi sırasında Türk tiyatrosuna yapıtların titizlikle ve bilinçli olarak seçilmesi, provaların düzenli yapılması, oyunların saatinde başlaması gibi yenilikleri getirdi. Ertuğrul 1947'de,kurulması düşünülen Devlet Tiyatrosu'nu yönetmek üzere Ankara'daki Tatbikat Sahnesi'nin başına getirildi. 1949'da Devlet Tiyatroları'nın ilk genel müdürü oldu. Bu çatı altında operayı yönetti.

Tiyatronun yanı sıra Sinema alanında da çalışan Ertuğrul, yalnızca yurt içinde 30 film yönetti. Çeşitli türde filmlerin Türk sinemasındaki ilk örneklerini verdi. Türk kadını ilk kez onunla kamera karşısına çıktı. İlk renkli Türk filmi olan Halıcı Kız'ı da (1953) o yönetti.

Tiyatroya yaptığı hizmetlerden ötürü 1931'de Goethe Madalyası'yla ödüllendirilirken Ertuğrul sanat yaşamının 70. yıl kutlamalarına katılmak ve Ege Üniversitesi'nin verdiği onur doktorluğu unvanını almak için gittiği İzmir'de 29 Nisan 1979'da vefat etti.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Sosyal Medya Sayfalarımız