Prof. Dr. Afet İnan

Prof. Dr. Afet İnan / Güzel İnsanlar / Bilgi Peşinde / www.bilgipesinde.com / İlk vazifesine 17 yaşındayken İzmir'de Reddi İlhak İlkokulu'nda başlamıştır. Mustafa Kemal, Afet İnan'ın ailesinin Makedonya kolunu tanıdığından, kendisinin meslek ve durumu ile ilgilendi. Afet İnan'ın isteği, öğrenimini sürdürmek ve yabancı dil öğrenmekti. Bunun yerine getirilmesi için Mustafa Kemal, kendisini İsviçre'nin Lozan şehrine Fransızca öğrenmeye gönderdi. (1925 - 1927)

Afet İnan'ın yaşam öyküsü:

Doğum tarihi: 29 Kasım 1908, Kassandra, Yunanistan
Ölüm tarihi ve yeri: 8 Haziran 1985, Ankara

Afet İnan, ilköğrenimini Eskişehir'in Mihalıççık ilçesinde, Ankara ve Biga'da tamamlamıştır. Daha sonra, Bursa Kız Öğretmen Okulu'nu 1925 senesinde bitirmiştir.

İlk vazifesine 17 yaşındayken İzmir'de Reddi İlhak İlkokulu'nda başlamıştır. Mustafa Kemal, Afet İnan'ın ailesinin Makedonya kolunu tanıdığından, kendisinin meslek ve durumu ile ilgilendi. 

Afet İnan'ın isteği, öğrenimini sürdürmek ve yabancı dil öğrenmekti. Bunun yerine getirilmesi için Mustafa Kemal, Afet İnan'ın babası ve annesi ile görüşerek, kendisini o sene İsviçre'nin Lozan şehrine Fransızca öğrenmeye gönderdi. (1925 - 1927)

Daha sonra, İstanbul'da Fransız Kız Lisesi (Notre Dame de Sion)nde bu eğitimini sürdürdü (1928-1929). Ortaöğrenim tarih öğretmenliği sınavına girerek öğretmenlik belgesini aldı ve Ankara Musiki Öğretmen Okulu'na, Tarih ve Yurt Bilgisi öğretmeni olarak atandı (1929-1930). 

Türk Tarih Kurumu'nun kuruluş çalışmalarında yer almış ve orada uzun seneler Asbaşkanlık yapmıştır. Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü'nün de müdürlüğü yapmıştır. 

Akademik çalışmalarına devam eden İnan, 1938 senesinde lisans, 1939 senesinde doktora çalışmalarını tamamlayarak 1942 senesinde doçent ve 1950 senesinde profesörlüğe yükseldi. Prof. Dr. Afet İnan'ın Mustafa Kemal ve Türk tarihi ile ilgili birçok yayını bulunmaktadır. 

İnan 8 Haziran 1985 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Diğer Web Sitelerimiz

Sosyal Medya Sayfalarımız

E-Ticaret Sitemiz