Prof. Dr. Aptullah Kuran

Boğaziçi Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Aptullah Kuran / Güzel İnsanlar / Bilgi Peşinde / Ünlü mimarlık tarihçisi Aptullah Kuran, 1927 yılında İzmir’de dünyaya geldi. 1939 yılında Robert Kolej’e giren Kuran, ardından Yale Üniversitesi’nde yüksek öğrenimine devam etti. Kuran, bu kurumdan 1952 yılında mimarlık, 1954 yılında yüksek mimarlık derecesini aldı.

Apdullah Kuran'ın yaşam öyküsü:

Doğum tarihi: 4 Aralık 1927, İzmir
Ölüm tarihi ve yeri: 1 Nisan 2002

Ünlü mimarlık tarihçisi Aptullah Kuran, 1927 yılında İzmir’de dünyaya geldi. 1939 yılında Robert Kolej’e giren Kuran, ardından Yale Üniversitesi’nde yüksek öğrenimine devam etti. Kuran, bu kurumdan 1952 yılında mimarlık, 1954 yılında yüksek mimarlık derecesini aldı. 

Türkiye’ye döndükten sonra kısa bir süre Tuğrul Devres ve Vedat Dalokay’ın bürolarında çalıştı. Ardından kendi mimarlık bürosunu açan Kuran, Robert Kolej Perkins Hall (Mühendislik Binası), Yeşilköy Havaalanı yakınında Tropik Hastalıklar Hastanesi, Erenköy’de Özer Esen Evi, Tuzla’da Ögelman Evi ve Ankara’da İran Kültür Merkezi gibi projeleri hayata geçirdi. 

1957 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde akademik kariyerine devam eden Kuran, 1960’ların başında mimarlık tarihine yöneldi. 1960-1968 yılları arasında ODTÜ Mimarlık Fakültesi dekanlığı yaptıktan sonra 1968’de Robert Kolej Yüksek Okulu Türk Müdür Başyardımcılığı görevini üstlendi. 

1971 yılında eğitime başlayan Boğaziçi Üniversitesi’nde 8 yıl boyunca kurucu rektör olarak üniversitenin gelişimine önemli katkılarda bulundu. 1981’den emekli olduğu 1994 yılına kadar Tarih Bölümü başkanlığı yapan Kuran gerek akademik çalışmalarıyla gerek idari çalışmalarıyla Türkiye mimarlık ve eğitim tarihine oldukça önemli katkıları olan bir bilim insanıdır. 

Aptullah Kuran’ın Osmanlı mimarisini Batı ve Akdeniz sanat tarihi ekseninde değerlendirme çabaları, Kuran’ın “uluslararası bir mimarlık tarihçisi” olarak tanınmasında önemli rol oynamıştır. Akademik yaşamı boyunca dünyanın çeşitli üniversitelerinde ders vermiş, birçok kurul ve jüri üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Gerek mimar ve mimarlık tarihçisi, gerek eğitimci, gerek yönetici kimliği ile onunla temas eden birçok insanın hayatında izler bırakan Aptullah Kuran, 2001 yılında geçirdiği bir kalp krizi sonrası hayata veda etmiştir.

Arşivde neler var?
Boğaziçi Üniversitesi Müze binasında bulunan Aptullah Kuran arşivi yazılı malzeme olarak kitaplar, ders notları, mektuplar, resmi evrak ve kişisel belgeleri içermektedir. Görsel malzeme olarak ise 4602 fotoğraf; 357 eskiz ve çizim; 353 reprodüksiyon plan, kesit, görünüş; 180 kaset; 4280 dia fotoğrafı bulunmaktadır. Bu arşivin kataloglama ve sayısallaştırma çalışmaları devam etmektedir.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Sosyal Medya Sayfalarımız

Diğer Web Sitelerimiz

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu