PYOTR İLYİÇ ÇAYKOVSKİ

19. yüzyılda yaşamış olan Pyotr İlyiç Çaykovski, Romantik Dönem Rus klasik müzik bestecisidir. Senfoni, opera, bale, enstrümantal ve oda müziği ile şarkı gibi birçok tarzda eser vermiştir. Günümüz klasik müzik repertuarında yer alan en popüler konser ve gösteri müziklerini yazmıştır.

Pyotr İlyiç Çaykovski'nin yaşam öyküsü:

Doğum tarihi: 7 Mayıs 1840, Votkinsk, Rusya
Ölüm tarihi ve yeri: 6 Kasım 1893, St. Petersburg, Rusya

 

19. yüzyılda yaşamış olan Pyotr İlyiç Çaykovski, Romantik Dönem Rus klasik müzik bestecisidir. Senfoni, opera, bale, enstrümantal ve oda müziği ile şarkı gibi birçok tarzda eser vermiştir. Günümüz klasik müzik repertuarında yer alan en popüler konser ve gösteri müziklerini yazmıştır. Bunların arasında Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel, Fındıkkıran bale müzikleri, 1812 Uvertürü, ilk Piyano Konçertosu, son üç senfonisi ve Yevgeni Onegin opera müziği sayılabilir.

Çaykovski orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Müziğe karşı erken yaştan itibaren yatkınlık göstermesine rağmen devlet memuru olmak için eğitim almıştır. Ailesinin istememesine rağmen müzik alanında kariyer yapmayı seçerek 1862 yılında Sankt Peterburg Konservatuvarı'na girdi ve 1865 yılında buradan mezun oldu. Bu formel, batıya yönelik eğitim Çaykovski'yi döneminin Rus Beşleri olarak bilinen ve genç Rus bestecilerden oluşan ulusalcı akımından ayırmıştır.

Her ne kadar önemli başarılara imzasını atmış olsa da duygusal anlamda kendini hiçbir zaman güvende hissetmemiş ve yaşamı boyunca kişisel krizlerle karşılaşmış ve dönem dönem depresyona girmiştir. Bunun etkenleri arasında bastırılmış eşcinselliği ve bunun açığa çıkma korkusu, kötü evlilik hayatı ve hiçbir zaman yüzünü görmediği,sadece maddi destek aldığı zengin bir dul olan Nadejda von Meck ile 13 yıl süren mektuplaşmasının sona ermesi sayılabilir. Özel hayatındaki hengâmeye rağmen ününü günden güne artırmış, Çar tarafından yaşam boyu maaşa bağlanmış ve dünya çapında konser salonlarında eserleri takdir görmüştür. 53 yaşında ani ölümüne kolera salgınının sebep olduğunu söylense de bazı kaynaklar bunun intihar olduğunu ileri sürmüştür. 

Dünya üzerinde konser izleyicileri arasında çok popüler olmasına rağmen Çaykovski zaman zaman eleştirmenler, müzisyenler ve besteciler tarafından sert eleştirilere maruz kalmıştır. Ancak günümüzde önemli bir besteci olduğu konusunda artık bir şüphe kalmamıştır 20. yüzyılın başında ve ortalarında batılı eleştirmenler Çaykovski'nin müziğini bayağı bulmuşlar ve gerisinde bir düşüncenin yatmadığını öne sürmüşlerdir. Ancak bu küçümseme zamanla ortadan kaybolmuştur.

Aşağıda bir diğer anlatımı bulabilirsiniz:
En Popüler Müzikallerin Sihirli Bestekarı Çaykovski’nin Sıradışı Hayatı:

Pyotr Ilyiç Çaykovski, günümüz klasik müzik repertuarındaki en popüler müzikallerin sihirli bestekarı. Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel, Fındıkkıran gibi klasik müzik ile ilgisi olmayanların dahi bildiği eserlere imza atmıştır. Ancak dahi sanatçının özel hayatı eserleri kadar başarılı değildir. Rus bestekarın acı dolu, sıradışı hayatı şöyle;


Çaykovski 7 Mayıs 1840’da Ural dağlarında bir maden kenti olan Votkinsk’te doğar. Babasının ikinci evliliğinden olan, 6 çocuktan ikincisidir. Henüz dört yaşındayken ağabeyine piyano dersi vermek için tutulan Fransız dadıdan nota öğrenmeye başlar. Babası, Çaykovski’nin müzik yeteneğini çok küçük yaşlarında fark etmişse de, nevrotik eğilimli bir çocuk olduğundan, bu yeteneğini doğrudan desteklemez. Çaykovski 1850’de Petersburg’daki Hukuk Okulu’na yazılır. Hiçbir ilgisi olmamasına rağmen babasının zoruyla bu bölümü bitirmek zorunda kalır.

Henüz 14 yaşındayken aşırı bağlı olduğu annesini koleradan kaybeder. Hali hazırda hassas bir çocuk olan Çaykovski, derin bir depresyon dönemine girer. Bu acılı dönemde kısa bir vals besteler. Son derece içine kapanık biri Çaykovski, aynı zamanda toplum baskısından çekinen gizli bir eşcinseldir. 21 yaşına geldiğinde içindeki müzik tutkusuna dur diyemez ve Saint-Petersburg Müzik Akademisi’nde eğitim görmeye başlar. Daha sonra Moskova Konservatuvarı’nda müzik öğretmenliğine başlayan sanatçı, burada çalıştığı süre boyunca birçok büyük esere imza atar. 

Bestecilik, eleştirmenlik ve akademisyenlik derken, yoğun stresi sonucunda 1875 yılında tekrar derin bir depresyon geçirir. Eşcinsel eğiliminin dedikoduya yol açmasını önlemek için 1877’de bir öğrencisiyle evlenir. Dokuz hafta süren evliliği, çevresi tarafından büyük bir hata olarak nitelendirilir. Bunun sonucunda Çaykovski, başarısız bir intihar girişimde bulunur. Daha sonra Moskova’yı terk eden besteci, 11 çocuklu Nadezhda von Meck ile tanışır. Birbirlerini hiç görmeden tam 13 yıl durmadan mektuplaşırlar. Nadezhda’dan aldığı maddi destek sayesinde birçok beste yapar.

Çocukları çok seven ama hiçbir zaman baba olmayacağını düşünen Çaykovski inzivaya çekilerek içine kapanır. Hayatının son yılları huzursuzluk içinde geçer. Çaykovski, beklenmedik bir zamanda arkasında yüzlerce eser bırakarak 6 Kasım 1893 günü hayata gözlerini yumar. Rivayete göre, kaynamamış su içerek intihar ederek tıpkı annesi gibi koleradan ölür.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


E-Ticaret Sitemiz

Diğer Web Sitelerimiz

Sosyal Medya Sayfalarımız