Simone Signoret

Simone Signoret / Güzel İnsanlar / Bilgi Peşinde / www.bilgipesinde.com /25 Mart 1921’de Almanya’da Wiesbaden’de doğdu. Paris’te büyüdü. Yahudi olan babası II.Dünya Savaşı sırasında general De Gaulle’e katılmak amacıyla Londra’ya kaçınca, işgal altındaki Paris’te, annesinin ve iki erkek kardeşinin geçimini sağlamak için öğrenimini yarım bırakmak zorunda kaldı. Bir süre sekreterlik yaptıktan sonra figüran olarak filmlerde rol almaya başladı.

Simone Signoret'nin yaşam öyküsü:

Doğum tarihi: 25 Mart 1921, Wiesbaden, Almanya
Ölüm tarihi ve yeri: 30 Eylül 1985, Autheuil-Authouillet, Fransa

Fransız sinema oyuncusu. Beyaz perdenin kendini sürekli yenileyen en büyük sanatçılarından biridir.

Simone Kaminker 25 Mart 1921’de Almanya’da Wiesbaden’de doğdu. Paris’te büyüdü. Yahudi olan babası II.Dünya Savaşı sırasında general De Gaulle’e katılmak amacıyla Londra’ya kaçınca, işgal altındaki Paris’te, annesinin ve iki erkek kardeşinin geçimini sağlamak için öğrenimini yarım bırakmak zorunda kaldı. Bir süre sekreterlik yaptıktan sonra figüran olarak filmlerde rol almaya başladı. Deneyim kazandıkça sinemada ilerleyerek 1946’da başrollerde gözüktü. Ded.ee d’Anvers (“Anvers’li Dedee”) ve Maneges (“Hile”) adlı filmlerindeki yorumlarıyla dikkati çekti. 1950 tarihli La rontfe’deki (Aşk Zinciri) fahişe rolüyle uluslararası ün kazandı. 1958’de ise İngiliz yapımı Room at the Top (Tepedeki Oda) adlı filmdeki oyunuyla En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’nı kazandı.
 
Canlandırdığı kişilikleri bilinçli bir çabayla ayrıntılı bir biçimde perdeye geçiren Signoret, duygulu ve sempatik yüzüyle ilk başlarda genç kız rollerinde gözükmüştür. Zamanla yaşlanmasına karşın kendisini yenilemesini bilerek Fransız sinemasını simgeleyen adlardan biri olmuştur. 1977 tarihli La vie devant soı’daki (Onca Yoksulluk Varken) yaşlı fahişe rolünde unutulmaz oyunlarından birini vermiştir. Önce, filmlerinde oynadığı Fransız yönetmen Yves Allegret’yle, daha sonra ünlü oyuncu ve şarkıcı Yves Montand’la evlenmiş, ikinci eşiyle birlikte uluslararası yankı uyandıran siyasal eylem ve protesto hareketlerine katılmıştır.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

E-Ticaret Sitemiz

Diğer Web Sitelerimiz

Sosyal Medya Sayfalarımız