(1) Kuş Kapanı

Bahar… Gece yağmur yağmış, yerler ıslak… Toprak yolda yer yer küçük su birikintileri… Üç çocuk, duvarın dibine sıralanmış, ilerideki çöplüğü gözlüyoruz.

GEÇMİŞİN KÜLLERİNDE

Bir uyanığın, sayfamdaki fotoğrafımı ve adımı kullanarak başlatmak istediği ama başaramadığı sahtekârlıktan sonra bir süre herhangi bir şey paylaşmadım. Düşündüm ve geçmişe daldım yine.

Bilinen sözdür hani, "Gençler umutlarıyla, ihtiyarlar anılarıyla yaşar" derler.

Bir de, "Bir insanın anavatanı çocukluğudur" der Epictetus.

Öyle olmalı...

Geçmişte bölüm bölüm ve kısa kısa anılarımı paylaşmıştım bu sayfalarda. Yeniden geçmişe döndüm. Bu kez de anı bile sayılmayacak, tek kare fotoğrafa benzeyen kimi gözlemlerimi eşeleyip çıkardım sandıktan. Sönmemiş bir parça köz bulmak için külleri eşelerler ya hani, onun gibi..

Ve Geçmişin Küllerinde adını verdim çocukluk yıllarıma ait bu gözlemlere.

Kaç bölüm sürer, bilmiyorum. Gittiği kadar gitsin bakalım..

İlk bölüm şöyle:

Geçmişin Küllerinde - 1 - Kuş Kapanı

Bahar… Gece yağmur yağmış, yerler ıslak… Toprak yolda yer yer küçük su birikintileri… Üç çocuk, duvarın dibine sıralanmış, ilerideki çöplüğü gözlüyoruz. Gözümüz çöplüğün tam ortasında ters çevrilmiş, bir ucu dal parçasıyla aralık bırakılmış kalburda. Kalburun içinde, tam ortada buğday taneleri… Bir ucu yanımda dikilen çocuğun parmağına sarılı ipin öbür ucu o dal parçasına uzanıyor. Sığırcık bekliyoruz… Çöplüğe gelen sığırcıklardan biri yeme ulaşmak için kalburun altına girince ipi çekeceğiz, sığırcık kalburun altında kalacak… Sığırcık beklerken ötelere, uzaklara bakıyorum. Önde dut ve incir ağaçları, daha ötede Toprak Mahsulleri Ofisi… Yan taraf mayınlı alan. Ofis ile mayınlı alanın bittiği yerde Suriye sınırı… Sınırın ötesinde boz bir tepe ve hemen yanında yemyeşil ağaçlar… O gün sığırcık yakalayıp yakalayamadığımızı hatırlamıyorum. Hatırladığım tek şey, duvarın dibinde ötelere bakarak sığırcık bekleyişimiz. Islak toprak ve çöplük bir de…

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz