Gelişigüzel / Korku

Akçakale Süleymanşah İlkokulu. Yaklaşık dört bin nüfuslu ilçenin tek ilkokulu. Tek katlı, beş derslikli, taş bir yapı. Üçüncü sınıftayım. Öğretmenimiz İslam Acar. Uzun boylu, zayıf, düz saçlı, esmer bir öğretmen. Futbol maçı anlatır gibi hızlı konuşuyor. Bir de bazı sözcükleri ağzında ezip büzerek söylüyor.

7  -  GELİŞİGÜZEL / KORKU

Akçakale Süleymanşah İlkokulu. Yaklaşık dört bin nüfuslu ilçenin tek ilkokulu. Tek katlı, beş derslikli, taş bir yapı. Üçüncü sınıftayım. Öğretmenimiz İslam Acar. Uzun boylu, zayıf, düz saçlı, esmer bir öğretmen. Futbol maçı anlatır gibi hızlı konuşuyor. Bir de bazı sözcükleri ağzında ezip büzerek söylüyor. Bu yüzden bazı sözlerini anlamakta zorlanıyorum. Bir derste, kitap okumanın güzelliğini mi anlatıyordu, yoksa ilkbahar mevsimini mi, hatırlamıyorum. Ama o gün şöyle bir şey söyledi: “Çimenlerin üzerine gelişigüzel serilir, kitaplarımızı okuruz.” Bu sözcüğü, “gelişigüzel”i ilk kez duyuyorum. Unutmadım. Gelişigüzel… Neyin ya da kimin gelişi? Niye güzel? Yoksa başka bir anlamı mı var bu sözün? Düşünüyorum, hiçbir anlam veremiyorum.

Bir gün derse girer girmez, “Çıkarın kâğıt kalemlerinizi, matematikten yazılı olacaksınız!” dedi. Çantamdan kâğıt kalem çıkartırken bir yandan da sessiz sessiz ağlıyorum. Sınavdan korkmuyorum. Korkum matematikten. Yine kötü bir not alacağım diye ağlıyorum. Ortaokul ve lise yıllarında sınıflarımı hiç doğrudan geçemedim. İçimde “ukde”dir. Her seferinde tek dersten, matematikten bütünlemeye kaldım. Üniversite sınavlarına girerken kesin kararlıydım. Matematik dersinin olmadığı bir yeri kazanmalıydım ben. Var mıydı böyle bir okul? Varmış…

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz