Jan Jak Ruso

Beşinci sınıfta öğretmenimiz Zafer Yücel. En korktuğum ama en çok sevdiğim öğretmen. Adam gibi adam. Oldukça da karizmatik.

10  -  JAN JAK RUSO

Beşinci sınıfta öğretmenimiz Zafer Yücel. 

En korktuğum ama en çok sevdiğim öğretmen. Adam gibi adam. Oldukça da karizmatik. 

Soyadıma gönderme yaparak “tilki” diye seslenirdi bana. Oysa tilkilikle falan uzaktan yakından ilgim yok benim. Kurnazlık kim, ben kim? Sözgelimi, Reşit Kuş’a da “serçe” derdi. Ama Reşit o yıllarda bile iri yapılı biriydi. 

Zafer Hoca’nın kendine özgü bir ses tonu ve Doğu aksanıyla konuşması var. Bir gün, kendine özgü o sesiyle sınıfta Fransız Devrimi’ni anlatıyor. Devrimi anlatırken sık sık “Janjahuluso” diye birinin adı geçiyor. Bu ad hiç de yabancı gelmiyor bana. Yerel dilde Hulusi’ye “Hulo” ya da “Huluso” denir bizde. Demek ki bu adamın adı Hulusi olmalı diye düşünüyorum. Ama Fransa’da ne işi var? Üstelik devrim yapmaya gitmiş oraya. Adının başına da Türk olduğu belli olmasın diye “Janja”yı eklemiş. Uyanık adam. 

Bir süre sonra bizim “Huluso”nun, Fransız Devrimi’nin simge adlarından, o devrimin hazırlayıcısı, büyük düşünür ve toplumbilimci Jean Jacques Rouseau (Jan Jak Ruso) olduğunu öğreniyorum. Bende büyük bir düş kırıklığı. Adam Türk değilmiş!

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Önceki

Sonraki

Diğer Web Sitelerimiz