Soba

Beşinci sınıftayım. Babamın kim bilir nasıl bir borç yükü altına girerek bin liraya aldığı (Bunu çok iyi hatırlıyorum.) tek katlı kerpiç evimizdeyiz. Güneyin bitmek bilmeyen yaz sıcakları çoktan bitmiş. Arada bir yağan yağmurlar yolları çamur deryasına çeviriyor. Öte yandan serin güz yelleri esiyor. Sabah ve akşam soğukları üşütüyor.

9  -  SOBA

Beşinci sınıftayım. Babamın kim bilir nasıl bir borç yükü altına girerek bin liraya aldığı (Bunu çok iyi hatırlıyorum.) tek katlı kerpiç evimizdeyiz. 

Güneyin bitmek bilmeyen yaz sıcakları çoktan bitmiş. Arada bir yağan yağmurlar yolları çamur deryasına çeviriyor. Öte yandan serin güz yelleri esiyor. Sabah ve akşam soğukları üşütüyor. Akşamları bir mangalın etrafına toplanıp ısınmaya çalışıyoruz. 

Bir akşam, babam iş dönüşü teneke bir soba ve borularla geliyor eve. Hepimiz bir heyecanla yardım ediyoruz ona. Babam sobayı kuruyor. Avlunun bir köşesindeki inşaat artığı tahtaları sobaya girecek boyda keserle parçalıyor. 

Biraz sonra sobamız gürül gürül yanmaya başlıyor. Ama nasıl bir yanma! Beş on dakika içinde teneke sobamız nar gibi kızarıyor. Odanın içinde tatlı bir sıcaklık. O akşamki sevincimi unutamıyorum. O güne kadar hiç sobamız olmamış. Hep mangalla ısınmaya çalışmışız. Ama artık bizim de bir sobamız var. Hem de gümbür gümbür yanan kıpkırmızı bir soba. 

Hayat ne kadar güzel!

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz