Gidilesi mekanlar (Girne)

Kıbrıs'ta yaşamakta olan Oğuz Halis Çavuşoğlu Girne'de gidilesi mekanlar öneriyor...

GİDİLESİ MEKANLAR (GİRNE)

1 – BANDIR ÇORBA
İlk geldiğimizde ilk gittiğimiz restoran. Girne’den Alsancak istikametine giderken Karaoğlanoğlu caddesindeki Lemar Marketin tam karşısında. Akşam saat 17:00 ‘de açılır sabaha kadar da açık kalır. Hem akşamcıların finalde gittiği hem ailelerin akşam yemeği için tercih ettiği çok lezzetli ve keyifli bir yer. Mutlaka kelle paçasını içmek lazım. Yıllardır bir çok şehirde içmiş olmama rağmen böyle lezzetli kelle-paça çorbası içmedim diyebilirim. Kıvam lezzet harika. Diğer yemekleri de çok lezzetli ama lahmacununu da ailece çok seviyoruz. 
Bisiklet turlarına çıkmadan önce, sabahın 6:00 sında çorba ile güne başladığım bir mekan. 
Kelle Paça 25 TL, ama kase bizim bildiğimiz kaselerden daha da büyük, salata kasesi kadar bilginize…. Çorbayı içince başka lezzetlere yer kalmayabileceğinden az çorba isteyip, peşine bir kebap ya da 2 lahmacunla devam edebilirsiniz… 

2- APİKO OCAKBAŞI
Girne merkezinde, Liman çemberine gelmeden Öğretmen evinin hemen karşısında küçük ve gösterişsiz bir ocakbaşı. Küçük masalarında 4 kişi ancak oturabiliyorsunuz. Akşamları devamlı müdavimleri olan, ailece rahatlıkla giderek ızgaradaki her çeşit lezzeti tadabileceğiniz, yanına da rakı içebileceğiniz Apiko’ya uğramadan Girne’den ayrılmayın. 
Rakı sipariş ettiğinizde 3 çeşit meze ve domates salatası hemen geliyor. Biterse – ki bitiyor – tekrar isteyebilirsiniz, ücretsiz rakıya dahil… ;) 
İki kişi, 35 lik rakı ve 2 bira ile 2 porsiyon adana, 2 porsiyon tavuk kanadı 225 TL gibi bir hesapla kalktık. Kıbrıs için çok uygun ve çok lezzetli bir akşam oldu. Her şeyi sıradan getirdikleri ve artık dur yeter dediğiniz restorantlarda ödeyeceğiniz en uygun fiyat kişi başı 150 – 170 TL arası değişir. Yanılıp lüks bir yere giderseniz de kişi başı 200 TL nin üzerinde bir hesap ödersiniz ki bu bile içkili bir masa için Türkiye’den kat kat uygun diyebilirim… 

3- ARCHWAY RESTAURANT
Girne – Lefkoşa anayoluna yakın, Zeytinliğin hemen üst tarafında bulunan ön tarafında şık bir taş bina ile oteli olan ve arkasında çok otantik taş bir mimari ile yapılmış eski görünümlü ama yeni bir bina olan şık, lezzetli ve gidilesi bir mekan. 
İlk kez şirket yemeği için gittiğimizde yemekten çatladık!... dur durak bilmeden her türlü eti sıra ile getirdiler ve bir süre sonra iş kedileri beslemeye geldi… Tabi ilk önce masaya bile sığmadığı için üst üste konular ben deyim 20 siz deyin 30 çeşit meze tabağı cabası. Hepsini tadayım, her geleni yiyeyim derseniz sabah kahvaltı bile yapmadan geceye yer açmanızı tavsiye ederim… 
İlk gittiğimizde kendimizi onların eline bırakıp kişi başı 20 lik rakı ile 180 TL ödemiştik. Son gidişimizde; mezeler serbest yine, 3 ara sıcak 4 parça et ile anlaştık ve 3 ad  100’lük,  1 ad 35 lik rakı ile kişi başı 150 şer TL ödeyerek daha normal insanlar gibi yemeğimizi yedik rakıya da yer kaldı biraz!... :)
Girne’de gidilesi bir mekan, gelirseniz mutlaka tavsiye ederim… 

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Sosyal Medya Sayfalarımız

Diğer Web Sitelerimiz