İstanbul Halleri II

Gündüz hava güzeldi ne sıcak ne de fazla soğuk. Yürümek için her koşul ziyadesiyle yerinde. Sirkeci Garı’na gitmem gerekiyordu çünkü telefonla yurtdışı seferleriyle ilgili bilgi almam mümkün olamamıştı. Tramvayla Karaköy’e kadar gittim. Ondan sonra yürüyerek yoluma devam etmeye karar verdim.

İstanbul Hâlleri II

Gündüz hava güzeldi ne sıcak ne de fazla soğuk. Yürümek için her koşul ziyadesiyle yerinde. Sirkeci Garı’na gitmem gerekiyordu çünkü telefonla yurtdışı seferleriyle ilgili bilgi almam mümkün olamamıştı. Tramvayla Karaköy’e kadar gittim. Ondan sonra yürüyerek yoluma devam etmeye karar verdim.

Kadıköy’e kalkan vapur iskelesinin olduğu taraftan, yani Galata köprüsünün sol yanında yürümeyi tercih ettim. Rastlantı bu ya tam köprüye gireceğim sırada, elinde fotoğraf makinası, hızla koşuşturan Feyzullah Erşen’i gördüm. Feyzullah dünkü yazım üzerine hem ilkokul hem de lisede aynı yerlerde okumuş olduğumuzdan ve şimdi de yirmi metre mesafede oturduğumuzdan “Aynı kaldırımları adımlamış, aynı okullarda okumuşuz!” diye yorum yapan arkadaşım. Galiba daha çok aynı yerlerde dolaşacağız. Arkasından seslendim ama duymayınca belki bu yazı dizisinin üçüncü bölümünde yine bir yerde karşılaşırız diye fazla üstelemedim.

Köprüde “acelesi olmayan insanlara özgü bir edayla” yürürken, yaşadığım anı yazarak anlatmaya kalksam kendime has cümlelerle mi yoksa birbirinin taklidi sıradan romanlardaki “beylik” bir cümleyle mi anlatsam diye düşündüm. Yüzümdeki ifadenin “acelesi olmayan insanlara özgü bir ifade” ve yürüyüşümde de “acelesi olmayan insanlara özgü bir eda” olduğuna kanaat getirdiğimden ne yaşadıysam ve nasıl yaşadıysam öyle yazmaya karar verdim.

Galata Köprüsü havalar güzel olduğunda ve balık da varsa eğer gerçekten görülmeye değer bir yer. Sanki sadece İstanbul’a özgü bir keyif. Yan yana dizilmiş yüzlerce insan balık tutar. Bunların bazıları eve yemek götürmek bazıları tuttuklarını satıp para kazanmak için oradadır. Bazıları ise sadece keyif için, kafalarını boşaltmak için oradadır. Balık tutmuyorsanız bile köprüden geçerken, balık tutanları izlemek, onların sepetlerinde tuttukları balıklara bakmak dinlendiricidir. Yerli yabancı birçok kişi bu renk ve insan cümbüşünün fotoğrafını çeker. Bugün video klip çeken birine bile rastladım.

Köprüden geçerken ben de etrafıma bakarak, balıkçıları seyrederek yürüdüm. Rahatlamasına rahatladım ama yine de zihnim “metafor olarak köprü” diye debelenip durdu. Bir de şu Wittgenstein denen feylesofu hiç okumamış olmayı o kadar çok isterdim ki anlatamam, hani şu “Dilsel olarak geçmiyorsan köprüden geçmemiş olursun” kıvamında bir görüş ileri sürmüş feylesof.

Köprünün sonuna gelip Eminönü yakasına ulaştığımda Yeni Camii’nin yine iskelelerle çevrelenip onarım görüyor olmasına çok üzüldüm. Caminin uzantısı olarak ana cadde ile Hamidiye Caddesini bağlayan geçidi çok severim. Sadece o geçitten geçmek için bile Eminönü’ne gitmişliğim vardır. Orası zaman makinası gibi, beni bir anda 17nci yüzyıla ışınlar.

Eminönü’nden Sirkeci'ye bir süre daha vapur iskelelerinin olduğu yönden yürüdüm. İnanılmaz bir kalabalık vardı. Nedense her iskelenin önünde üzerinde polis yeleği olan ama sivil kıyafetli polisler tipini beğenmediklerini kenara çekip hüviyet kontrolü yapıyorlardı. Beni durdurup hüviyetimi sorsalar “ben Sherwood ormanlarında Ni diyen şövalyelerdenim” desem ne olurdu acaba? Referans olarak da dünkü yazımı gösterip “bakın ben yönetmen Terry Gilliam hayranıyım” desem bu da yetmiyormuş gibi Wittgenstein’dan alıntıyla “Dilimin sınırları, dünyamın da sınırlarıdır” diye eklesem kim bilir ne yaparlardı!...

Bunları düşüne düşüne yürürken bir de baktım ki Sansaryan Han’a gelmişim. Sanki aklımdan geçenleri yapsaydım hayat beni nereye götürürdüye cevap buldum birden. Neyse, bir dönemin en kötü şöhretli emniyet müdürlüğü binası restore edilmiş, üst katları henüz boş ama alt katları dükkân olmuş.

Sonunda kazasız belasız Sirkeci Gar’ına ulaştım. Ama ne yazık ki işimi halledemeden geri döndüm.

SEMİH ESER

07.Nisan. 2018

 

 

 

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Sosyal Medya Sayfalarımız

Diğer Web Sitelerimiz

E-Ticaret Sitemiz