Normandiya gezisi

Yüreğimden esenler, Normandiya gezisi, Meltem bozkurt, Sanal Sandal, Bilgi Peşinde

NORMANDİYA GEZİSİ

Ekim 2017 de ani bir karar ile izne çıktım ve planımda olmamasına rağmen Fransa’nın Normandiya bölgesini keşfetmeye karar verdim. Paris CDG Havalimanından kiraladıgım araç ile biraz planlı biraz plansız belirlediğim noktalara doğru yol aldım. İlk hedefim Rouen yolu üzerinde Giverny / Vernon'daki Claude Monet müzesi oldu. Sayfiye şehirleri; Honfleur, Deauville & Trouville, Bayeux... 

2. dünya savaşının en büyük dönüm noktası olan 6 Haziran 1944'deki Normandiya çıkarmasının izlerinin en yoğun yaşandığı yerler olan; Omaha Beach, Amerikan mezarlığı, Utah Beach, Pointe du. Harika manzaralı yerlerden geçtim. Nefis köy yollarına girdim. Tek başıma bilmediğim bu coğrafyada olmak bazen tedirgin etse de genel olarak çok keyifliydim. Ve en çok merak ettiğim yer; Normandiya Brötonya sınırındaki Mont St.Michel'e geldim. Burası belki de Fransa'nın en güzel en özel yerinden biri. Benim gönül tahtıma oturdu diyebilirim. 

Şansıma hava güneşli ve ılık idi, güzel fotograflar alabildim. Sonraki durağım Le Mans oldu. Le Mans orta Fransa'ya açılan bir kapı. Ayrıca meşhur 24h. du Mans otomobil yarışlarının da merkezi. Tarihte Plantagenet hanedanına (önemli bir İngiltere kraliyet hanedanı) ev sahipliği yapmış bir şehir. Ardından St julien katedrali - (Entre Cours et Jardins - Cité Plantagenêt) - Enceinte Gallo-Romaine du Mans vardı. Özellikle Plantagenêt sitesi denen eski şehir merkezi harikaydı.

Sonrasında Villandry şatosu ve Chenonceau şatosunu ziyaret etmek için Tour şehri.. 

Bu harika şatoları gezdikten sonra rönesans Fransa'sının kraliyet şehri Blois son durağım oldu. Blois kraliyet şatosuna ev sahipliği yapmış bir süre. Çevresinde birbirinden önemli rönesans şatoları var, başta Chambord olmak üzere. 

Leonardo da Vinci'nin son yıllarını geçirdiği Amboise de buraya çok yakın. Programda Chaumont ve Cheverny şatoları vardı. Ama artık ben şatoya doydum sadece Blois şehrini gezip bir gece burada kalarak ani bir karar ile dönüşe geçtim. 

Bodrum ve Kos beni çağırıyordu. 

Meltem BozkurtYorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Sosyal Medya Sayfalarımız

Diğer Web Sitelerimiz

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu