Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi / Prof. Dr. Sırrı Bektaş / “Yeditepe Bienali” nedeniyle “İslam Sanat Sergisi” ni eşimle birlikte gezip gördük. Savaş, kargaşa, acımasızlık, hurafe, bağnazlık ve dogmaların içinde boğulan güzel coğrafyamızda İslamın güzel yüzünü görmekten mutluluk ve huzur duyduk.

“BAK, GÖR, DÜŞÜN, YORUM YAP”. 

Bu günlerde AYASOFYA MÜZESİNDE 

“Yeditepe Bienali” nedeniyle “İslam Sanat Sergisi” ni eşimle birlikte gezip gördük. Savaş, kargaşa, acımasızlık, hurafe, bağnazlık ve dogmaların içinde boğulan güzel coğrafyamızda İslamın güzel yüzünü görmekten mutluluk ve huzur duyduk.

Onlarca hat, tezhib, kaligrafi, ebru, çini eserlerini yapan sanatçılarımız sadece bakmak değil görmek, düşünmek ve yorum yapmak gerekliliğini öğretiyor.

Sağ tarafımda görülen sanat şaheseri olan “kaligrafi” uzaktan bakınca “PARMAK İZİ”gibi görünüyor. Yakından görünce içinde güzel dualar ve “AYETİ KERİME“den alınmış güzel sözler olduğu anlaşılıyor. Kimbilir kaç ayını aldı bu eseri tamamlaması SABAH ERBİLİ adlı sanatçının.

İnsan derin düşüncelere dalıyor. Çünkü “PARMAK İZİ” kadar insana özel başka şey bulmak çok zordur.

Sanatçı bana şunları düşündürdü:
1.Kendini tanı
2.Bakmayı, görmeyi arkasından düşünmeyi öğren.
3.Her ne arar isen kendinde ara.
4.Doğadaki her şeyi dikkatle gözle..
5.Sanat güzelliktir. Güzel olan yerde Barış olur. Dostluk olur. Sevgi olur. Hoşgörü olur. Saygı olur. Özgürlük olur. Kardeşlik olur. Adalet olur. İncelik olur. Huzur olur.
6.Sanat sadece Batı Ülkelerinin tekelinde değildir. Bizim inancımızın da kazandırdığı sanat da güzeldir. Yeterki birbirimizi anlayalım. Kavgadan, karmaşadan, hurafeden, hamasetten uzak duralım. 
Selam ve sevgilerimle,

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com