49. Yıl 2017 Ödül Töreni

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 4. Halk Sağlığı Ödülleri / 2017 ÖDÜL KATEGORİLERİ ve ÖDÜL GEREKÇELERİ / Türkiye Halk Sağlığı Derneği’nin 2 Haziran 2017 tarihinde Kredi Kayıt Bürosu’nda gerçekleştirdiği “2017 Ödül Töreni'nde 6 farklı kategoride, kurum, dernek ve kişilere sağlıkla ilgili konulardaki başarılı çalışmalarından ve hizmetlerinden ötürü ödüller verilmiştir.

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 4. Halk Sağlığı Ödülleri
2017 ÖDÜL KATEGORİLERİ ve ÖDÜL GEREKÇELERİ

Türkiye Halk Sağlığı Derneği’nin 2 Haziran 2017 tarihinde Kredi Kayıt Bürosu’nda  gerçekleştirdiği “2017 Ödül Töreni”nde 6 farklı kategoride, kurum, dernek ve kişilere sağlıkla ilgili konulardaki başarılı çalışmalarından ve hizmetlerinden ötürü ödüller verilmiştir.

1. ONUR ÖDÜLÜ / PROF. DR. ATİLLA CAVKAYTAR

Özel eğitime ihtiyaç duyan Down Sendromlu çocuklar ve zihin yetersizliği olan çocuklara yönelik yaptığı Akademik/Sosyal çalışmalar ve Eğitim kitapları nedeniyle…

2. Down Sendromu Derneği / İŞ KOÇU DESTEKLİ İSTİHDAM PROJESİ

Down Sendromlu çocukların Eğitimi ve meslek sahibi olarak yaşamın içinde olmalarını sağlaması nedeniyle…

3. MUHAMMET TUĞRUL ŞAHİN

Geçtiğimiz yıl gösterdiği üstün sportif başarı ve Down Sendromlu gençlerimize örnek olacak Avrupa yüzme şampiyonluğu derecesi nedeniyle…

4. PELİN ATAKAN / Yazar

"Pelince, “Artık Yalnız Değilim” Kitabında  Down Sendromlu bir genç kızın yaşamı ve başarı hikayesini anlatması ve bu yoldan tüm gençlerimize verdiği hayat dersi nedeniyle…

5. Dostev Derneği / CANIM AİLEM – Müzikal Tiyatro Oyunu

Down Sendromlu gençlerimizin başarı ve mutluluğuna yönelik Halil Doğan tarafından sahneye konan Müzikal Tiyatro oyunu nedeniyle…

6. İYİ Kİ DOĞDUN MELEĞİM  / Tek Kişilik Tiyatro Oyunu

Down Sendromlu çocuğu olan annenin oğlu ile olan yaşamını canlandırdığı, Yazar ve Yönetmeni  Ahmet F. Öztürk olan tek kişilik Tiyatro Oyunu ödüle değer bulunmuştur. 

Açılış konuşmasında Türkiye Halk Sağlığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Rıza Güzey aşağıdaki konuşmayı yapmıştır:

Türkiye Halk Sağlığı Derneği Yönetim Kurulu olarak, bir ödül törenini daha gerçekleştirmekten çok büyük bir mutluluk ve gurur duymaktayız. 

İnsanoğlu bugünkü gelişmişlik seviyesine doğa ile tek başına mücadele ederek ulaştı. Bu süreçte var olma savaşı veren ve çok acı çeken atalarımız inanılmaz bir çaba ile ayakta kalmayı başardılar ve bugünlere daha da gelişerek ulaştılar.

Avcı ve toplayıcı döneminin sonuna doğru doğayı çok daha iyi tanıyan ve onu anlayan insanoğlu, bir zamanlar amansız düşmanı olan doğa ile müthiş bir uyum içinde yaşamayı becerebilmiş ve bu sayede bence tarihinin en verimli dönemini yaşamıştır. 

Ama toplumsal yaşama geçtikten sonra ve özellikle de endüstri devrimi sonunda, aynı insanoğlu bir zamanlar dostu olan doğaya etmediği eziyeti bırakmadığı gibi toplumsal yaşama da ayak uyduramamıştır. Ve maalesef bizler, hızlı nüfus artışı, toprak savaşları, din savaşları ve sınıf savaşları yolu ile kendi kendini yok etme sürecini el birliğiyle ve inatla sürdürmekteyiz. 

Halbuki, toplumsal yaşamın en önemli kazancı olan ortak akıl sayesinde hem doğa ile dost hem teknoloji ile iç içe, hem de savaşsız, kıyımsız ve çok daha mutlu bir yaşama şimdiye kadar çoktan ulaşmış olmamız gerekmiyor muydu?

İnsanın doğayı alt ederken kazanmış olduğu bireysel düşünme becerisi ve bencil davranma alışkanlığı toplumsal yaşamı geliştirmemize engel olmaktadır. 

İçtenlikle inanıyorum ki, bizler ve çocuklarımız, ortak akıl ile atalarımızın inanılmaz çabalarını taçlandıracağız ve bize düşen görevi yerine getirip er ya da geç ölmeden cenneti yaşayacağımız günleri göreceğiz.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com