Dr. Aylin Çiftçi

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2014 Ödül Töreni / YAŞLI SAĞLIĞI KATEGORİSİ / Darülaceze Müdürü Dr. Aylin Çiftçi / İstanbul Üniversitesi Tjp Fakültesi'nden mezun olup mecburi hizmetini de Artvin Ardanuç'ta tamamladıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığında 1995 yılında göreve başladı. Florya'da bulunan "Engelliler Yaz Kampı"nın ilk kez hizmete açılışını sağladı. İngiltere'de engelli rehabilitasyonu ve İsveç'te madde bağımlılığı rehabilitasyonu alanında eğitim aldı.

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2014 Ödül Töreni
YAŞLI SAĞLIĞI  KATEGORİSİ
Aylin Çiftçi

İstanbul Üniversitesi Tjp Fakültesi'nden mezun olup mecburi hizmetini de Artvin Ardanuç'ta tamamladıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığında 1995 yılında göreve başladı.

Florya'da bulunan "Engelliler Yaz Kampı"nın ilk kez hizmete açılışını sağladı. İngiltere'de engelli rehabilitasyonu ve İsveç'te madde bağımlılığı rehabilitasyonu alanında eğitim aldı.

Yerel yönetim bünyesinde evde sağlık hizmetinin sunulması için ilk çalışmayı başlattı. İstanbul genelinde 2002 yılında ilk kez evde bakım ve evde sağlık hizmeti 1,5 milyon haneye uygulanmış oldu. Bu çalışma, yıllar sonra Sağlık Bakanlığı'nda ana uygulama programına dönüştü.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yönetilen "Yaşlı Dostu Şehirler" projesinin Türkiye koordinatörlüğünü yaptı. 2011 yılında Aile Bakanlığı'nın kurulmasıyla birlikte bu Bakanlıkta "Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü" olarak görev aldı.

Genel Müdürlük bünyesinde Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavının (EKPSS) ilk kez uygulanmasını, Özel sektörde girişimcilik anlamında engelli bireylerin teşvik edilmesini, Zihinsel ve ruhsal açıdan istihdamı güç olan bireyler için korumalı ve destekli işyerlerinin oluşturulmasıyla ilgili çalışmaları başlattı.

Türkiye genelinde hizmet veren 550 civarındaki özel ve resmi bakım kurumlarında kalite standardı çalışmalarını başlattı. Engelli ve yaşlı bireylerin evinde ve yaşadıkları mekanlarda desteklenmesine yönelik sistemlerin geliştirilmesine yönelik politikaların oluşmasında görev aldı.

2014 Ağustos ayında başladığı Darülaceze Başkanlığında, İstanbul'a iki yeni Darülaceze tesisinin kazandırılması, Okmeydanı'nda bulunan tarihi Darülaceze Müessesesinin Yaşayan bir Müze haline getirilmesi. Tesis bünyesinde 'Sağlıklı Yaşam Enstitüsü'nün kurulması çalışmalarını başlattı ve bu çalışmaları devam etmektedir.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


İyilik Peşinde Koş için gerekli linkler: