Hayrettin Arslanoğlu

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2017 Ödül Töreni / Ödül Törenine Destek Verenler / Grafik Tasarımcısı - Aktör - Kültürel Obje Tasarımcısı Hayrettin Arslanoğlu, Galata ve Beyoğlu'nun büyülü atmosferinde, hayatının ilk keşiflerini yapmaya çalışırken sanatla, özellikle tiyatroyla tanıştı. 1968 yılında, 12 yaşındayken dönemin en büyük özel tiyatrosu olan Dormen Tiyatrosu'nda yarışma sonucu (Oliver Twist) oynama hakkını elde etti.

Türkiye Halk Sağlığı Derneği 2017 Ödül Töreni
Ödül Törenine Destek Verenler
Grafik Tasarımcısı - Aktör - Kültürel Obje Tasarımcısı
Hayrettin Arslanoğlu - 1956

Hayrettin Arslanoğlu, Galata ve Beyoğlu'nun büyülü atmosferinde, hayatının ilk keşiflerini yapmaya çalışırken sanatla, özellikle tiyatroyla tanıştı. 

1968 yılında, 12 yaşındayken dönemin en büyük özel tiyatrosu olan Dormen Tiyatrosu'nda yarışma sonucu (Oliver Twist) oynama hakkını elde etti. 

Dünya klasiklerinden, vodvillere; Cemal Reşit Rey'in özel solo şarkılar bestelediği müzikallerde rol aldı. Dormen tiyatrosu ile Roma ve Londra'daki Dünya Tiyatro festivallerinde, Türkiye'yi temsil eden ilk çocuk tiyatro sanatçısı oldu. Hemen ardından 1972 yılında kurulan Akbank Çocuk Tiyatrosu ile tam 40 yıl, yüzlerce kez sahnelenen, onlarca oyunda oynadı. 

Mimar Sinan Üniversitesi / Grafik Bölümü'nde eğitimine devam etti. Tiyatro ile paralel götürdüğü reklam ajansı çalışmaları 10 yıl sürdü. Radikal bir kararla; daha özgür ve bağımsız kararlar alabileceğini, düşüncelerini elinde tutabileceği, kendisiyle hesaplaşabileceği, cevap hakkını objeleştirebileceği tasarıma yöneldi. 

(www.matraksanat.com) Yaklaşık 27 yıldır devam eden tasarım-imalat sürecinde, bu topraklar üzerinde yaşamış tüm kültürler ilgi alanına girdi. Bugün mirasçıları olduğumuz kültürel zenginliği ıskalamak, Dimyat'a pirince gitmek gibi. Görmek güzel şey...

Hayrettin Arslanoğlu;
T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI, ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS TAŞIYICILARI DEĞERLENDİRME KURULU tarafından, 23 Kasım 2016 tarihinde; "Kültürel Miras Taşıyıcısı" olarak seçilmiştir.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com