Adam mı lazım?

Tarihimizdeki önemli eserlerden biri olan Kutadgu Bilig’de verilen öğütlerden biri şöyledir: ” Ey Bey, işi işin ehline, işe yarayana, hareketi doğru ve dürüst olana ver. Eğer bir Bey işi ehliyetsiz birine verirse, ehliyetsizliği başkası değil, kendisi yapmış olur. Bilgili ve akıllı bir Bey, iyi insanları kendine yakın tutar.

ADAM MI LAZIM?

Tarihimizdeki önemli eserlerden biri olan Kutadgu Bilig’de verilen öğütlerden biri şöyledir: ” Ey Bey, işi işin ehline, işe yarayana, hareketi doğru ve dürüst olana ver. Eğer bir Bey işi ehliyetsiz birine verirse, ehliyetsizliği başkası değil, kendisi yapmış olur. Bilgili ve akıllı bir Bey, iyi insanları kendine yakın tutar.

İşe alım, insan kaynaklarında çok önemli adımlardan biridir. Doğru insanların işe alınması, bu insanların dlise-mezunuoğru işlere yerleştirilmesi, hem işin yürütümü açısından hem de işe alınan kişinin kalıcılığı, verimliliği ve mutluluğu için çok önemlidir. Ama önce ne istediğimize karar vermemiz gerekiyor tabii. Sn. Selin Yetimoğlu’nun blogunda verdiği kaynağa dayanarak, bu yanlış işe alımın sonuçlarını dikkate almak gerekiyor. Buna göre işe alınan yöneticilerin % 46’sı ilk 18 ay içerisinde başarısız oluyor, %35’i ise durumu idare ediyor ( yani benim tanımıma göre, işten ayrılmadığı için ruhen istifa edip çalışmaya devam ediyor). Yazıya göre sadece  %19’unun başarılı olduğu anlaşılıyor. İşten ayrılan bir kişinin yerine alınacak yeni bir kişinin ortalama 3000 USD ( ABD ortalama rakamları, kaynağı ne yazık ki anımsamıyorum ) olduğu düşünülürse, yanlış insanların işe alımının görünmeyen maliyetinin de oldukça yüksek olduğu anlaşılacaktır.

E, meşhur atasözüdür, Darı unundan baklava, incir ağacından oklava olmaz.

İşyerlerinde her tür insan vardır
Bir çalışanın başarısını ölçmenin yollarından biri de onun işi ne kadar sahiplendiği, odaklandığı ve işe karşı duyduğu heyecan ve enerjisidir. Aşağıdaki matriste, sol üst köşedeki çalışanlar, hemen her iş yerine olan, uzun yıllardır aynı işi yapan, uzmanlaşmış, işini gayet de güzel yapan, emektar ancak, şu veya bu nedenle yerinde kalmış, terfi alamamış, heyecanını kaybetmiş kişilerdir. Her gün işe gelip, kendisine verilen işleri titizlikle yapan ve akşam olsa da gitsek diye düşünen çalışanlardır. Genellikle de kullandıkları dil şuna benzer : ” Çalış çalış, ne olacak ki?, yıllardır aynı iş aynı insanlar, biz bunu yıllardır böyle yaparız, eski köye yeni adet getirmenin gereği yok. bu maaşa bu kadar iş ” vb.

Sağ alt köşede olanlar ise ” maydonoz ” tiplerdir. Her şeyi ben yapayım diyerek her yere saldırırlar, her şeyi öğrenmek isterler ve her şeye maydonoz olurlar tabii. Aslında enerjileri çok yüksektir ama her işi yapayım derken hiç bir işi doğru dürüst yapamazlar. Öğrenme aşamasında yararlı olabilir ama sonrası ?
İdeal olan, sağ üst köşedeki, ne istediğini bilen, işini ve heyecanını dengelemesini öğrenmiş, belirli işlere odaklanmış çalışanlardır. Herkesin burada olması arzu edilir tabii.

Ancak çevremizde her tip çalışanımız var. Sol üst köşedekiler, yeni bir iş, ünvan ya da sorumluluk vererek rutinden çıkarmak ve yeni bir enerji, heyecan katmak suretiyle ideal köşeye getirebilir. Bunun için harcanacak para, zaman ve emeğe değer, çünkü bu çalışanlarımız yılların deneyimine sahip, işi bilen çalışanlarımızdır ve kazanmak için çaba harcanmalıdır.
Sağ alt köşedekilerin ise enerji ve heyecanlarını kaybetmeden belirli işlere odaklanmalarını sağlamalı ve böylece onları da kazanmanın yollarını bulmalıyız. Bunun için de para, zaman ve emek harcamaya değer.
Ya sol alt köşedekiler?

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Teknik Uzmanlarımız

Tıp Uzmanlarımız

Ekonomi Uzmanlarımız

Sosyal Medya Sayfaları

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Web Sitelerimiz