Çalışmak üzerine

İşletmeler artık çalışanları sevmeyi, saygı duymayı, onlara fırsatlar vermeyi öğrenmek zorundalar. En iyileri bulmak ve elde tutmak için en önemli şartlar bunlar. Özellikle oteller yeni yetenekler bulmak ve ellerinde tutmak zorundalar. Müşteri de bunu talep ediyor. Bir tesise ikinci kez tatile gittiğinde, işletmede, önceki tatilde dostluklar kurduğu yüzleri görmeyi umut ediyor. Üzülerek ifade ediyorum; çalışanına EN AZ müşterisi kadar önem vermeyen işletmelerin hiç şansı yok!

GENÇ TURİZMCİYE NOTLAR:

1- Çalışmak Üzerine:

İnsanlığa söylenen en büyük yalan! “Çok çalışın. Çalışmak ibadettir.” Max Weber denilen ‘şarlatan’ 19 yüzyılda, insanlara, ölesiye çalışma karşılığında Tanrının sevgisini ve Cenneti vaat etti. Bu teori 2000’lere kadar iş hayatının amentüsü idi… Bu gün hiç müşterisi kalmadı. Artık çalışanlar köle değil, birey olduklarının farkına vardılar, Cenneti şimdi talep ediyorlar ve bunun için çalışıyorlar.

İşletmeler artık çalışanları sevmeyi, saygı duymayı, onlara fırsatlar vermeyi öğrenmek zorundalar. En iyileri bulmak ve elde tutmak için en önemli şartlar bunlar. Özellikle oteller yeni yetenekler bulmak ve ellerinde tutmak zorundalar. Müşteri de bunu talep ediyor.  Bir tesise ikinci kez tatile gittiğinde, işletmede,  önceki tatilde dostluklar kurduğu yüzleri görmeyi umut ediyor. Üzülerek ifade ediyorum; çalışanına EN AZ müşterisi kadar önem vermeyen işletmelerin hiç şansı yok!

Artık, çalışanlarınızın, görev talimatlarında yazan işleri yerine getirmek zorunda olan birer canlı robot olduğu algısının yerle bir olma zamanı gelmedi mi? Onların sadece talimat alan ve bunu hemen yerine getirmek zorunda olan ‘personel’ olduğu düşüncesini değiştirmek için daha ne kadar beklemeliyiz?  Onların, işletmenize ve ideallerinize en yüksek değeri katabilecek potansiyele sahip birer yol arkadaşı olduğunu kabul etmekle başla işe. Böyle düşünmeye başladığında, rakiplerinden sıyrılırsın.

Gösterişe gerek yoktur. Kendiniz ve yaptığınız işler ile ilgili çok fazla konuşmayın. Ne kadar fedakar olduğunuz ve ne kadar uzun süre çalıştığınız hakkında konuşmaya başladığınızda hakkınızda kuşku yaratırsınız. Başardığınız işlerden bahsetmeniz, çevrenizde bir kıskançlık dalgası oluşturur. 

Çok aşırı çalışıyor görüntüsü vermeyin. Çevrenizde ve işveren gözünde tipik bir işkolik algısı yaratırsınız. Gelecekte lider pozisyonlara gelmek gibi bir hayaliniz varsa, işkolik damgası yediğinizde bu hayal asla gerçekleşmez. Lider, planlayan, kadroları harekete geçiren ve başaran kişidir. 

Lider beyinsel emek ile fiziksel emek dengesini iyi kuran kişidir. Bu nedenle, adeta bir kovalayan varmış gibi oradan oraya koşturarak çalışmak yok. Dağınık bir işkolik görüntüsü vermek yok. Tamamlanan, başarılan işler hakkında konuşmak yok. Uzun sürelerle ve fedakarca çalıştığınızı anlatarak kuşku uyandırmak yok.

Gelecekte işiniz zorlaşacak. Çok sorun ile karşılaşacaksın. Bundan birkaç on yıl öncesinde geçerli olan kurallar ve yöntemler artık tedavülden kalkıyor. Yeni gelen kuşaklar yaşam tarzlarını, görünüşlerini geçmişin kurallarına göre değil, kendi değerlerine göre belirliyor. Örneğin tattoo ve piercing artık yeni normal haline geldi, geliyor. Bundan yıllar önce, öcü gibi bakılan bu iki süs artık o kadar yadırganmıyor. Sen bunları misafiriniz açısından yasaklıyorsun. Ama onlar da aynı kuşaktan. Onlarda da tattoo, piercing var. 

İkincisi mobil telefonlar. Bakın şimdiden sorun olmaya başladı bile. Oteller uyarılar yazıyor bunlar için, ama takan kim? Her çalışan cebinde taşıyor telefonunu. Ve gittikçe daha fazla sayıda çalışanın bedeninde dövme ve piercing görünüyor. Dolayısı ile bu gerekçe artık yok. Bunun önüne geçebileceğinizi sanıyorsan, çok yanılıyorsun. 

Eğer yakın gelecekte iş gücünüz içinden dövmelileri ve piercing takanları elemek istersen, geriye çok az bir sayının kalacağını göreceksin. Eğer, mobil telefon kullanımını sadece uyarı/ceza yöntemi ile engelleyebileceğini sanıyorsan, yine yanılıyorsun. Gelin, bu işi yeni kuşaklar ile birlikte masaya yatırın ve ortak çözümler üretin. Yoksa zaten kısıtlı olan işgücünüz iyice azalacak.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Tıp Uzmanlarımız

Ekonomi Uzmanlarımız

Sosyal Medya Sayfaları

Teknik Uzmanlarımız

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Web Sitelerimiz