Emlak Kiralarken

Ek gelir elde etmek amacı ile aldığımız evi kiraya veriyoruz… Nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle iyi bir kira sözleşmesi düzenlemeli, imza altına almalı ve sözleşmenin damga vergisinin ödenmesini sağlamalıyız.

EMLAK KİRALARKEN

Ek gelir elde etmek amacı ile aldığımız evi kiraya veriyoruz… Nelere dikkat etmeliyiz?
Öncelikle iyi bir kira sözleşmesi düzenlemeli, imza altına almalı ve sözleşmenin damga vergisinin ödenmesini sağlamalıyız.

Sözleşmede;
*tarafların kimler olduğu,
*adres ve TC kimlik (veya vergi) numaraları,
*kiralanan yerin açık adresi ve tanımı,
*kiralamanın başlangıç tarihi ve süresi,
*net olarak kira bedeli ve artış yöntemi,
*alınacak depozit tutarı,
*kiranın yatırılacağı banka hesap numarası,
*mülkün kullanım amacı (konut veya işyeri),
*varsa aidatın kiracıya ait olacağı,
*sözleşmeden doğan damga vergisinin kimin tarafından ödeneceği,
*sözleşme düzenleme tarihi,
*demirbaş listesi ve varsa diğer özel şartlar belirtilip taraflarca imza altına alınmalıdır.

Kefil olacaksa kefil olacağı azami tutar ve kefaletin başlangıç ve bitiş tarihleri mutlaka kefilin kendi el yazısı ile yazılmalı ve imzalanmalıdır. Varsa kefilin eşinin de bu konuda rızasının olduğu yine (tercihen kendi el yazısı ile) yazılı ve imzalı olarak alınmalıdır. Sözleşmenin toplam kaç maddeden ve kaç sayfadan oluştuğu sözleşmenin sonuna yazılsa da sözleşmenin her sayfasının taraflarca ve varsa kefil tarafından huzurda imzalanmasında yarar vardır.
Evinizi kiraya verdikten sonra her yıl maliyeye beyanname verilmesi ve tahakkuk ediyorsa vergisinin ödenmesi gerekecektir. Evinizin emlak vergisi değeri 2013 yılı için 64.000 TL ve altında ise ve yıllık kira getirisi 3.200 liranın altında ise beyanname vermeyebilirsiniz. Vergilendirmede tahsil edilebilen tutar esas alınacaktır. Şüphesiz mülkünüzün kiralama değerini eşdeğerlerine uygun olarak belirleyeceksinizdir. Eğer evinizi eşe, dosta, akrabaya kiralıyorsanız ve kirasını düşük tutma düşüncesinde iseniz şunu mutlaka göz önünde bulundurunuz: Evinizin yıllık kirası olarak beyan ettiğiniz tutar, evinizin emlak vergisi değerinin %5’inden az olmamalıdır. Evinizin emlak vergisi değerini bağlı bulunduğunuz ilçe belediyesinden öğrenebilirsiniz.

Bir örnekle açıklayacak olursak; evinizin emlak vergisi değeri 240.000 TL ise, yıllık kira gelirinizi 12.000 liradan az beyan etmemelisiniz. Öte yandan, eğer bu evinizden ayda 1.250 TL kira geliri elde ediyorsanız, yıllık kira gelirinizi 15.000 TL olarak beyan etmeniz gerekecektir. Yanılıp da 12.000 TL beyan etmeniz durumunda, size aradaki fark kadar resen vergi tahakkuk ettirilecek; gecikme ve vergi ziyan cezasıyla birlikte tahsil edilecektir. Anne, baba, çocuk, torun veya kardeşinize işyeri değil ama evinizi bedelsiz tahsis edebilirsiniz; ancak bunların haricinde evinizi kime kiraya verirseniz verin mutlaka yukarıda açıklanan şekilde beyanname verilmesi ve tahakkuk eden verginin ödenmesi gerekecektir.

Elektrik, su, doğalgaz gibi abonelikler sizin üzerinize ise aboneliğinizi kapattıktan sonra evinizi kiracınıza teslim etmeniz, kiracınız evi tahliye etmek istediğinde de öncelikle kendisinden aboneliklerini kapatmasını istemeniz sizin yararınıza olacaktır. Yine ev teslim edilirken evin içi ile birlikte tarafların beraber görüntüleri alınabilirse yararlı olacaktır.

Eğer evinizi büro olarak kullanılması amacıyla “işyeri” olarak kiraya veriyorsanız, bu durumu derhal bağlı bulunulan ilçe belediyesine, kime kiraladığınızı, vergi dairesi ve numarasını beyan ediniz ve verdiğiniz beyanın belediyece onaylanmış bir kopyasını saklayınız.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Teknik Uzmanlarımız

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Web Sitelerimiz

Tıp Uzmanlarımız

Ekonomi Uzmanlarımız

Sosyal Medya Sayfaları