Emlak Kredileri

Konut fiyat artışlarında, dünya klasmanlarında zirveyi zorlayan ülkelerden birisi olduğumuz bir gerçektir. Bu gerçek sürdüğü sürece emlak yatırımı kârlıdır, yeter ki bu bir “gerçek” olsun; balon olmasın...

EMLAK KREDİLERİ

Konut fiyat artışlarında, dünya klasmanlarında zirveyi zorlayan ülkelerden birisi olduğumuz bir gerçektir. Bu gerçek sürdüğü sürece emlak yatırımı kârlıdır, yeter ki bu bir “gerçek” olsun; balon olmasın...

2008 yılında dünya çapındaki ekonomik krizin emlak fiyatlarındaki şişirilmeden tetiklenmiş olduğunu unutmamak gerekir. Her malda olabileceği gibi emlak üzerinde de şişirilmiş, bir başka deyişle balon fiyat olabilir. Balon fiyat, çeşitli araçlar kullanılarak, spekülasyon sonucu bir mala gerçek ederinin üzerinde bir fiyat yaftalamaktır. Amacımız uzun vadeli bir yatırım yaparak öngördüğümüz zaman dilimi içerisinde yatırılan bedelin geri dönüşünü sağlamaktır. Bunun için mülkün gerçek fiyatını çok iyi belirlemek gerekmektedir. Mülkün gerçek bedelini çok iyi belirlediğine inanan bir yatırımcının, mülk satın almak için cebinde satın alacağı mülkün tamamının parasının olması gerekmemektedir.

Emlak kredileri burada devreye girer.

Konut kredisi almak üzere bankaya başvurmak niyetinde olan kişinin öncelikle sürekli ve düzenli bir gelirinin olduğunu belgelemesi gerekir. Alacağı konut kredi tutarı da şüphesiz geliri ile doğru orantılı olacaktır. İletişim çağında kişilerin kredibiliteleri her banka tarafından görülebilmekte ve değerlendirilebilmektedir. Kredi kartı borçlarının düzenli ödenmesi bu bakımdan çok önemlidir. Çeki karşılıksız çıkmış veya kredi ödeme yönünden yasal takibe uğramış bir kişinin tekrar kredi alması zor olacaktır. Arkadaşlarına “usulen kefil” oluverenlerin, ödemelerin aksaması durumunda bu borcu ödemek zorunda kalacaklarını, ödeyemezlerse de bu durumun ileride kendilerinin kredi almasına engel oluşturacağını bilmeleri gerekir.

Emlak almak üzere kredi başvurusunda bulunan kişinin iyi bir kredibiliteye sahip olduğu varsayımı ile bir bankaya konut kredisi için başvuralım. Alacağımız evin değeri 100.000 TL ise banka bunun %75’i oranında yani 75.000 TL kredi verecektir. Hatta bunun 25.000 lirasını bankaya yatırmamızı isteyecek, konut üzerine ipotek konulması sureti ile bedelini satıcıya ödeyerek konutu almanızı sağlayacak ve anlaştığınız sürede geri ödenmek üzere sizi kredilendirmiş olacaktır.

Önceden satın alınacak bir konutun %100’üne kadar kredi kullandırılabilirken, 2011 yılı başından itibaren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca konut kredilerine %25 ve ticari gayrimenkuller için %50 marj (pay, kısıt) konulmasına karar verilmiştir.

Hangi bankanın yüzde kaç ile konut kredisi verdiği ve “dosya masrafı” ve benzer isim altında kaç lira masraf aldığı önemlidir. Bazı sözcük oyunları ile kredi faiz oranı düşük gösterilip dosya masrafı adı altında yüklüce bir masraf alındığı görülebilmektedir. İyi bir araştırma yapıp toplamda aylık kredi geri ödemelerinin kaç lira olacağı çok iyi irdelenmelidir. Bazı bankaların kredi müşterilerinin “erken kredi kapatma” istemlerini geri çevirdikleri veya bunu ek masraf alarak uyguladıklarını göz önüne alarak bütün bunların açıkça yazılı olduğu genel kredi sözleşmesi çok iyi okunmalı ve dikkatli adım atılmalıdır.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Tıp Uzmanlarımız

Ekonomi Uzmanlarımız

Sosyal Medya Sayfaları

Teknik Uzmanlarımız

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Web Sitelerimiz