Emlak Satarken

Oturduğumuz veya ek gelir elde etmek amacı ile aldığımız evi satmaya karar verdik… Nelere dikkat etmeliyiz? İlk dikkat etmemiz gereken unsur “evi kaç yıl önce satın aldığımızı” anımsamak amacıyla tapu üzerinde yazan edinme tarihine bakmak olmalıdır

EMLAK SATARKEN

Oturduğumuz veya ek gelir elde etmek amacı ile aldığımız evi satmaya karar verdik… Nelere dikkat etmeliyiz?
İlk dikkat etmemiz gereken unsur “evi kaç yıl önce satın aldığımızı” anımsamak amacıyla tapu üzerinde yazan edinme tarihine bakmak olmalıdır çünkü aldığımız evi satın alınma tarihinden itibaren 5 yıl içinde satarsak, satın aldığımız tarihteki değeri ile sattığımız günkü değeri arasındaki fark “değer artışı kazancı” olarak gelir vergisine tabi olacaktır.

Sözgelişi dört yıl önce 100.000 liraya aldığınız evi bugün (belediye rayiç değeri olan) 250.000 lira üzerinden satıyor gösteriyorsanız aradaki fark olan 150.000 lira “değer artış kazancı” olarak gelir vergisine tabi olacaktır.

Miras veya bağış yolu ile edinilen gayrimenkuller ise bundan muaftır ve kaç yılda ve kaç liraya satılırsa satılsın gelir vergisine tabi tutulmayacaktır. Miras yolu ile size kalan arsanızı kat karşılığı vermişseniz ve payınıza düşen daireyi satıyorsanız aynı şekilde,  gelir vergisine tabi tutulmayacaktır.

Tapu dairesi evin satış işlemini gerçekleştirmek üzere sizden, belediyeden bir “rayiç belgesi” getirmenizi isteyecektir. Tapuda işlem görecek ve ödenmesi gereken alım satım vergisini belirleyecek olan “satış bedeli” rayiç bedelin altında olamayacaktır. Şuna çok dikkat etmelisiniz ki yukarıdaki örneğimize göre, eğer evi sizden satın alan kişi, evin gerçek değeri olan 400.000 lira üzerinden banka kredisi kullanıyor ise büyük olasılıkla maliye bunun farkına varacak ve alıcı ile satıcıya cezai işlem uygulayacaktır.

Yeni gelir vergisi tasarısında ise kaç yılda satılırsa satılsın satıştan doğan kazançtan gelir vergisi verilmesi isteniyor ancak bir yıl içerisinde başka bir konut almak üzere, en az bir yıldır size ait olan tek konutunuzu satıyorsanız gelir vergisinden muaf olacaksınız. Tasarının yasa olarak çıkması durumunda miras yolu ile elde edilen gayrimenkullerin satışından da gelir vergisi alınacak.

Sadece mali yönden değil, diğer unsurları da göz önüne alarak evinizin satılması aşamasında yapılması gerekenleri unutmamak gerekir. Tapu dairesinde satış işlemi yapıldığı gün elektrik, su ve varsa doğal gaz idarelerine gidip elektrik, su ve doğal gaz aboneliklerinizin iptalini yaptırmanız gerekir. Bu konudaki ihmaliniz daha sonra adınıza düzenlenmiş yüklü miktarlardaki faturalarla karşılaşmanıza neden olabilecektir.

Her ne kadar evi satın alan yeni kişinin ilçe belediyesine başvurması ile sizin her yıl belediyeye ödemeniz gereken emlak vergisi yükümlülüğünüz düşecek olsa da siz bunu beklemeyip (yeni kişi adına çıkarılmış tapunun bir fotokopisi ile satışın yapıldığını belgeleyerek) belediyeye başvurarak mükellefiyetinizi düşürmenizde yarar olacaktır.

Siz otururken veya eviniz kirada iken satmış iseniz apartman yöneticisinden o gün tarihli bir “aidat borcu yoktur” belgesi almanızda da yarar var.

Eviniz için yaptırmış olduğunuz bir yangın sigortası var idiyse sigortacınız ile görüşerek iptal ettirebilir veya bir zeyilname (ek poliçe) ile yeni adresinize uyarlayabilirsiniz.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Web Sitelerimiz

Teknik Uzmanlarımız

Tıp Uzmanlarımız

Ekonomi Uzmanlarımız

Sosyal Medya Sayfaları