Emlak Yatırımı Nedir?

Gayrimenkul, “taşınmaz” anlamına gelir. Ev, arsa, bahçe ve benzeri taşınamayan mal ve mülklerin ortak adına “emlak” diyoruz. Ana yatırım kalemlerinden bir tanesi olan “emlak yatırımı” normalde uzun vadeli getirisi olan bir yatırım aracıdır.

Emlak Yatırımı Nedir?

Gayrimenkul, “taşınmaz” anlamına gelir. Ev, arsa, bahçe ve benzeri taşınamayan mal ve mülklerin ortak adına “emlak” diyoruz. Ana yatırım kalemlerinden bir tanesi olan “emlak yatırımı” normalde uzun vadeli getirisi olan bir yatırım aracıdır.

Emlak yatırımından kısa vadede kâr elde edilebilmesi için alınan gayrimenkulün emsallerinden daha ucuza alınmış olması gerekir. Normal şartlar altında hiç kimse malını daha ucuza satmayacağına göre ucuz varsayımı ile alınacak olan malın ayıplı olma olasılığı yüksek olacaktır.

“Anında nakde çevrilemez” olması da göz önüne alındığında emlak yatırımının çok dikkatli yapılması gerekir. 

Örneğimizi kullanılmış bir ev yatırımı alımı üzerinden verecek olursak; ev almak, kira getirisi olması bakımından da tercih edilen en yaygın yatırım araçlarından birisidir.  

Bir ev alırken fiyatına etki eden yaşı, semti, zemini, içi, çevresi, cephesi, otoparkı, imarı gibi dikkat edilmesi gereken pek çok unsur vardır. 

Alınacak mülk bir ev, bir apartman dairesi ise, öncelikle ve özellikle İstanbul’da binanın yaşına ve imarı olup olmadığına bakmak gerekmektedir. 2000 yılından sonra yapılmış olan binalar yeni deprem yönetmeliğine göre yapılmış olacağından, eskilere göre çok daha sağlam olacaktır.

Geçmiş senelerde büyük şehirlerin, özellikle İstanbul’un yoğun göç alması, denetimin yetersiz kalması ve oy kaygısı gibi nedenlerle imarsız yapılaşmanın önüne geçilememiştir. Bugün İstanbul’daki binaların yarıdan fazlasının imarsız olduğu yaygın olarak dile getirilmektedir.

Şüphesiz, benzer iki evden imarsız olanın değeri daha düşük olacaktır. 

Ulaşım kolaylığı, zemin sağlamlığı ve genel tercih edilirliği açılarından seçilecek semt çok önemlidir.

Büyük şehirlerde giderek artan nüfus, beraberinde trafik sıkışıklığını, dolayısıyla yollarda kaybedilen saatlerce zamanı ve bunun ruhsal gerilimini getirmektedir. Şehrin bütün noktalarına eşit mesafede olması ve ulaşım kolaylığı o evin değerini artırır. Şehrin belli semtlerini belli görüş, inanç ve zihniyetteki insanların tercih ettiği görülür; bu ve benzer etmenler o semtin genel yeğlenirliğini etkileyecek ve sunu istem (arz talep) dengesine göre fiyatını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyecektir.

Zemin sağlamlığı ise neredeyse tamamı deprem bölgesinde olan yurdumuzda kişilerin aradığı önemli bir özelliktir. Büyük şehirlerin kapsadığı alan göz önüne alındığında her bir semtinin zemin sağlamlığının diğerinden farklı olacağını unutmamak gerekir.  

Banyo ve mutfağın genel durumu, yenilenmiş veya eski olması, nem olması, kalorifer tesisatının, varsa klimaların çalışır durumda olması gibi evin içinin durumu fiyatı etkileyen unsurlardan birisidir. Bina çok eski olup banyo ve mutfak yenilenmiş olsa dahi su ve radyatör borularının durumuna bakılmalı; tesisat eski demir boru ise bu durum mutlaka göz önüne alınmalıdır. Göz ardı edilerek evin satın alınmasından kısa bir süre sonra eskimiş borulardaki çatlaklardan su sızıntısının olduğu veya daralan borulardan suyun yeterli debide akmadığı görülebilir.

Bu durum mutfak ve banyo duvar ve seramiklerinin kırılarak boruların tamamının değiştirilmesi zorunluluğunu doğurabilecek; bu esnada komşulara zarar verilmişse zararın tarafınızca karşılanmasını gerektirecektir. Oda sayısına iyi karar verilmeli, yıllarca kullanılmayacaksa fazladan bir veya iki oda alınmamalıdır. Gereksiz yere alınacak odaların temizliğinin ve ısıtılmasının getireceği yük göz ardı edilmemelidir.

Bir evin çevresinde veya çok kolay ulaşılabilecek bir uzaklıkta okul, hastane, semt polikliniği, park, spor alanları, alış veriş merkezi, resmi daire ve benzeri kurumlar olması değerini artıracaktır. Ev cadde üzerinde ise trafik yoğunluğunun olduğu saatlerdeki gürültü dikkate alınmalı; gerek ısı kaybı, gerekse gürültünün azaltılması açısından pencerelerin çift cam olup olmadığına bakılmalıdır.

Gelenek ve göreneklerinizle uyumlu kişilerle yaşayacak olmanız sizi mutlu kılacağından, bu bakış açısı ile çevreye bir göz atmak yararlı olacaktır. Evin cephesinin baktığı yön, güneşi ne denli alıyor olacağınız da önemli bir etmendir. Otoparkı olması şüphesiz büyük avantajdır.

Cebinizdeki para kadar bir ev mi almak istiyorsunuz yoksa banka kredisi de kullanacak mısınız? Öncelikle buna karar verip kendi fiyat aralığınızdaki evlere odaklanmak yararlı olacaktır. Kredi onayı almadan güvenmelik (kaparo) verilmemelidir. Evin değerini en iyi şekilde belirlemek; yılların birikimini doğru yatırıma yönlendirmek en doğal hakkınızdır. Bir dizi reklam ve bu reklamların hatırına yazılan yazılarla fiyatı köpürtülmüş bir ev almak, belli bir zaman sonrasında düşecek olan fiyat dolayısıyla sizi hayal kırıklığına uğratacaktır.

Alacağınız ev bir site içinde ise aylık ne tutarda aidat verileceğini mutlaka öğrenmek gerekir. Size önerilen fiyatın doğru olup olmadığını çevredeki emlakçılara sorarak, çevredeki benzeş evlerin fiyatlarına bakarak, bir gayrimenkul değerleme ofisinden bedeli karşılığı hizmet alarak veya evin kiralama değerine bakarak belirleyebilirsiniz. Değişik semtlerdeki evlerin yıpranma (amortisman) süreleri birbirinden farklı olacaktır.

Beğendiğiniz evin yıpranma süresi 15 yıl ise ve evin kira getirisi 1.000 TL ise; evin fiyatı 1.000 x 12 x 15 = 180.000 TL olmalıdır. 
 

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Teknik Uzmanlarımız

Tıp Uzmanlarımız

Ekonomi Uzmanlarımız

Sosyal Medya Sayfaları

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Web Sitelerimiz