Kariyerde Yükselmek Üzerine

Kariyerinde yükselmek isteyenlere bir adres öneriyorum. Başarılarınızın itici gücü o adreste. Evet, kendi yetenekleriniz ve bilginiz çok önemli. Evet, üstlerinizin sizi fark etmeleri de öyle. Biraz da şans gerekir. Ama yükselmeniz için gereken kaynak ekip arkadaşlarınızdadır. Onların size olan güveni.. Duydukları sevgi. Saygı.

6- Kariyerde Yükselmek Üzerine:

Kariyerinde yükselmek isteyenlere bir adres öneriyorum. 
Başarılarınızın itici gücü o adreste. Evet, kendi yetenekleriniz ve bilginiz çok önemli. Evet, üstlerinizin sizi fark etmeleri de öyle. Biraz da şans gerekir. Ama yükselmeniz için gereken kaynak ekip arkadaşlarınızdadır.  Onların size olan güveni.. Duydukları sevgi. Saygı.  Bunlar sizi olduğunuz konumdan hızla patronun, üstünüzün gözünün önüne taşır. Bunlar var ise, ekip arkadaşlarınız başarı için çalışır. İşlerini de severler.  Onlara ne yapacaklarını söyleyin. Nasıl yapacaklarını gösterin. Bunun neden yapılması gerektiğini açık bir biçimde anlatın. Selamlarınızı, sevginizi ve övgüyü eksik etmeyin. 

İş yavaşladığında ya da hatalar ortaya çıktığında sakin ve nazik eleştirilerde bulunun. Onlar size küserse, bu durum kariyer yolculuğunuzu olumsuz etkiler. 
Başarıya giden yol artık sevgi, saygı, güven gibi etkenlerden örülüdür. Unutmayın. Artık geçen yüzyılın askeri tarz örgütlenmeleri bitti. Asık bir surat sizi başarılı bir lider değil, kaçılması gereken bir bela yapar.

Çobanı vur, koyunlar dağılacaktır. (Aman gerçek anlamda bir şiddetten bahsetmiyorum. Ayrıca söz alıntıdır). 
Bir zaman gelir, gayet güzel işleyen sistemine taş koymak isteyen birisi çıkar. Kendi kariyer planına yol açmak için sorunlar yaratmakta ve her şeyi yukarıya yalan yanlış 'Raporlamaktadır'. Kısmen güçlüdür. Kışkırtıcıdır. Kendini beğenmiştir.  Dikkat et çevrendeki zayıf arkadaşların kolayca bunların etkisine girebilir.  Bu tiplerin yarattığı sorunların çoğalmasına izin verme. Onları tek başlarına bırak ya da tek bir darbe ile uzaklaştır.

Mesleğinizde ileriye doğru yürürken bazen çevreden yardım istemek zorunda kalacaksınız. 
Dikkatli olun. Birisinden yardım isterken, onun merhametine, ya da minnet duygularına seslenirseniz, geçmiş olsun. Sizi atlatmanın bir yolunu bulacaktır. Bundan da asla rahatsız olmayacaktır. Bir yardım istemek durumunda kaldığınızda, muhatabınızın çıkarlarına hitap edin. Size yardım ettiğinde bundan nasıl bir yarar sağlayacağını somut olarak gösterin.  Şunu fark etmelisiniz, özellikle bu çağda en güçlüler için bile öncelik kendi gereksinimleridir. Bazı çok temiz istisnalar dışında bu böyledir.  Eğer destek istediğinizde onun çıkarlarına hitap etmezseniz, sizi umutsuz bir vaka veya zaman kaybı olarak görecektir. Çok mu abarttım? 

O zaman etrafınızdaki yüzlerce iş arayan arkadaşınıza, ağabeyinize bir bakın. Kim bilir kaç ayrı ‘dostlarından’ iş için yardım istediler ve en küçük bir yardım alamadılar. Hatta o ‘ dostları’ geri dönüp bir cevap vermek zahmetinde bile bulunmadı.  Benden söylemesi.

Kariyer yolculuğunuzda engeller ve rakiplerle karşılaşacaksınız. 
Hedeflediğiniz üst pozisyon için en az sizin kadar istekli arkadaşlarınız olacak. Onlarla gireceğiniz rekabette etik kurallardan asla taviz vermeyin. 
Rakipleriniz belden aşağıya vursa bile, siz aynı yöntem ile karşılık vermeyin. Spekülasyona, kulis faaliyetlerine girişmeyin. Eğer rakibiniz bu yöntemler ile kazanırsa, yine de siz kazançlısınız. Zira, çalışmakta olduğunuz şirketin kurum kültüründe belden aşağı yöntemlerin geçerli olduğunu görmüş olursunuz. O kültürde işiniz yoktur. 

Beceriler ve deneyim o kültürde öksüz çocuk gibidir. Yarın ayak oyunlarında daha usta birileri gelir, bu yöntemle terfi edenleri yaya bırakır. O şirketi terk edin. Kariyer mücadelenizde kimlerle dans ettiğinizi iyi analiz edin. 

Asla yanlış kişinin ayağına basmayın. Eğer bu yolda karşınıza çıkacaklara karşı körlemesine mücadele ederseniz, yenilgi kaçınılmaz olur. En önemli silahlarınız; ahlak, şeffaflık, dayanışma ve adanmışlık duygusu olsun. Doğru işleri doğru zamanda yapın. Hedeflediğiniz her bir üst pozisyon için önceden planlar hazırlayın; ilk 10 günde yapacaklarınız, ilk 30 günde yapacaklarınız, ilk 100 günde yapacaklarınız. Terfi ile ilgili nihai mülakatta çok işinize yarayacaktır.

Taraf tutmakta asla acele etmeyin. 
İlla bir taraf tutmanız gerekir ise, bu, ait olduğunuz şirketin tarafı olsun. 
Bağımsızlığınızı korumak temel politikanız olmalıdır. İşletme içindeki gruplaşmalardan birisine ait olmanız, insanlara size ‘sahip oldukları’ hissini verir. 
İnsanların sizi o zavallı, sonuçsuz kavgalarına çekmelerine izin vermeyin. Eğer bir savaşa girmek zorunda kalırsanız, bunun zamanını, yerini, yöntemini kendiniz belirleyin. 

Sizin seçiminiz olmayan bir savaşa girdiğinizde, bağımsızlığınızı kaybedersiniz. İnisiyatif başkalarının eline geçer. Kendi çıkarlarını size dayatırlar. Siz de onların çıkarlarını savunmak zorunda kalırsınız. O grupların dalgasına kapılırsınız. İnsanoğlunun doğasından gelen bir kavgaya karışma dürtüsü vardır, asla buna kapılmayın. Bütün beden dili ve sözel yeteneklerinizi kullanarak kavga edenlere olan dostane mesafeyi koruyun. Onlar kavgaların sonunda iyice zayıflamış olurlar, siz gücünüzü ve güvenilirliğinizi korumuş olursunuz.

Patronunu/Yöneticini asla gölgede bırakma!

Eğer bir sanal kariyer çöplüğü olsaydı, her taraf patronunu, yöneticisini gölgede bırakmış beceriksizlerle dolu olurdu.  Turizm tarihi, başkalarının yanında patronunu, ya da patronun yanında yöneticisini zor durumda bırakanların acı hikayeleri ile doludur.  Bu noktaya dikkat! 

Asla patronundan ve yöneticinden daha gösterişli, daha pahalı ve ilgi çekici giyinme. 
Onların bilemediği bir konuda doğru yanıtı sen verme. ( Eğer senden böyle bir şey isterlerse, bu farklı bir durumdur. Elbette doğru cevabı paylaş. ).  Onların yanında futbol ve siyaset konuşma. Bir cemiyette onları aşarak kadınların ilgi odağı olma. Onların, senden öncelikli beklentileri, muhteşem iş performansından da önce, kendilerini üstün hissetmelerine yardımcı olmandır. 

Patronun ve yöneticinin yanında egonu uykuya yatır. Yeteneklerini aşırı biçimde kullanma. Patronunun ya da yöneticinin benlik duygusunu zedelersin. Gururdan oluşan duygusal kalesinde gedikler açarsın. Kendisini üstün hissetmesini engellersin. Aslında etik olarak bunlar hoş değil. Ama bir de gerçek Dünya var. Eğer patronunu ve yöneticini gölgede bırakırsan oradaki profesyonel ömrün çok uzun olmaz.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Teknik Uzmanlarımız

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Web Sitelerimiz

Tıp Uzmanlarımız

Ekonomi Uzmanlarımız

Sosyal Medya Sayfaları