Kıbrıs'ta yemek içmek

Bir başka yemek kültürü var Kıbrıs’ta. Restoranlarda ne yediysem çok lezzetliydi. Özellikle marketten aldığım et! Tecrübesinden sonra, restoranlardaki eti çok beğendim. Meğer birçoğu Güneyden getirtiyormuş etlerini. Porsiyonları 2 kişilik gibi, doymadan kalkma mantığında salatası, pilavı, yoğurdu ile beraber geliyor birçok yemek.

Kıbrıs'ta yemek içmek

Bir başka yemek kültürü var Kıbrıs’ta. Restoranlarda ne yediysem çok lezzetliydi. Özellikle marketten aldığım et! Tecrübesinden sonra, restoranlardaki eti çok beğendim. Meğer birçoğu Güneyden getirtiyormuş etlerini. Porsiyonları 2 kişilik gibi, doymadan kalkma mantığında salatası, pilavı, yoğurdu ile beraber geliyor birçok yemek. Biz eşimle bir porsiyon sipariş edip ikimiz de doyarak kalkıyoruz masadan. Kesinlikle bir kişilik değil tabaklar. Ortalama bir et yemeği 40-45 TL arasında, tavuk yemekleri ise 30-35 TL ile eti takip ediyorlar. Simit 4 TL. Çay 4 TL. Kahvaltı tabakları 40 TL yanında 2 bardak çayıyla beraber. Serpme kahvaltı isterseniz 60 TL den başlıyor kişi başı…

Bir de marketlerin restoranları var, çok büyük bir alanda sulu yemek, ızgara, hamur işi vb. tezgahlar kurmuşlar. Buradan aldığınız yemeği kasada ödedikten sonra marketin bitişiğindeki bir alanda tüketebiliyor ve akşam için eve gelip ısıtıp yiyebiliyorsunuz. Kesinlikle seri üretim yemekleri değil, lezzetli ve tatminkâr ev yemekleri hepsi. Izgara tavuk yanında haşlanmış börülce ile 21 TL, diğer et yemekleri kilo ile alınabiliyor ve yaklaşık 30 TL kilosu…

Marketlerde bir çok ürünü bulabiliyorsunuz ama çok pahalı. Ezine beyaz peynir 42 TL mesela… Türkiye’de 24 TL idi geçen hafta gittiğimde. Lemar, Starling, Metropol gibi yerel marketler çok yaygın. Bir de Şah market var genellikle İngilizlerin gittiği. Tavsiye üzerine Askeri tesislere giriş kartı çıkarttık. Başvuruyorsunuz, bir Muvazzaf (halen görevde olan) Subay sizi tavsiye ediyor, güvenlik soruşturması, sabıka kaydı derken onaylanırsanız bir ayda kartınız çıkıyor. Bankaya yıllık ücretini yatırıp alabiliyorsunuz. Türkiye’ye göre yine pahalı ama yerel marketlerden çok daha ucuz alışveriş yapabilmek, bu tesislere girerek faydalanabilmek çok değerli Kıbrıs’ta.

Burada sadece alkol ucuz ve inanılmaz çeşitli, yok yok… sadece içki satan büyük marketler var. iki adet 100’lük yeni rakı 130 TL. Biralar 4-5 TL arasında değişiyor. Zaten restoranlarda fiyatı alkol değil yiyeceklerin çeşidi ve miktarı belirliyor. Alkolü, su misali getiriyorlar zaten … ;)

Büyük bir balık restoranına gittik bir akşam. Siparişi kaç kişilik ve alkollü- alkolsüz olarak veriyorsun, ne yiyeceğini onlar hazırlayıp veriyorlar. Kişi başı alkollü 170 TL, alkolsüz 145 TL. Gerisi onların işi. 40 a yakın mezeyi masaya diziyorlar, salatası ile beraber. Öyle ki sigara ve telefonları cebime koymak zorunda kaldım, hiç yer kalmadı masada. Ve bitirdiğin mezeden tekrar iste yine getiriyorlar. Rakı limitsiz ama içemediğimizi yanımıza alamıyoruz çıkarken J kalamar, ahtapot, karides ara sıcaklar. Ben bir set daha istedim balık yemesem de olur diye. Bitirmek mümkün değil, rakı limitsiz hepsini içmek imkansız… Çok lezzetli ve bol çeşitli bir yemek oldu. Kocaman bir göbek ve kafa bin beş yüz ayrıldık mekândan. Bu restoran en pahalı ve en lüks otel restoranlarından biriydi. Yani böyle bir gece için Kıbrıs’ta ödeyebileceğiniz maksimum hesap bu.

Birde salaş bir eski meyhane var mıdır dedim, götürdüler. Eski bir binanın bahçesini çardakla kapatmışlar, çevresini de naylon perdeler ile çevirmişler ve bir de soba koymuşlardı. Genelde burada yaşayan insanların gittiği bir mekân. Temiz ve misafirperver insanların işlettiği bir mekân. Beğendim. Muhabbet aynı, 20 çeşit meze, sıradan kaburga, ciğer, köfte, pirzola, şeftali kebabı, biftek… dur dedik artık, demesek daha getirecek adamlar! Bir 100’lük te Tekirdağ tabii ki. Hesap mı; 5 kişi 580 TL… bu hesapta sanırım minimum ödenebilecek hesaptı. Kişi başı 116 TL.

Bir de Rum meyhanelerini methediyorlar. Kısmet, ileride belki onu da deneyimleyip, paylaşırım.

 

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Teknik Uzmanlarımız

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Web Sitelerimiz

Tıp Uzmanlarımız

Ekonomi Uzmanlarımız

Sosyal Medya Sayfaları