Mutsuzluk ve Öfke üzerine

İşinde mutsuz isen, buna neden olan özelliklerini değiştir. İşinde mutlu olmayan insanlar, öncelikle kişilik yapılarını gözden geçirmelidir. Bir insanın yaşadıklarından nasıl etkileneceğini belirleyen faktör kişilik yapısıdır. Aşırı rekabetçiysen. Kırılgansan. Alıngan isen. Çekingensen. Özgüvenin düşükse. Mükemmeliyetçiysen. İşkoliksen. Devamlı kendini suçluyorsan.. Sana haksızlık yapıldığını düşünüyorsan. İşinde mutsuzluk yaşama olasılığın çok yüksektir.

GENÇ TURİZMCİYE NOTLAR:

2- Mutsuzluk ve Öfke Üzerine:

İşinde mutsuz isen, buna neden olan özelliklerini değiştir. İşinde mutlu olmayan insanlar, öncelikle kişilik yapılarını gözden geçirmelidir. Bir insanın yaşadıklarından nasıl etkileneceğini belirleyen faktör kişilik yapısıdır. 

Aşırı rekabetçiysen. Kırılgansan. Alıngan isen. Çekingensen. Özgüvenin düşükse. Mükemmeliyetçiysen. İşkoliksen. Devamlı kendini suçluyorsan.. Sana haksızlık yapıldığını düşünüyorsan. İşinde mutsuzluk yaşama olasılığın çok yüksektir. 

Gerekirse, yardım alarak kendini daha iyi tanı. Kişilik özelliklerini belirlemek için çalış. Başına gelenlere dışarıdan bakmayı dene. Seni mutsuz eden kişilik özelliklerini değiştirmek için gayret et. Özgüvenini yükselt. Sana özgüven veren özelliklerini güçlendir. Bu önemli bir ruhsal destektir. İşin ile ilgili olarak bir endişen varsa bilgi ve becerilerini geliştirmek için kendine yatırım yap.

Asık suratlı olmayın. Hayır sözcüğünü çok sık kullanmayın.  Yatırımcılar, iş arkadaşları, müşteriler çevrelerinde asık suratlı birisinin olmasından hoşlanmazlar. Asık suratlı olduğunuzda sahneye çıkmayın. Kendinizi arada bir kontrol edin. Asık suratlı olduğunuzu fark ettiğinizde alnınızı genişletin. Kaşlarınızı kaldırın. Gülümseyin. 

Evet ve Hayır çevreniz ile ilişkilerinizi belirleyen en önemli iki kavramdır. Bu iki kavramı en doğru zamanda ve yerde kullananlar iletişimde mucizeler yaratır. Hayır ego tatmini, evet ise bir kendini keşfetme yöntemidir. Hayır egoyu güçlendirir, evet ise yok eder. 

"Hayır” bizim ana tavrımız. Peki niye? Çünkü “hayır” dediğinde kendini bir şey zannedersin. Bir gün bunu dene. Kendi kendine o gün her türlü durumda önce evetle başlayacağına dair söz ver. Bunun sana nasıl derin bir rahatlama sağlayacağına gör.

Öfke baldan tatlı değildir. Gülünçtür. Öfkeli olduğunuzda kimseye görünmeyin. Siz o an kendinizi Dünya’nın en güçlüsü gibi görürsünüz. Gerçek tam tersidir. İnsanlar görüş alanınızdan çıktıklarında arkanızdan katıla katıla gülerler. Evet! Öfkeli halinizi acizlik olarak değerlendirirler. Çünkü bilirler ki, öfkeniz ile onu ortaya çıkaran sebep arasında komik bir orantısızlık vardır. 

Onlar her şeyi kişisel olarak alırlar.  Öfkeli insanlar tartışmayı abartırlar. Kendilerine karşı bir hakaret olarak kabul ederler. Öfkeli insanlar bu tavır ile insanların üzerinde otorite kurduklarını sanırlar. Oysa öfke bir güçsüzlük belirtisidir. 

Öfkeniz ile geçici olarak korkuttuğunuz insanlar sonunda size saygı duymamaya başlarlar. Ve sonunda da, kendisine bu kadar az güven duyan bir kişiyi eninde sonunda alt edebileceklerini keşfederler. 

'Bir Hükümdar asla öfke yüzünden ordusunu ileri sürmemeli, bir lider asla öfke yüzünden bir savaşı başlatmamalıdır.’ Sun Tzu. Çinli Savaş Üstadı. MÖ IV yy.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Web Sitelerimiz

Tıp Uzmanlarımız

Ekonomi Uzmanlarımız

Sosyal Medya Sayfaları

Teknik Uzmanlarımız