Üst Düzey Yönetici Olduğunda

Yarın, Satın Alma Müdürü olduğunda, önüne bir sürü ürün ve iş teklifi gelecek. İnsanları bekletme. Adaletli ol. Her birisine mutlaka geri dönüş yap. Kabul edilmeyen teklif sahiplerine bunun nedenlerini anlat. Onlar da bundan ders çıkarsınlar. Unutma: Her bir teklifin ardında beklentiler, hayaller, umutlar vardır. Belki o işten kazanacağı para ile maaş alacak onlarca insan olabilir. Kararını bu nedenle adaletli olarak ver...

Üst Düzey Yönetici Olduğunda:

Yarın, Satın Alma Müdürü olduğunda, önüne bir sürü ürün ve iş teklifi gelecek. İnsanları bekletme. Adaletli ol. Her birisine mutlaka geri dönüş yap. Kabul edilmeyen teklif sahiplerine bunun nedenlerini anlat. Onlar da bundan ders çıkarsınlar. Unutma: Her bir teklifin ardında beklentiler, hayaller, umutlar vardır. Belki o işten kazanacağı para ile maaş alacak onlarca insan olabilir. Kararını bu nedenle adaletli olarak ver...

Yarın üst düzey bir yönetici olduğunda, daima ulaşılabilir ol. Seni arayan, sevdiği, değer verdiği, önemsediği için ya da bir iş için arıyordur. İnsanların seninle ilgili güzel düşüncelerini, sekreterlerin tuhaf sorgulamalarına kurban etme.. Hatta aracıları da aradan çıkar. Ulaşılabilir ol. İnsanlar ulaşabildiklerini anlarlar ve severler. Ulaşamadıklarını anlayamazlar ve korkarlar.

Yarın bir üst düzey yönetici olduğunda, kuruluşunda hiç emeğin olmayan o yapının sana sağladığı otoriteyi, sadece, işlerin doğru yapılması ve huzur için kullan. Bu otorite sana babandan miras kalmadı. Ego ceketini çıkar ve işyerinde tevazu gömleğini giy. Yoksa, o kurumdan çıktığın anda sudan çıkmış balığa dönersin.

İleride üst yönetici olduğunda sana dolaylı/dolaysız baskılar gelecek. İşini ve işyerini, hayatının tek odak noktası olarak kabul etmeni isteyecekler. Bunu açıktan ifade etmeseler de, ima edecekler. Kendinden, ailenden zaman ayırıp tamamını işine vermeni dayatacaklar.  Asla kabul etme. Kendine, eşine ve çocuklarına bunu yapmaya hakkın yok. ‘Çalışmak ibadettir’ mavrası Kapitalistlerin borazancıbaşı Max Weber’in uydurduğu Protestan İş Ahlakının bir zırvasıdır. Hayat işten ibaret değildir. Sanata, spora, kültüre, doğaya, hayvanlara zaman ayır. İnsan, onlarla birlikte insandır.

İleride bir İnsan Kaynakları Müdürü olduğunda, iş için arayanlara asla 'Biz sizi ararız' deme. Dediysen de mutlaka ara. İnsanları ümitlendirmek ve haftalarca o ümitle, aranmak için bekletmek ve bir gün o ümitleri tuzla buz etmek insanlık suçu gibidir.

Yönettiğin otelde bütün çalışanların görebileceği bir alana büyük bir pano yaptır. Bütün çalışanlar, yöneticiler, o gün, evde, işte, sokakta başlarına gelen güzel bir olayı, bir mutluluk vesilesini, yaptıkları güzel bir işi, aldıkları bir teşekkürü, o panoya kaydetsinler.  

Bu notları her hafta kaydettir. Bir ayın sonunda yapacağın bir çalışan toplantısında, bütün bu güzellikleri yüksek sesle oku. Göreceksin ki, bir ayın sonunda mutlu olmak için o kadar çok şey birikmiş olacak... Bir yılın sonunda bunu yıllık olarak arşivle. Bu kayıtlar hayatın getirdiği zorluklara karşı güçlü bir silah olacaktır.

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Teknik Uzmanlarımız

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Web Sitelerimiz

Tıp Uzmanlarımız

Ekonomi Uzmanlarımız

Sosyal Medya Sayfaları