Zaman dediğin ne ola ki?

Etkin bir zaman yönetimi için öncelikle zaman kavramı üzerinde biraz durmak gerekir. Bu konuda çok değişik görüşler bulunmaktadır. Prof. Üstün Dökmen’e göre “Zaman yönetilemez, çünkü kontrolümüz dışında akar, gider.”

Zaman dediğin ne ola ki?

Etkin bir zaman yönetimi için öncelikle zaman kavramı üzerinde biraz durmak gerekir. Bu konuda çok değişik görüşler bulunmaktadır.

Prof. Üstün Dökmen’e göre “Zaman yönetilemez, çünkü kontrolümüz dışında akar, gider.”

Acar – Zühal BALTAŞ hocalarımıza göre ise, “Amaç ve öncelikleri saptayarak insanın zamanını gerçekten yapmak istediği şeylere ayırarak hayatından daha fazla tat almasıdır.”

Bir başka tanıma göre ise zaman yönetimi,  “Zaman faktörü göz önünde bulundurularak kaynakların etkin kullanımı”  demektir.

Bir başkası da zaman yönetimini, zamanın amaçlar, sorumluluklar, zevkler ve hobiler arasında dengeli bir biçimde paylaştırılarak sosyal yaşam ve iş yaşamı ile ilgili çalışmaların planlanarak gerçekleşltirilmesi olarak tanımlıyor.

Tanımlar kuşkusuz daha da çoğaltılabilir, ancak bu konudaki genel kabullenişler şöyledir:

ZAMAN, yerine konması, geri dönüşü, yenilenmesi, depolanması mümkün olamayan bir kaynaktır. Ne kadar zengin olursanız olun, daha fazla zaman satın almanız da mümkün değil. Sahip olduğunuz zamanı başkalarına da devredemezsiniz.  

Yapacağımız her iş için zamana gereksinme duyarız ve zaman PAHALIDIR. Time is Money, Zeit ist Geld gibi çok bilinen söylemlerin yanında, dilimize yerleşmiş atasözlerimiz de bunu vurgular: “Vakit Nakittir.”

Zaman göreceli bir kavramdır. Kimine göre hızlıdır, akar gider; kimine göre ise bir türlü geçmek bilmez. 100 metre eski şampiyonlarından Donovan Bailey, 9,8 saniyelik koşu için “Hiç bitmeyecekmiş gibi geldi” demiştir. Bir satranç ustası ise “Oyunda zaman yüz kez hızlı geçer” demektedir.  “Zaman her şeyin ilacıdır” derken zamana karşı biraz kayıtsız kalmayı öneririz. Hâlbuki yukarıda da sözünü ettiğimiz ‘vakit nakittir’ sözü bir anı bile boş geçirmememiz gerektiğini anlatır bize.  Belki de zamanın değerini, onu kullanan kişinin ona verdiği değerle, o zaman dilimi içerisinde kendine kattığı değerle, ya da kaybettikleriyle/kaybettirdikleriyle ölçmek gerek. Bazı uzmanlar bunu, ‘gerçek zaman’ ve ‘algılanan zaman’ olarak da tanımlamaktadır.

Her neyse, zamanı harcamak yaşamı harcamaktır.

Eğer bağışlamasını bilmeyen bir dakikayı
Altmış saniyelik bir koşu ile doldurabilirsen
Tüm dünyayı ve daha da fazlasını elde edersin
Ve bundan sonra bir erkek olursun oğlum.
(Rudyard Kipling )

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

E-Ticaret Sitemiz ve Sayfa Kısa Yolu

Web Sitelerimiz

Teknik Uzmanlarımız

Tıp Uzmanlarımız

Ekonomi Uzmanlarımız

Sosyal Medya Sayfaları