14 Mart Tıp Bayramı

14 Mart Tıp Bayramı / Erhan Oktay / Gururum Bigadiç / Bilgi Peşinde / Tıp Bayramı, her yıl Mart ayının 14'ünde kutlanan, Türkiye'de tıp alanında çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür. Sağlık çalışanlarının bayramıdır.

TIP BAYRAMI

Tıp Bayramı, her yıl Mart ayının 14'ünde kutlanan, Türkiye'de tıp alanında çalışanların hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür. Sağlık çalışanlarının bayramıdır.

Bu geleneksel kutlamanın ilk kez nasıl ortaya çıktığı bilgisine ulaşmak için tarihe baktığımızda; 14 Mart 1827 tarihinde, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrah hanenin, Şehzadebaşı' daki Tulumbacı başı Konağı'nda Tıp hane-i Amire ve Cerrah hane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilmektedir. Bu Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır.

İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto etmek için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları bu eylem sebebiyle destek vermiştir. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunması hareketi olarak başlamıştır.

1929-1937 yılları arasında da, 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlanmıştır. Bu tarih, Bursa'daki Yıldırım Darüşşifası'nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapılmıştır. Ancak zamanla, ilerleyen tarihlerde bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp Bayramı olarak kabul edildiği için, hatta 1976 yılından günümüze kadar sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart gününü de içine alan hafta boyunca Tıp Bayramı kutlaması yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ünde buyurduğu üzere “ Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz ” sözüyle Türk Hekimlerine duyduğu güveni ve milletçe de güven duyulmasını sağlamıştır. Her yıl büyük bir coşkuyla kutlanan “ 14 Mart Tıp Bayramı ” bu yıl maalesef 375 Sağlık Çalışan personelinin cefakarca, vefakarca, yılmadan, azimle, fedakarca, cani gönülden ve hastalara umut olmak tedavilerini yapmak için kendi hayatlarını hiçe sayarak ve feda ederek covid-19 pandemisi sebebiyle ebediyete intikal etmiş olmalarından dolayı kutlanmıyor ve sadece anma ve yad etme şeklinde geçiyor. Ben de uzun yıllar gerek Türk Silahlı Kuvvetlerinde, gerekse Bakanlık seviyesinde Tıp ve Veteriner Tıp alanında bir sağlık çalışanı olmam sebebiyle Sağlık çalışanlarının ve emekçilerinin ne kadar güç şartlar altında vazife, görev ve sorumluluk anlayışı içerisinde çalıştıklarını çok iyi bilirim. 

Bu duygularla, başta covid-19 pandemi salgınına yönelik tedbirler ve çalışmalar kapsamında olmak üzere; kendisini görevine adamış tüm sağlık şehitleri ve görevi uğruna görevi başında hayatlarını kaybetmiş sağlık personelimize ve emekçilerimize Allahtan rahmet ailelerine başsağlığı dilerim.  Bundan sonraki yıllar içerisinde tüm sağlık çalışanı ve sağlık emekçilerine sağlık, huzur, mutluluk, esenlik, başarı temennilerimle nice seneler dilerim.

Erhan Oktay

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz