Cennet gibi

Bu memleket Cennet gibi / Nejdet Özer / Yaşama dair / Bigadiç / İnsanın, kendine zaman ayırması, kendine dönük yaşamasının tadı da bir başka oluyormuş. Neredeyse yaşama, yaşamaya yetişelim derken kendimizi unutur olduk.

Bu memleket cennet gibi

İnsanın, kendine zaman ayırması, kendine dönük yaşamasının tadı da bir başka oluyormuş.

Neredeyse yaşama, yaşamaya yetişelim derken kendimizi unutur olduk. 

On günü aşan İstanbul ile başlayıp Bolu ile noktaladığım yolculuk renk kattı yaşamımıza.

Burada Bolu'dan, Köroğlu'nun diyarından dem vurmak istiyorum kısacık. Bolu dört bir yanı dağlarla ve ormanla çevrili, yeşilin her tonunun ve doğal güzelliklerin ortasında şirin, küçük ve yemyeşil bir kent. Öyle devasa plazalar, gökdelenler falan yok. Olsa olsa beş veya altı katlı en fazla. Abant'ı, Yedi Gölleri ve Gölcük'ü ile ayrı bir güzelliği var Bolu'nun.

Diğer yandan Bolu insanının duyarlılığı da dikkat çekici. Sokakta bir izmarite, çöpe rastlamıyorsun. Diyelim ki karşı caddeye geçeceksin ve de trafik ışıkları yok. Araba pat diye durur ve yayanın geçmesini bekler.

Hoş bir şey de ramazan gününde çarşıyı dolaşırken çay içmek istedim. Açık bir çok yer varken, gözüme kitap ve tiyatro kafe çarptı. Genç insanlar çalıştırıyor. Masalarda tiyatrocuların, yazarların sözleri, anekdotları var ve içeride kütüphane var. Tiyatro ve müzik yaptıklarını ve haftanın belli gün ve saatlerinde okuma saatleri düzenlediklerini öğrendim.

Bolu cennet misali bir yer. Bolu halkı da cennetlerinin dengesini bozmak isteyenleri püskürtmüş bir halk. Gölcük'te yapılmak istenen otellere tavır alarak doğanın dengesinin bozulmasına duruş sergilemiş bir doğa dostu.

Bu memleket cennet gibi, cenneti başka yerde aramaya gerek yok, ayaklarımızın altında çünkü.

Yeter ki korumasını bilelim.

Nejdet Özer

12-5-2019

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com


Yorum yazabilmeniz için Üye olmanız gerekmektedir. Üye Girişi yapmak için tıklayınız.

Diğer Web Sitelerimiz